Obywatelski radny w ukraińskiej gromadze
Okres realizacji: 1 lutego – 30 września 2021
Źródło finansowania: Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
Kwota dofinansowania: 57 600,00 zł
Partnerzy:
Rówieńskie Centrum – Socjalne Partnerstwo
Fundacja Rozwoju Europy Środkowo-Wschodniej
Opis:
Celem projektu jest przekazywanie polskich doświadczeń z zakresu dobrych praktyk w samorządzie lokalnym na grunt ukraiński oraz wzrost kompetencji nowo wybranych samorządowców z obwodów rówieńskiego i wołyńskiego.
Planowanymi działaniami są wizyta studyjna 13 ukraińskich radnych i przedstawicieli organizacji strażniczych w Polsce. Podczas wizyty poznają dobre praktyki ze strony urzędu miasta, lokalnych radnych oraz organizacji strażniczej. Po powrocie na Ukrainę zadaniem uczestników wizyty będzie opracowanie diagnozy lokalnych potrzeb w swoich samorządach. Następnie na Ukrainie odbędą się cztery warsztaty (w obwodach wołyńskim i rówieńskim, oddzielne dla samorządowców z miast i gmin wiejskich), podczas których zostaną zaprezentowane polskie doświadczenia a na bazie opracowanych diagnoz, zostaną wypracowane plany działania.
Samorządowcy będą mogli skonsultować swoje projekty z polskimi ekspertami. Ostatnim etapem projektu będą warsztaty wdrożeniowe w Łucku i Równem. Zgodnie z problemami wskazanymi w diagnozie, w realizacji projektu chcemy postawić duży akcent na praktykę oraz obustronne konsultacje. Reforma samorządowa oraz nadchodzące wybory są świetną okazją do realizacji zaplanowanych działań.
Wizytówka projektu w portalu Civicportal
Opis zrealizowanych działań:
1. Warsztaty dla nowo wybranych samorządowców – transfer polskich doświadczeń 12–13 marca w Łucku (w Domu Kultury) oraz 14–15 marca w Równem (Miejska Majsternia). Streszczenie tematyki zajęć:
‑Wprowadzenie w zakresie celów i działań projektu.
‑Zarządzanie strategiczne rozwojem lokalnym gromad.
‑Praca i skuteczność radnych w samorządzie – dobre praktyki z Polski.
‑Wstęp do przeprowadzenia diagnozy lokalnych problemów.
‑Sposoby przeciwdziałania lokalnym problemom.
‑Przedstawienie zasad wykonania “pracy domowej” i kryteriów rekrutacji do udziału w wizycie studyjnej w Polsce.
Liczba uczestników na poszczególnych warsztatach: 13 osób (12 marca), 11 osób (13 marca), 12 osób (14 marca) oraz 18 osób (15 marca).
2. Opracowanie diagnoz problemów lokalnych samorządów.
Warunkiem udziału w wizycie studyjnej do Polski było przedstawienie w formie pisemnej diagnozy problemów w swoim samorządzie (spraw wymagających interwencji). Ostatecznie 17 samorządowców przesłało swoje prace. Każda praca została przeczytana oraz zostały opracowane rekomendacje przez polskich ekspertów.
3. Wizyta studyjna w Lublinie.
Mimo problemów z obostrzeniami udało się nam doprowadzić do organizacji wizyty studyjnej. Do Lublina przyjechało 13 uczestników (samorządowcy, którzy przesłali swoje prace oraz dwoje przedstawicieli ukraińskiego partnera). Podczas wizyty zorganizowaliśmy warsztaty dot. logiki projektowej oraz spotkania i wizyty w urzędzie marszałkowskim, urzędzie miasta Lublin, gminie Jabłonna (spotkanie z zastępcą wójta, wizytacja gminnej biblioteki), przedstawicielką Fundacji Sempre a Frente (zajmującej się współpracą i animacją młodzieży), animatorami kultury (prezentacja i rozmowa nt. animacji kultury w gminach wiejskich), członkinią Lubelskiej Grupy Badawczej (działania partycypacyjne, włączenie mieszkańców), miejskim architektem zieleni i architektem krajobrazu a także z radnymi miasta Lublin. Ponadto zrealizowaliśmy warsztaty nt. monitoringu samorządzie lokalnym (Krzysztof Jakubowski) oraz pracy metodą projektową (Krzysztof Łątka).
4. Warsztaty wdrożeniowe.
6 lipca (Łuck, 11 osób, Dom Kultury) i 7 lipca (Równe, 16 osób, Miejska Majsternia)
Tematyka warsztatów obejmowała obszary rozwoju lokalnego i uszczegóławianie planów działań samorządowców. Każdy z uczestników podczas zajęć precyzował swój plan działań w samorządzie, bazując na wiedzy zdobytej wcześniej podczas warsztatów i wizyty studyjnej w Polsce. Każdy z uczestników zakończył warsztaty z gotowym planem.
5. Konsultacje (webinary) z polskimi ekspertami.
Tematy wybrane przez uczestników projektu (poprzez grupę dyskusyjną na facebooku dla uczestników). Następnie do każdego tematu wyszukaliśmy eksperta. Odbyły się trzy spotkania:
27 września: Festiwale uliczne – Joanna Wawiórka-Kamieniecka (8 osób plus ekspertka i organizatorzy),
28 września: Cyfryzacja i otwarte dane w mieście – Tomasz Nadolny (6 osób plus ekspert i organizatorzy),
30 września: Wsparcie infrastruktury rowerowej – Łukasz Bosowski (6 osób plus ekspert i organizatorzy).
Rezultaty miały wymierne przełożenie na prace radnych. 30 lipca 2021 Rada Miejska Łucka podjęła decyzję o zatwierdzeniu koncepcji rozwoju infrastruktury rowerowej miasta Łucka na lata 2021–2030 (dzięki zaangażowaniu radnego Mykola Nakhoda, uczestnika naszego projektu). 30 września rada miasta Równe przyjęła regulamin „Budżetu Publicznego Zagospodarowania Krajobrazu Gminy Terytorialnej Miasta Równe na lata 2021 – 2022” (wzorowany na lubelskim „Zielonym Budżecie”, z którym samorządowcy zapoznali się podczas wizyty w Lublinie).
W czasie realizacji projektu pojawiła się okazja do poszerzenia działań, dzięki oszczędnościom w wydatkach. Dzięki temu, we wrześniu zrealizowaliśmy trzy spotkania konsultacyjne (online) z ekspertami z Polski. Uczestnicy projektu wybrali tematykę, która ich interesuje (festiwale uliczne i ich wpływ na rozwój miasta, cyfryzacja i otwarte dane w urzędzie oraz wsparcie infrastruktury rowerowej) a my wyszukaliśmy ekspertów (Joanna Wawiórka-Kamieniecka, Tomasz Nadolny oraz Łukasz Bosowski). W spotkaniach, które odbyły się 27,28 i 30 września udział wzięło kolejno 8, 6 i 6 osób (nie licząc ekspertów i obsługi spotkań).
Podczas pierwszej, marcowej wizyty w Łucku spotkaliśmy się także z panią konsul Teresą Chruszcz z Konsulatu Generalnego RP. Wspólnie z przedstawicielem organizacji partnerskiej z Ukrainy opowiedzieliśmy o naszym projekcie. Pani konsul wyraziła zainteresowanie (przyszła na chwilę na jeden z warsztatów) oraz zadeklarowała chęć współpracy i pomocy w przyszłości. Ponadto, dwukrotnie spotkaliśmy się z merem miasta Równe (facebook.com/tretyak.rivne/posts/316402966866274), któremu przedstawiliśmy nasz projekt oraz rozmawialiśmy o wymianie doświadczeń. Mer wyraził zainteresowanie współpracą między samorządami, zwłaszcza w zakresie realizacji wspólnych projektów międzynarodowych.