Zobacz inne projekty:
Uczciwsze wybory na Lubelszczyźnie
Okres realizacji projektu: 1 września 2023 – 31 maja 2024
Źródło finansowania: German Marshall Fund w ramach konkursu dla lokalnych watchdogów Engaging Central Europe. Kwota dofinansowania wynosi 20 000 USD (77 462,20 zł).
Opis:
Projekt „Uczciwsze wybory na Lubelszczyźnie” dotyczył przeprowadzenia monitoringu dwóch kampanii wyborczych – parlamentarnej (jesień 2023 roku) i samorządowej (wiosna 2024). Na projekt składały się trzy elementy:
1. Wsparcie lokalnych aktywistów i aktywistek w celu przeprowadzenie monitoringu kampanii wyborczej. Do monitoringu zgłosiło się dziewięć osób, z czego monitoring kampanii przeprowadziło sześć (gminy Kraśnik, Michów, Radzyń Podlaski, Świdnik, Włodawa oraz Lublin). Uczestnicy wzięli udział w szkoleniu wprowadzającym, a następnie prowadzili działania monitorujące, sprawdzając m. in.:
- -treść, liczbę i lokalizację materiałów wyborczych (plakaty, billboardy, banery, ulotki, gazetki,
- -spotkania wyborcze i niewyborcze,
- -publikacje w lokalnych mediach,
- -nadużywanie zasobów publicznych do celów kampanii wyborczej.
Wolontariusze wykonali w sumie ponad 400 zdjęć dokumentujących materiały wyborcze (w sumie posiadamy ok. 900 fotografii). Mimo zakończenia projektu z kilkoma osobami nadal współpracujemy.
2. Monitoring kampanii wyborczej przez eksperta. Łącznie, podczas obydwu kampanii wyborczych:
- -złożyliśmy 10 zawiadomień na policję o możliwości popełnienia wykroczeń wyborczych (do tej pory wiemy o jednym nałożonym mandacie i jednej sprawie skierowanej przez policję na drogę karną; niektóre postępowania jeszcze trwają),
- -otrzymaliśmy 49 zgłoszeń od mieszkańców dot. nieprawidłowości w kampanii wyborczej (15 w trakcie parlamentarnej kampanii wyborczej oraz 34 podczas samorządowej),
- -zgłosiliśmy do Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie ok. 130 nielegalnie ustawionych banerów wyborczych (bez opłacenia zezwolenia na zajęcie pasa drogowego),
- -wysłaliśmy zgłoszenia o zamieszczeniu mat. wyborczych w niedozwolonym miejscu bezpośrednio do zarządców terenu (Urząd Gminy w Goraju, PGE Dystrybucja, Szkoła Podstawowa nr 31 w Lublinie, Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej) lub konserwatora zabytków.
Stworzyliśmy prosty poradnik (facebook.com/FundacjaWolnosci/posts/pfbid0hmgYkqhTStWDWG6NVXVNhGQXntGM9Y6LNUKcFeUDvCHNJfoAfEz3o3pR7mmj2wW4l) o tym, na czym polega nielegalna agitacja wyborcza i jakie działania mogą podjąć mieszkańcy. Poradnik i nasze doświadczenia prezentowaliśmy podczas kilku spotkań (np. ze studentami Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS czy podczas spotkania online dla Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska).
3. Dziennikarstwo śledcze dot. analizowania i ujawniania nieprawidłowości w kampanii wyborczej. W czasie realizacji projektu na portalu jawnylublin.pl opublikowaliśmy ponad 60 tekstów dot. kampanii wyborczych. Dzięki współpracy watchdogów i dziennikarzy, wiele spraw ujawniliśmy jako jedyni, np. o tym, jak samorządowcy naginają przepisy prawa wyborczego, o wójcie, który przyznał 300 tys. zł na nagrody dla urzędników, o sołtysce, która oferowała wódkę za głosowanie.