Zobacz inne projekty:
Po(mocny) watchdog
Okres realizacji projektu: 1 kwietnia 2022 – 31 marca 2023
Źródło finansowania: Fundusz Watchdogów Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska i w ramach konkursu Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca. Kwota dofinansowania wynosi 38 340 zł.
Opis:
Planowane działania, finansowane z dotacji:
1. Opracowanie strategii komunikacyjnej, w oparciu o warsztaty wyjazdowe z zewnętrznym trenerem (2 spotkania). W opracowanie strategii zaangażujemy członków zespołu (pracownicy, wolontariusze).
2. Stworzenie programu praktyk i opiekun praktyk, stworzenie bazy ekspertów dla naszej gazety „Jawny Lublin” i Fundacji.
3. Rozwój współpracy z lokalnymi (powiatowymi) mediami spoza Lublina. Planujemy przeprowadzić spotkania i rozmowy z dziennikarzami, zawęzić współpracę. Liczymy, że doprowadzi do do częstszego pojawiania się nas i naszych tematów w tych mediach oraz zwiększy skuteczność dziennikarzy w pozyskiwaniu informacji. Z drugiej strony dziennikarze czasem mają temat, o którym nie mogą pisać w swojej gazecie – wtedy my się nim zajmiemy.
4. Zakup dwóch laptopów wraz z akcesoriami.
5. Drobny remont biura: zakup dwóch rolet na okna w biurze (chroniących przed słońcem) oraz wymiana 32 m² paneli podłogowych (obecne są stare, zniszczone w kilku miejscach, przetarte, co może wpływać na negatywne postrzeganie przez odwiedzających biuro).
6. Opłacenie kosztów sądowych – coraz częściej spotykamy się z koniecznością angażowania prawników, szczególnie w sprawach skomplikowanych czy precedensowych.
Sprawozdanie z realizacji:
W lipcu oraz grudniu zorganizowaliśmy dwa weekendowe warsztaty wyjazdowe, w których udział wzięło po 9 osób (pracownicy i wolontariusze fundacji). Przy opracowaniu strategii współpracowaliśmy ze Studiem Wzór, formą zajmującą się marketingiem, z którą już wcześniej współpracowaliśmy (stworzyła nowy layout strony jawnylublin.pl).
Poza wyjazdami, pracowaliśmy też w biurze, nad wypracowaniem zasad komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej. W związku z tym wdrożyliśmy: cotygodniowe spotkania (odprawy) fundacji w każdą środę, cotygodniowe kolegia redakcyjne dot. portalu jawnylublin.pl w każdy poniedziałek, komunikację i podział zadań w programie Asana, utworzyliśmy grupę na messengerze dla osób, które zajmują się w fundacji komunikacją.
Nasz wolontariusz Zbyszek (emerytowany dziennikarz) opracował program praktyk studenckich oraz prowadził regularne spotkania z wolontariuszami i wolontariuszkami, ucząc ich dziennikarstwa oraz poszerzając wiedzę o lokalnych wydarzeniach. W czasie trwania inicjatywy studenci opracowali 48 przeglądów tygodnia (podsumowania najważniejszych wydarzeń publikowanych w lokalnych mediach), które zamieszczaliśmy na portalu jawnylublin.pl. Na praktyki studenckie przyjęliśmy czworo studentów (Maciek, Oliwia, Marcin i Arek) oraz znacznie rozwinęliśmy współpracę z wolontariuszami (w sumie 10 osób).
Opracowaliśmy bazę kontaktową 20 ekspertów i ekspertek dla fundacji i Jawnego Lublina, tj. osób, które podczas indywidualnych rozmów zgodziły się udzielać publicznych wypowiedzi na potrzeby prowadzonych przez nas działań lub pisanych tekstów.
W ramach inicjatyw opłaciliśmy koszty sądowe w jedenastu ważnych dla nas sprawach o dostęp do informacji publicznych:
• skarga kasacyjna II SAB/Lu 4/22 (numery działek w wykazie pozwoleń budowlanych w Lublinie),
• sporządzenie i wniesienie skargi kasacyjnej w sprawie o sygn. II SAB/Lu 25/22 (wyniki ankiety antymobbingowej w Centrum Kultury w Lublinie),
• sporządzenie i wniesienie skargi kasacyjnej w sprawie o sygn. II SAB/Lu 31/22 (ewidencjonowanie umów, zarządzeń, korespondencji w MPK Lublin),
• sporządzenie i wniesienie czterech skarg na bezczynność przeciwko Muzeum Narodowemu w Lublinie II SAB/Lu 91/22, 92/22, 93/22 oraz 94/22 (dokumentacja kontroli, której nie ma w BIP, dwie umowy na organizacje wystawy, rejestry wskazane w BIP oraz pytania w związku z brakiem rejestrów),
• wpis od skargi kasacyjnej II SAB/LU 62/22 (procedury ISO w MPK Lublin),
• wpis od skargi kasacyjnej II SAB/LU 64/22 (re use wniosków unijnych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego),
• wpis sądowy od skargi na bezczynność partii PIS, II SAB/Wa 39/23 (umowy na wynajem biur w woj. lubelskim),
• wpis sądowy oraz sporządzenie i wniesienie skargi kasacyjnej II Sab/Lu 93/22 (treść rejestrów wskazanych w BIP Muzeum Narodowego w Lublinie),
Rozwinęliśmy współpracę z mediami lokalnymi. W tym celu odbyliśmy rozmowy z 13 lokalnymi mediami, głównie spoza Lublina. Do dnia zakończenia realizacji inicjatywy mamy już konkretne plany współpracy z portalami lublin112.pl (publikacja naszych najważniejszych tekstów, możliwość zamieszczenia linku lub baneru) oraz lpu24.pl (publikacja naszych tekstów dot. Puław i okolic, pomoc w promocji przy okazji zbierania 1,5% podatku).
Zakupiliśmy dwa laptopy z akcesoriami. Sprzęt ten służy w codziennej działalności fundacji, np. podczas spotkań z wolontariuszami wyświetlamy z niego ekran podczas dyskusji o przeglądzie tygodnia w lokalnych mediach.
Ze środków na realizację inicjatywy zakupiliśmy i zamontowaliśmy rolety typu dzień-noc oraz wymieniliśmy panele podłogowe w naszym biurze. W obydwu przypadkach montaż wykonaliśmy własnymi siłami.
Inicjatywę wspiera Sieć Obywatelska Watchdog Polska i Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca