Podsumowanie monitoringu inwestycji deweloperskich w Lublinie 2021–2023
- 15 stycznia 2024
- Aktualności, Dewelowatch
W Polsce w przestrzeni publicznej pojawia się wiele zarzutów uprzywilejowania deweloperów przez lokalny samorząd. Jako lokalna organizacja strażnicza sprawdziliśmy, w jakim stopniu zarzuty te znajdują potwierdzenie w Lublinie. Przykładowo czy prawdą jest, że deweloperzy dostają korzystniejsze decyzje o warunkach zabudowy lub nie muszą budować dróg dojazdowych do swoich inwestycji. Do problemu podeszliśmy przekrojowo, sprawdzając, czy problemy mają naturę systemową, czy raczej jednostkową. Adresatami naszego projektu byli przede wszystkim mieszkańcy, ale także władze samorządowe.
W trakcie projektu zrealizowaliśmy kilka monitoringów obejmujących m.in. wielopoziomową kontrolę wskaźników urbanistycznych, analizę jakościową zmian decyzji o warunkach zabudowy i odwołań od decyzji o warunkach zabudowy, realizowania obowiązku budowy dróg dojazdowych czy realizowania zapisów decyzji środowiskowych, czy zgodności tego co obiecują deweloperzy a tego co realizują.
Uzupełnieniem monitoringów było reagowanie na sygnały mieszkańców dot. potencjalnych nieprawidłowości. Ten sposób wyłapywania nieprawidłowości okazał się skuteczniejszy niż przekrojowe monitoringi.
Dodatkowo przeprowadziliśmy analizę 5 kontrowersyjnych inwestycji. W ten sposób udało się zweryfikować czy pojawiające się w przestrzeni publicznej zarzuty pod kątem konkretnych inwestycji są uzasadnione.
Zaangażowaliśmy się w działania związane ze zmianą Studium i jednego z planów miejscowych. Naszym zdaniem przyjęte w Lublinie Studium uwalnia zbyt dużo terenów pod zabudowę. Jest to korzystne dla deweloperów.
Podsumowania poszczególnych monitoringów, wraz z instrukcją jak można go powtórzyć w swoim mieście, zostały opublikowane na stronie internetowej projektu.
Jednym z rezultatów projektu miały być założenia do zmiany ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W trakcie trwania projektu ustawa została jednak zmieniona, rozwiązując wiele z dostrzeganych problemów.
Udało się jednak unieważnić decyzje o warunkach zabudowy dla dwóch inwestycji, których realizacja byłaby negatywna dla otoczenia.
Zdiagnozowaliśmy obszary problemowe na styku deweloperzy-urząd, a także nabyliśmy i przećwiczyliśmy umiejętności prawnego reagowania w sytuacji łamania prawa. Wzmocniło to organizację oraz jej wizerunek ekspercki. Liczymy, że wzmocnienie długo będzie służyć organizacji. Projekt wskazał na istnienie jednostkowych problemów, nie dając jednocześnie systemowych rozwiązań ich przeciwdziałań.
Raporty powstały w wersji www, wszystkie zostały opracowane przez Krzysztofa Kowalika:
1. Raport: realizacja inwestycji niedrogowych przez deweloperów
Raport: realizacja inwestycji niedrogowych przez deweloperów
2. Czy deweloperom w Lublinie zmienia się warunki zabudowy na lepsze? Nasza analiza
Czy deweloperom w Lublinie zmienia się warunki zabudowy na lepsze? Nasza analiza
3. Analiza odwołań od decyzji do SKO
4. Raport: Czy warto wierzyć wizualizacjom deweloperów?
5. Raport: decyzje środowiskowe dla lubelskich deweloperów.
Raport: decyzje środowiskowe dla lubelskich deweloperów.
6. Raport: prognozy skutków finansowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego
Raport: prognozy skutków finansowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego
7. Czy w Lublinie przestrzegane są wskaźniki urbanistyczne?
Czy w Lublinie przestrzegane są wskaźniki urbanistyczne?
8. Raport: dostępność do mediów dla nowej zabudowy
Przeprowadzony przez nas monitoring pozwolił obalić kilka mitów, w szczególności ten, że “deweloperzy są lepiej traktowani”. Okazuje się, że to wybrani deweloperzy (lub konkretne inwestycje) są lepiej traktowani. Uzasadnienie:
1. Deweloperzy oszukują w wizualizacjach — nasz raport wskazał, że wizualizacjom deweloperów można zarzucić niezgodność ze stanem faktycznym raczej w zakresie otoczenia, czy szczegółów takich jak zieleń.
2. Deweloperzy nie muszą budować dróg — nasz raport wskazał, że nie jest to prawda, jednocześnie naszą rekomendacją było oznaczania takich inwestycji jako zrealizowane przez dewelopera
3. Deweloperom w Lublinie zmienia się warunki zab.udowy na lepsze — nasz raport wskazał, że deweloperzy raczej nie zmieniają warunków zabudowy, głównie jest to domena budownictwa jednorodzinngeo.
4. Deweloperzy w Lublinie dostają lepsze warunki zabudowy — nasz raport nie potwierdził tej tezy (choć dodaliśmy tutaj zastrzeżenia metodologiczne, że nie można tego traktować jako wyznacznik — tym bardziej że analiza kontrowersyjnych inwestycji punktowo potwierdziła tę tezę). Faktem jest, że wybrani deweloperzy są traktowani lepiej.
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny.
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.