Zobacz inne projekty:
Niezależny watchdog w lubelskim
Okres realizacji projektu: 1 października 2023 – 31 marca 2024
Źródło finansowania: Fundusz Watchdogów Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska i w ramach konkursu Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca. Kwota dofinansowania wynosi 40 000 zł.
Opis:
Prowadziliśmy monitoring „prekampanii” i kampanii wyborczej samorządowej oraz parlamentarnej (na co ostatecznie pozyskaliśmy też inny grant).
Jesienią obserwowaliśmy przestrzeń publiczną na terenie Lublina. Przy pomocy 2 wolontariuszy wykonaliśmy 207 fotografii różnych materiałów wyborczych (głównie banerów i billboardów, niektóre materiały po kilka zdjęć) Zweryfikowaliśmy i zgłosiliśmy 115 banerów wyborczych, postawionych w pasie drogowym bez zgody urzędu miasta. Dwa wykroczenia zgłosiliśmy na policję (nie dopatrzyła się złamania prawa).
Osoby zatrudnione przy realizacji inicjatywy współpracowały z dziennikarzami, piszącymi na portalu jawnylublin.pl, np. w pozyskaniu informacji publicznych i analizie danych. Dzięki tej współpracy mogło powstać więcej tekstów na portalu oraz były pełniejsze w informacje i dane. Np. wysłaliśmy zapytania o informację publiczną do sześciu spółek skarbu państwa, aby ustalić kto i jakie wydarzenia sponsorował. W efekcie tylko jednak udostępniła informację (bez podania kwot) a z kilkoma z nich mieliśmy sprawy sądowe.
Opracowaliśmy lubelski latarnik wyborczy, który służył porównaniu poglądów kandydatów na prezydenta Lublina. Niestety, mimo wielu starań, urzędujący prezydent nie udzielił odpowiedzi, co było problematyczne, bo niektórzy zarzucali, że latarnik nie ma sensu bez odpowiedzi aktualnego prezydenta i głównego kandydata. Wzięliśmy udział w debacie ekspertów nt. wyborów samorządowych.
Poza wyborami, osoby zatrudnione dzięki funduszowi zajmowały się kontrolą obywatelską i wspieraniem mieszkańców, którzy się do nas zgłaszali z problemami, np. mieszkańcy ulicy Karmelickiej, którzy są przeciwni postawieniu wieżowca przy ich ulicy (pomogliśmy im wygrać w Samorządowym Kolegium Odwoławczym).
W zakresie monitoringu procesu wyborczego współpracowaliśmy m. in. z Fundacją Odpowiedzialna Polityka, Siecią Obywatelską Watchdog Polska. Uczestniczyliśmy w spotkaniach (online) grupy organizacji pozarządowych ”Obywatele w wyborach”, zajmujących się wyborami i kampanią wyborczą.
Koszty zastępstwa procesowego w 5 sprawach sądowych związanych z dostępem do informacji publicznej. Dzięki dotacji sfinansowaliśmy pomoc prawnika, który pomógł nam w sprawach szczególnie dla nas ważnych:
1. Sprawa dot. treści wniosków dofinansowanych przez Wojewodę Lubelskiego w ramach programu „Razem bezpieczniej”. Wniosek złożyliśmy do kilku wojewodów, spośród których część bez problemu udzieliła odpowiedzi.
2. Studium wykonalności dla dworca metropolitalnego z Urzędem Miasta Lublin. W studium były założenia związane z wnioskiem o dofinansowanie ze środków UE (to największe dofinansowanie ze środków UE w historii Lublina), których nie możemy zweryfikować, bo urząd miasta nie chce udostępnić tego dokumentu.
3. O prowadzone rejestry i ewidencje z Muzeum Narodowym w Lublinie. Państwowe muzeum utrudnia nam dostęp do jakichkolwiek informacji. Po naszym wniosku z BIPu usunięto informację o prowadzonych rejestrach.
4. Wynagrodzenie za występy w telewizji latach 2019–2023 ekspertów: Robert Derewenda, Marian Kowalski oraz Mieczysław Ryba z TVP. To lokalni politycy PiS z Lublina. Wniosek złożyliśmy po tym, jak politycy KO ujawnili, że TVP płaciła za występy w telewizji. Nam państwowa spółka odmówiła informacji.
5. O umowy sponsoringu z Totalizatorem Sportowym. Według naszych ustaleń, spółki skarbu państwa finansowały w ub. roku serię koncertów w kościołach, na których promował się Ryszard Madziar, bliski współpracownik Jaska Sasina (Ministra Aktywów Państwowych), który kandydował do Sejmu.
Przy realizacji powyższych spraw współpracowaliśmy z mec. Bartoszem Wilkiem, radcą prawnym, autorem książek o dostępie do informacji publicznej, w przeszłości członkiem Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.
Kupiliśmy smartfon do prowadzenia transmisji live oraz do robienia zdjęć. Do tej pory wykonaliśmy nim ok. 200 zdjęć (głównie z samorządowej kampanii wyborczej). Zdjęcia wykorzystujemy do naszych działań oraz publikujemy w mediach społecznościowych fundacji i portalu Jawny Lublin.
Ze środków z grantu sfinansowaliśmy ok. połowę kosztów utrzymania biura, w tym głównie opłaty za czynsz, gaz, prąd, telefony, internet. Dzięki temu mogliśmy pracować w komfortowych warunkach. Z biura na co dzień korzystają pracownicy, ale również wolontariusze (grupa seniorów, która ma spotkania ok. dwa razy w miesiącu a co tydzień odbywa się spotkanie grupy studentów, która opracowuje przegląd tygodnia najważniejszych wydarzeń w Lublinie – działania rozpoczęte w 2022 roku dzięki dotacji z Funduszu Obywatelskiego i nadal kontynuowane) i interesariusze.
Zrealizowaliśmy tez kampanię fundraisingową, zachęcającą do wspierania finansowego naszych działań oraz przekazania 1,5% podatku na rzecz Fundacji Wolności i prowadzonego przez nas portalu jawnylublin.pl. W ramach tych działań opublikowaliśmy:
– reklamę graficzna na fb dot. wpłaty darowizny na Jawny Lublin (21 525 wyświetleń),
– wideo na fb nt. 1,5% podatku (27 350 wyświetleń),
– reklamę graficzna na fb nt. 1,5% podatku (17 397 wyświetleń),
Inicjatywę wspiera Sieć Obywatelska Watchdog Polska i Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca