Budżet Obywatelski w Dzielnicach
Niedawno zakończył się etap wyboru projektów do realizacji w ramach VII edycja budżetu obywatelskiego. W tym roku w głosowaniu udział wzięło ponad 18 tys. mieszkańców Lublina. Wybraliśmy 9 projektów tzw. Ogólnomiejskich oraz projekty Dzielnicowe. Zgodnie z regulaminem, w każdej dzielnicy do realizacji przechodzą projekty na sumaryczną kwotę 350 tys. zł. Dokładne wyniki tegorocznego głosowania sprawdzisz na stronie urzędu www.lublin.budzet-obywatelski.eu/wyniki.
Rady dzielnic a budżet obywatelski
W celu zwiększenia możliwości wpływu, członkowie Rad Dzielnic chętnie korzystają z innego narzędzia do decydowania o wydatkowaniu pieniędzy z kasy miasta. Jest nim tzw. Budżet obywatelski. Budżet Obywatelski jest to proces, który umożliwia mieszkańcom dyskusję i bezpośredni wpływ na decyzję o przeznaczeniu części budżetu publicznego miasta na przedsięwzięcia zgłoszone przez swoich mieszkańców. Pozwala on zgłaszać własne projekty zmiany w otoczeniu i głosować na najlepszy z nich.
Często społecznicy sami przygotowują projekty i zachęcają mieszkańców do głosowania. Inicjatywa rad polega również na promocji wszystkich projektów, zgłoszonych przez mieszkańców dzielnicy. Więcej informacji o budżecie obywatelskim znajdziesz na stronie www.fundacjawolnosci.org/budzet-obywatelski.
Projekty dzielnicowe w budżecie obywatelskim
Spośród wybranych do realizacji 31 projektów dzielnicowych (na niektórych dzielnicach wybrano więcej niż jeden projekt) największą popularnością cieszyły się projekty dot. modernizacji dróg – z perspektywy kierowców, ale też pieszych, rowerzystów. Takich projektów było aż 19! Siedem z nich dotyczyło budowy jezdni czy parkingów.
Tyle samo projektów dotyczyło potrzeb pieszych lub rowerzystów. Łącznie daje to 21 projektów, ale 2 z nich dotyczą zarówno pieszych, jak i rowerzystów. Dużą popularnością cieszyły się też projekty dot. budowy oświetlenia czy budowy obiektów sportowych (po 5 projektów). W porównaniu do zeszłego roku widać znacząco wzrost projektów dot. pieszych i rowerzystów – rok temu było ich tylko 4, w tym roku już 12!
Co ciekawe w tym roku najtańszy zwycięski projekt kosztuje tyko 10 tys. zł. Jest bardzo konkretny: Nasadzenie dwóch drzew przy ulicy Zesłańców Sybiru na pasie zieleni po stronie Centrum Kultury oraz jednego drzewa przy ulicy Ewangelickiej w miejscu po wyciętym lata temu drzewie. Pierwotnie projekt zakładał więcej lokalizacji, jednak te zostały negatywnie ocenione. Mimo to projekt zajął pierwsze miejsce w dzielnicy Śródmieście. Zagłosowało na niego ponad 500 osób!