Mieszkańcy mają głos
Okres realizacji: 1 marca – 30 listopada 2020
Projekt zakłada zaangażowanie trzech grup odbiorców: społeczników i aktywistów, członków rad dzielnic oraz młodzieży i studentów. Pierwsza zostanie zaangażowana w spotkania dyskusyjne „rozmowy o mieście”, wypracowywanie rozwiązań sprzyjających rozwojowi miasta i angażowaniu mieszkańców w sprawy publiczne.
Dla członków rad dzielnic zorganizujemy warsztaty, spotkania robocze i Kongres Rozwoju Dzielnic. Młodzieży i studentom zaoferujemy udział w tworzeniu obywatelskiej gazety „Jawny Lublin”. Ponadto każda z grup zostanie zaangażowana we wdrożenie nowoczesnej aplikacji, służącej zainteresowaniu mieszkańców sprawami publicznymi. Aplikacja umożliwi głosowanie mieszkańców w sprawach będących przedmiotem obrad rady miasta (i młodzieżowej rady miasta). Przybliży nas do idei demokracji bezpośredniej.
Każdorazowo wyniki głosowania mieszkańców będą przekazywane radnym jako sugestia i wskazówka przed ich głosowaniem. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. W razie powodzenia, będziemy chcieli wypromować ją w innych miastach i gminach.
Głosuję
Stworzyliśmy aplikację do głosowania (www.glosuje.fundacjawolnosci.org). W czasie realizacji projektu udostępniliśmy 16 głosowań, w których 198 użytkowników oddało równo 800 głosów. Każdorazowo wyniki głosowania mieszkańców przekazaliśmy radnym rady miasta oraz lokalnym mediom i publikowaliśmy na naszych stronach internetowych. Do wyników przygotowaliśmy grafiki informacyjne. Z uwagi na brak posiedzeń Młodzieżowej Rady Miasta (lub brak kworum) w okresie czerwiec – wrzesień, udało nam się ustalić zakres współpracy dopiero w październiku (po wrześniowych wyborach do MRM). Na pierwszym posiedzeniu w listopadzie Młodzieżowa Rada Miasta podjęła decyzję o objęciu patronatem naszego portalu.
Lubelska Akademia Partycypacji
Przeprowadziliśmy cztery warsztaty. Wcześniej rozesłaliśmy pytania do członków Rad Dzielnic, o to czego oczekują. W wyniku analizy ich odpowiedzi, zorganizowaliśmy warsztaty na poniższe tematy: 1. Współpraca Rad Dzielnic z Radnymi Rady Miasta (wyjątkowo warsztat odbył się dwukrotnie z uwagi na prośby członków rad dzielnic, pierwszy raz zdalnie w dniu 26 czerwca z udziałem 6 osób oraz stacjonarnie 28 września z udziałem 7 osób). 2. Wystąpienia publiczne (zdalnie 30 lipca z udziałem 8 osób). 3. Warsztaty technik negocjacji i mediacji (stacjonarnie w dniu 8 września z udziałem 6 osób). 4. Zaangażuj swoją społeczność. Jak zrobić to skutecznie? Warsztaty z Social Mediów (zdalnie w dniu 18 listopada z udziałem 10 osób).
Pandemia znacznie utrudniła nam organizację warsztatów. Zdecydowaliśmy się część z nich przeprowadzić online (o czym informowaliśmy opiekunkę zadania z NIW). Za rekrutację i uzgodnienie tematyki warsztatów odpowiadał animator ds. rad dzielnic.
Z uwagi na trwającą pandemię zaplanowane działania odbyły się w ograniczonym zakresie. Udało nam się zorganizować dwa spotkania przewodniczących rad i zarządów dzielnic: 18 sierpnia (z udziałem 9 osób, w tym 7 przedstawicieli rad dzielnic) oraz 16 września (z udziałem 13 osób, w tym 11 przedstawicieli rad dzielnic). Z obydwu spotkań została sporządzona notatka. Efektem tych spotkań był wniosek do Prezydenta o zorganizowanie spotkania konsultacyjnego dla rad dzielnic nt. programu rewitalizacji oraz wniosek o publikację tablic z nazwami dzielnic na głównych skrzyżowaniach oraz przystankach autobusowych. Planowaliśmy zorganizować warsztaty wyjazdowe, jednak z uwagi na pandemię i w związku z rezygnacją kilku wcześniej zapisanych osób, zdecydowaliśmy odwołać wyjazd i przeprowadzić warsztaty w formie zdalnej (kilka dni później zamknięto hotele). Spotkanie w formie zdalnej odbyło się 28 listopada, wzięło w nim udział 16 przedstawicieli rad dzielnic. Podczas spotkania postanowiono o wystąpieniu do Prezydenta miasta i Przewodniczącego Rady Miasta o rozmowę i zorganizowanie w Lublinie regularnych spotkań na miarę Konwentu Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic, który funkcjonuje w Krakowie. Wniosek został złożony, liczymy że spotkanie w tej sprawie odbędzie się w styczniu (najpewniej zdalnie). W związku z niemożnością fizycznych spotkań, dyskusje i rozmowy odbywały się poprzez maile oraz stworzoną grupę na facebooku „Forum Rad Dzielnic Lublina” (grupa obecnie liczy 131 osób).
Opracowaliśmy informator dla mieszkańców nt. rad dzielnic. Zawiera on odpowiedzi na pytania i problemy, które zgłosili przedstawiciele rad dzielnic. Informator ukazał się w nakładzie 15 tys. i został przesłany do rad dzielnic do wykorzystania. Część nakładu została do kolportażu przez Fundację Wolności.
Rozmowy o mieście
Z uwagi na pandemię wszystkie spotkania odbyły się w formie zdalnej (o czym informowaliśmy opiekunkę zadania z NIW). W rozmowach brał udział prowadzący (wcześniej przygotował pytania i przesłał zagadnienia do uczestników dyskusji) oraz dwoje gości (ekspertów). W czasie realizacji zadania odbyło się pięć „Rozmów o mieście” na następujące tematy:
1. 5 listopada „25 lat samorządu” (11 oglądających). Gośćmi byli: dr hab. Katarzyna Kuć-Czajkowska – politolog z UMCS, specjalizująca się w samorządzie lokalnym, Paweł Prokop – prezes Fundacji Inicjatyw Menedżerskich, doradca Prezydenta Lublina ds. partycypacji społecznej.
2. 12 listopada „Zieleń w mieście” (31 oglądających). Gośćmi byli: Wojciech Januszczyk – architekt krajobrazu, prezes Fundacji Krajobrazy, Hanna Pawlikowska – Miejski Architekt Zieleni.
3. 19 listopada „Budżet obywatelski” (20 oglądających). Gośćmi byli: Piotr Choroś – dyrektor Biura Partycypacji Społecznej UM Lublin, Krzysztof Wiśniewski – przew. zarządu dzielnicy Czuby Południowe, autor projektów do budżetu obywatelskiego.
4. 26 listopada podczas rozmowy o bezpieczeństwie w drodze do szkoły (11 oglądających) gośćmi byli: Arkadiusz Niezgoda – zastępca dyrektor Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym UM Lublin, Krzysztof Kowalik – członek Towarzystwa dla Natury i Człowieka i Porozumienia Rowerowego.
5. 27 listopada podczas rozmowy „Strategia rozwoju Lublina 2030” (18 oglądających) gośćmi byli: Krzysztof Łątka – Fundacja Rozwoju Europy Środkowo-Wschodniej, Tomasz Sieniow – Instytut na rzecz Państwa Prawa.
Rozmowy od drugiej do piątej transmitowaliśmy na żywo na portalu facebook a nagrania opublikowaliśmy na naszym kanale na youtube oraz na https://fundacjawolnosci.org/rozmowy.
Przeprowadziliśmy analizę budżetu miasta, która została opublikowana na jawnylublin.pl. Regularnie prowadziliśmy serwis lublin.mamprawowiedziec.pl, nagraliśmy 19 posiedzeń komisji rady miasta (w tym posiedzenie dot. projektu budżetu na rok 2021). Przeprowadziliśmy Badanie Aktywności Radnych za pierwsze dwa lata kadencji.
Gazeta „Jawny Lublin”
Gazeta była prowadzona regularnie w formie internetowej. Ponadto przygotowaliśmy jedno wydanie papierowe. Przeprowadziliśmy dwa warsztaty dziennikarskie, prowadzone przez zawodowych dziennikarzy (stacjonarnie w dniach 4 i 5 sierpnia, z udziałem 5 osób, kilka osób nie uczestniczyło, mimo wcześniejszego wysłania zgłoszenia i potwierdzenia przez nas udziału). Uczestnikom zapewniliśmy środki ochrony osobistej, w tym maseczki i płyn do dezynfekcji. Po warsztatach zachęcaliśmy i wspieraliśmy w pisaniu tekstów dziennikarskich. Ostatecznie sześć osób otrzymało legitymacje dziennikarskie (takie, które napisały artykuły do gazety „Jawny Lublin”). W ramach realizacji zadania opublikowaliśmy 46 artykułów na portalu i w gazecie „Jawny Lublin”.
Projekt dofinansowany ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego)
Napisz do nas: