Czym są Dzielnice?
Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, rada gminy może zdecydować o powołaniu jednostek pomocniczych gminy. Głównym celem działania tych jednostek jest przesunięcie punktu podejmowania decyzji w sprawach lokalnych bliżej mieszkańców.
Jednostki pomocnicze są tworzone po to, aby oddać decyzyjność w ręce mieszkańców. Dzięki temu to na terenie dzielnicy, przy współudziale jej mieszkańców zapadają decyzje w niektórych sprawach, dotyczących życia mieszkańców (a nie na poziomie ogólnomiejskim, np. w urzędzie miasta).
W Lublinie mamy 27 takich jednostek pomocniczych, które nazywają się dzielnicami (zobacz pełny wykaz na stronach 7–11). Mają one charakter pomocniczy względem gminy (miasta). Czyli skupiają się na zaspokajaniu potrzeb swoich mieszkańców, związanych z zadaniami, za jakie odpowiada gmina (miasto).
Mieszkańcy Dzielnicy wybierają swoich reprezentantów do Rady Dzielnicy. Rada spotyka się, dyskutuje o problemach mieszkańców, podejmuje uchwały oraz włącza się w szereg działań społecznych.
Dzielnica a Osiedle
Niektórym może się mylić Dzielnica z Osiedlem. W Lublinie osiedla występują w ramach spółdzielni mieszkaniowych. Osiedle to obszar o ujednoliconej zabudowie mieszkaniowej, która administracyjnie należy do spółdzielni mieszkaniowej. Członkowie spółdzielni z tego obszaru wybierają Radę Osiedla. Ma ona charakter opiniodawczy i konsultacyjnych w ramach zadań realizowanych przez spółdzielnię. Członkowie Rady Osiedla reprezentują interesy członków spółdzielni mieszkaniowej.
Dzielnice nie mają osobowości prawnej. W związku z tym nie ma w Lublinie urzędów dzielnicowych, a same dzielnice nie mają swojego konta bankowego. Decyzje podjęte przez mieszkańców są przekazywane do realizacji do urzędu miasta.
Każda dzielnica ma swój określony obszar i nazwę. Więcej o kompetencjach i zadaniach dzielnic przeczytasz na kolejnej stronie.
Wybory do Rad Dzielnic
W Lublinie co cztery lata odbywają się wybory do rad dzielnic. Ostatnie wybory odbyły się wiosną 2019 roku (kolejne będą w 2023). Głosowanie nie cieszy się dużą popularnością. Głosowało niespełna 12 tys. mieszkańców. W 2019 roku w wyborach do rad dzielnic zgłosiło się 609 osób (na 431 miejsc w radach).
-
przedział wiekowy
liczba osób
%
18–24 lat
15
3,50
25–34
58
13,55
34–44
103
24,07
45–54
80
18,69
55–65
105
24,53
66 i więcej
67
15,65
Suma
428
100
Tabela: przedział wiekowy członków rad dzielnic (2019)