Dostęp do Informacji Publicznej
Jako mieszkańcy i obywatele posiadamy potężny przywilej, jakim jest prawo do informacji. Jednak nie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę. Fundacja Wolności zajmuje się propagowaniem wiedzy na temat dostępu do informacji publicznej wśród mieszkańców Lublina. W niniejszym teście przytoczę podstawy oraz przykłady wykorzystania informacji publicznej.
Prawo do informacji zostało określone jako jedno z podstawowych praw i wolności człowieka. W Polsce prawo do informacji publicznej zostało zapisane w Konstytucji z 1997 roku (art. 61) a w 2001 roku Parlament przyjął ustawę o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. 2011 nr 204 poz. 1195).
Mimo tego, że prawo to funkcjonuje już kilkanaście lat, nie da się nie zauważyć małej wiedzy obywateli w tym zakresie. Także w naszym mieście.
Prawo do informacji publicznej daje każdemu prawo do uzyskania informacji nt. działalności organów władzy publicznej oraz innych osób i jednostek, które wykonują zadania publiczne, gospodarują mieniem lub majątkiem komunalnym oraz Skarbu Państwa. W praktyce oznacza to, że mamy prawo wiedzieć o wszystkim, co jest związane z wydawaniem publicznych (czyli naszych) pieniędzy.
Nie ma przepisów, określających wzór oraz tryb składania wniosku o udostępnienie informacji publicznej. W praktyce możemy wysłać go mailem, na adres poczty elektronicznej urzędu miasta. Przykładowy wniosek może wyglądać tak:
„W trybie dostępu do informacji publicznej, zgodnie z ustawą z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (D.U. z 2001 r., Nr 112, poz. 1198, ze zmianami), zwracam się z wnioskiem o udostępnienie informacji w zakresie: (żądana informacja publiczna).
Przedmiotowe dane proszę przesłać w formie elektronicznej na adres mailowy (nasz adres poczty elektronicznej). Jeśli taka forma nie jest możliwa, proszę o kontakt telefoniczny (nr telefonu kontaktowego), w celu uzgodnienia szczegółów.
z poważaniem”
Zapytany powinien udzielić odpowiedzi niezwłocznie, jednak nie później niż w ciągu 14 dni od złożenia wniosku. Natomiast ewentualna odmowa udostępnienia informacji powinna zostać wydana w formie decyzji administracyjnej.
Wśród celów statutowych Fundacji Wolności znajdują się rozwój społeczeństwa obywatelskiego, zwiększenie udziału obywateli w sprawowaniu władzy oraz edukacja obywatelska.
Dlatego stawiamy sobie za cel informowanie obywateli o działalności organów administracji rządowej i samorządowej.
Poniżej zamieszczamy odpowiedzi na wnioski o udzielenie informacji publicznej, które zebraliśmy.
- Liczba i wartość sprzedanych biletów komunikacji miejskiej w Lublinie w latach 2008–2011.
- Ankiety PARPA G1 dotyczące Lublina za lata 2009 (pobierz), 2010 (pobierz) 2011 (pobierz) oraz 2012 (pobierz).
- Wysokość diet wypłaconych poszczególnym radnym miasta Lublin od początku VI kadencji Rady Miasta do końca listopada 2012 roku.
- Treści wniosków budżetowych składanych przez radnych miasta Lublin do budżetu miasta na 2012 (posiadamy w wersji papierowej) oraz 2013 rok (pobierz).
- Frekwencja radnych na posiedzeniach wszystkich komisji stałych Rady Miasta Lublin w okresie od listopada 2010 do listopada 2012 (posiadamy w wersji papierowej).
- Czy miasto Lublin zamierza realizować w 2012 roku budowę lub modernizację boisk sportowych ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
- Wysokość wynagrodzenia otrzymywanego przez członków rady programowej Oddziału Telewizji Polskiej w Lublinie.
- Wykaz klubów sportowych, działających w Lublinie.
- Wykaz obiektów sportowych, znajdujących się w Lublinie.
- Kontakty mailowe do przedstawicieli rad dzielnic w Lublinie.
- Zadania zgłoszone do realizacji w ramach rezerwy celowej przez rady dzielnic w Lublinie w roku 2012.
- Kopia wniosku „Orzeł Może”, złożonego przez Fundację Polska Obywatelska w I naborze 2013 konkursu Kultura Interwencje.
- Jakie projekty z zakresu edukacji ekonomicznej realizuje Urząd Miasta Lublin na terenie szkół w roku szkolnym 2012/13.
- Wyniki analizy opłacalności doprowadzenia rur ciepłowniczych do stadionu miejskiego w Lublinie oraz planowane koszty przedsięwzięcia – pismo LPEC ws. przedłużenia czasu na odpowiedź, odpowiedź.
- Zakres obowiązków dla stanowiska „dyrektor projektu” w Porcie Lotniczym Lublin (brak odpowiedzi w ustawowym czasie).
- Skład i wynagrodzenie Rady Nadzorczej i zarządu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Bystrzyca” w Lublinie.
- Wynagrodzenie członków zarządu i Rady Nadzorczej Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego.
- Wynagrodzenie członków Rady Nadzorczej MPK Lublin.
- Wynagrodzenie członków zarządu i Rady Nadzorczej spółki Kamienice Miasta.
- Wynagrodzenie członków zarządu i Rady Nadzorczej LPEC.
- Wynagrodzenie członków zarządu i Rady Nadzorczej MPWiK.
- Wynagrodzenie członków zarządu i Rady Nadzorczej SPR Lublin
- Wynagrodzenie członków zarządu i Rady Nadzorczej Motor Lublin SA. (odpowiedź niepełna, wniosek złożony ponownie, brak odpowiedzi)
- Wynagrodzenie członków zarządu i Rady Nadzorczej spółki Targi Lublin
- Wynagrodzenie członków zarządu i Rady Nadzorczej spółki TBS Lublin.
- Zarządzenie w sprawie tajemnicy przedsiębiorstwa LPEC.
- Czy w okresie od 1 stycznia 2006 do 30 czerwca 2013 roku Gmina Lublin przekazywała spółkom prawa handlowego pieniądze lub nieruchomości? Jeśli tak, to kiedy, jakim spółkom oraz jakie kwoty i nieruchomości zostały przekazane. Odpowiedź: strona 1, strona 2, strona 3
- W jakich spółkach prawa handlowego Gmina Lublin posiada udziały oraz w jakiej wielkości oraz jakie udziały w spółkach prawa handlowego posiadają spółki z większościowym udziałem Gminy Lublin.
- Koszty zakupu przy cmentarzu na Majdanku wiat dla handlujących. (brak odpowiedzi, złożona skarga na bezczynność do WSA, sygnatura sprawy II Sab/Lu 9/14, w dniu 18 marca 2014 WSA w Lublinie uznał skargę za zasadną i zobowiązał spółkę do udzielenie odpowiedzi, odpowiedź udzielona 9 czerwca 2014)
- Skład i wynagrodzenie zarządu i rady nadzorczej spółki Miejska Korporacja Komunikacyjna. (brak odpowiedzi, złożona skarga na bezczynność do WSA, sygnatura sprawy II Sab/Lu 10/14, w dniu 18 marca 2014 WSA w Lublinie uznał skargę za zasadną i zobowiązał spółkę do udzielenie odpowiedzi, odpowiedź udzielona 9 czerwca 2014)
- Koszty zorganizowania budżetu obywatelskiego w Puławach w 2013 roku.
- Elektroniczna kopia wydruku wszystkich pomysłów i inicjatyw zgłaszanych przez mieszkańców w czasie spotkań z prezydentem miasta Lublin w lubelskich dzielnicach jesienią 2013 roku.
- Wyniki konkursu na edukację ekologiczną na 2014 rok, zorganizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.
- Na jakiej podstawie spółka MKK zarządza mieniem komunalnym. Umowa dzierżawy 1/GM/14 (tereny przy dworcu pks), umowa dzierżawy nr 167/GM/14 (tereny przy dworcu kolejowym)
- Wniosek o utworzenie publicznego rejestru umów, zawieranych przez Urząd Miasta Lublin.
- Wykaz wszystkich umów zawartych w 2013 rok przez Kamienice Miasta sp. z o.o.
- Wykaz wszystkich umów zawartych w 2013 rok przez LPEC Lublin.
- Wykaz wszystkich umów zawartych w 2013 rok przez MOSiR Lublin – strona 1, strona 2.
- Wykaz wszystkich umów zawartych w 2013 rok przez Motor Lublin.
- Wykaz wszystkich umów zawartych w 2013 rok przez MPK Lublin.
- Wykaz wszystkich umów zawartych w 2013 rok przez MPWiK Lublin.
- Wykaz wszystkich umów zawartych w 2013 rok przez Port Lotniczy Lublin.
- Wykaz wszystkich umów zawartych w 2013 rok przez SPR Lublin.
- Wykaz wszystkich umów zawartych w 2013 rok przez TBS Nowy Dom.
- Załączniki do sprawozdań finansowych za 2012 rok partii PO, PiS, SLD, TR, PSL i SP.
- Kopie umów na reklamę billboardową zawarte przez Gminę Lublin w latach 2012–2013.
- Centralny Rejestr Umów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.
- Centralny Rejestr Umów Urzędu Miasta Lublin.
- Centralny Rejestr Umów Jednostek Organizacyjnych Urzędu Miasta Lublin: ZTM Lublin, ZNK Lublin, ZDiM Lublin, MUP Lublin, Centrum Kultury, Warsztaty Kultury.
- Uwagi zgłoszone przez mieszkańców w ramach konsultacji założeń budżetu obywatelskiego.
- Liczba osób w wieku emerytalnym, zatrudnionych w poszczególnych Wydziałach Urzędu Miasta Lublin.
- Kopia umowy, na mocy której zewnętrzny radca prawny reprezentował spółkę miejską MKK sp. z o.o. przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Lublinie w sprawach o sygn. II Sab/Lu 9/14 oraz II Sab/Lu 10/14 w dniu 18 marca 2014 roku.
- a) Kopii umowy 11/KP/14 z dnia 28 stycznia 2014, zawartej z Mint Media sp. z o.o.
b) Kopii umowy 25/IR/13 z dnia 4 marca 2013, zawartej z Eurocompass sp. z o.o. wraz z kopią przedmiotu, którego dotyczyła umowa. - Kopie wszystkich umów, zawartych przez spółki MPK Lublin, LPEC Lublin, MPWiK Lublin, TBS Nowy Dom, MOSiR Lublin, Kamienice Miasta, SPR Lublin, Motor Lublin oraz MKK w okresie od 1 do 7 stycznia 2014 roku.
- Wynagrodzenie radców prawnych, zatrudnionych w Urzędzie Miasta Lublin.
- Na jakich zasadach i w oparciu o jakie kryteria Prezydent Miasta Lublin, zwany dalej Prezydentem wybiera media, z którymi są podpisywane umowy na usługi reklamowe, ogłoszeniowe, sponsorskie itp.?
- Czy radnym Piotrowi Dreherowi i Leszkowi Daniewskiemu, którzy opuścili obydwa dotychczasowe posiedzenia komisji doraźnej rady miasta ds. budżetu obywatelskiemu, została potrącona dieta? Jeśli nie, to dlaczego.
- W jaki sposób w spółce LPEC prowadzony jest rejestr/ewidencja zapisów księgowych, obrotów, dokumentów źródłowych? Jakie zawiera pozycje? Jaka jest jego struktura? Czy rejestr zawiera podrejestry?
- Faktury za wybrane płatności służbowymi kartami płatniczymi UM Lublin.
- Czy spółki miejskie MOSiR, MPWiK i MPK zawierały umowy z Fundacją Rozwoju Sportu? Jeśli tak, to proszę o przesłanie kopii umów.
- Czy spółka Lubelskie Dworce prowadzi rejestr umów.
- Kopie umów spółki SPR Lublin za okres 1–7 stycznia 2014 (brak odpowiedzi, złożona skarga na bezczynność do WSA).
- Ile i jakie modele telefonów posiada Urząd Miasta Lublin.
- Kto ma służbowy telefon w Urzędzie Miasta Lublin.
- Czy spółki miejskie posiadają profile na facebooku? Jeśli tak, kto nimi zarządza (wniosek o kopie umów w przypadku zlecania na zewnątrz) (spółki nie odpowiedziały, odmówiły udostępnienia informacji lub przesłały odpowiedź, że nie zlecają prowadzenia strony).
- Sprawozdanie Fundacji Rozwoju Sportu z działalności za rok 2012 i 2013 (brak odpowiedzi na wniosek, po złożeniu skargi na bezczynność do WSA, fundacja zamieściła sprawozdanie na swojej stronie internetowej).
- Sprawozdania finansowe spółek miejskich za 2012 i 2013 rok.
- Co się stało ze środkami z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, niewydatkowanymi w roku 2013?
- W jakich spółkach prawa handlowego oraz fundacjach Samorząd Województwa Lubelskiego posiada udziały, w jakiej wielkości oraz jakie udziały w spółkach prawa handlowego posiadają spółki z większościowym udziałem Samorządu Województwa Lubelskiego.
- Umowa nr 79/KP/14 dot. opracowania treści na profil facebook obchodów 700-lecia Lublina.
- Umowa nr 83/KP/14 dot. prowadzenia profilu 700-lecia Lublina na portalu facebook.
- Sprawozdania spółek miejskich za 2013 rok (nie otrzymaliśmy sprawozdań).
- Sprawozdanie z działalności Lubelskiego Parku Naukowo-Technologicznego za 2013 rok.
- Plan pracy i postępowania kontrolne Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Lublin.
- Nazwiska oraz wysokość wynagrodzenia asystentów Prezydenta Miasta Lublin.
- Udziały Gminy Lublin w spółkach, posiadane analizy i uchwały spółek prawa handlowego.
- Kopia umowy, na podstawie której SPR Lublin SSA korzysta z hali sportowej Globus w rozgrywkach piłki ręcznej.
- Liczba zaległych dni urlopu Prezydenta Miasta Lublin i jego zastępców. W których dniach Prezydent korzystał z urlopu wypoczynkowego w 2014 roku.
- Wyciąg z kont bankowych Urzędu Miasta Lublin, zawierający informacje o kwocie płatności, tytule przelewu oraz odbiorcy przelewu za miesiąc sierpień oraz wrzesień 2014 roku.
- Bilans i rachunek wyników spółek z kapitałem samorządu województwa: Port Lotniczy Lublin SA, Targi Lublin SA, Lubelskie Dworce SA, Lubelski Rynek Hurtowy SA
- Ekspertyzy dotyczące sytuacji finansowej spółek miejskich Motor Lublin i Targi Lublin.
- Ekspertyza dot. sytuacji ekonomiczno-prawnej spółki SPR Lublin.
- Wysokość nagród rocznych przyznanych poszczególnym członkom zarządów spółek miejskich w latach 2011–2014.
- Koszty zatrudnienia menedżera stadionu miejskiego w Lublinie.
- Protokoły z kontroli Komisji Rewizyjnej Rady Miasta, przeprowadzonych w 2013 rok, dot. Portu Lotniczego, MPWiK i MOPR.
- Ile wniosków na realizację inicjatywy lokalnej, w trybie określonym w uchwale Nr 1156/XLIII/2014 Rady Miasta Lublin z dnia 4 września 2014, zostało skierowanych do Urzędu Miasta Lublin w roku 2014
- Udostępnienie informacji dotyczących przeprowadzonych konsultacji społecznych w latach 2010–2014.
- Czy i w jakiej formie została przeprowadzona ewaluacja zeszłorocznego budżetu obywatelskiego w Lublinie.
- Ile kosztuje utrzymanie parkingu za ratuszem oraz kto może z niego korzystać.
- Umowa pomiędzy Gminą Lublin a MOSiR dot. korzystania ze stadionu Lublin Arena przez kluby Motor Lublin i Lublinianka Lublin w roku 2014.
- Umowa pomiędzy Gminą Lublin a MOSiR dot. korzystania ze stadionu Lublin Arena przez kluby Motor Lublin i Lublinianka Lublin w roku 2015.
- Wykaz wszystkich pracowników Urzędu Miasta Lublin.
- Ewidencja ryczałtów samochodowych, wypłaconych pracownikom Urzędu Miasta Lublin.
- Wyciągi ze służbowych kart płatniczych UM Lublin za okres lipiec 2014-lipiec 2015.
- Stenogramy rozmów pomiędzy politykami (Prokurator Okręgowy odmówił, złożone odwołania do Prokuratora Apelacyjnego).
- Sprawozdanie finansowe za 2014 rok spółki miejskiej MPK Lublin (odmowa).
- Sprawozdanie finansowe za 2014 rok spółki miejskiej LPGK Lublin (odmowa).
- Opinie radców prawnych ws. powoływania radnych do Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (odmowa).
- Kopia faktur dot. usług ochroniarskich Centrum Kultury w Lublinie.
- …
Zgłosiłeś wniosek o udzielenie informacji publicznej? Chcesz podzielić się jego wynikami z innymi? Prześlij go do nas kontakt@fundacjawolnosci.org