Zwiększenie dostępu Organizacji Strazniczych do danych dostępnych online dotyczących wdrażania prawa na poziomie krajowym
Celem projektu jest „Wzmocnienie możliwości monitorowania prawa przez min. 17 organizacji strażniczych z terenu 16 województw Polski poprzez zdiagnozowanie zapotrzebowania, stworzenie narzędzia/portalu online zbierającego i udostępniającego dane online i jego wdrożenie wśród organizacji strażniczych w Polsce do 31.05.2020 roku”.
Realizacja naszego celu wpłynie na wzmocnienie dostępu organizacji strażniczych z Polski do konkretnych i dokładnych danych odnośnie wdrażania prawa krajowego, ułatwi dostęp do danych oraz działanie obywatelskich organizacji strażniczych. Ważnym elementem realizacji projektu jest jego oddolny charakter- diagnoza wśród organizacji strażniczych, indywidualne podejście do każdej organizacji oraz zaangażowanie każdego użytkownika w tworzenie portalu co pozwoli na bezpośrednie wzmocnienie samych organizacji i znacząco wzmocni ich potencjał i możliwości zaangażowania w proces kontroli obywatelskiej.
Pierwszy etap
Pierwszym etapem realizacji projektu była diagnoza potrzeb lokalnych organizacji strażniczych, poprzez spotkania w poszczególnych województwach oraz udział w ankiecie.
Spotkanie, miały na celu przybliżenie koncepcji projektu, a także w czasie jego trwania chcielibyśmy zapytać organizację o to jakie funkcje portalu byłyby najbardziej użyteczne, jakie dodatkowe funkcje mógłby zawierać, oraz na podstawie tego zapotrzebowania utworzyć go by był jak najprostszy w obsłudze i dostępny dla każdego użytkownika.
Osoby zainteresowane tematem prosimy o wypełnienie ankiety online – kliknij tutaj
Miejsca i terminy spotkań:
5.10.2018 r. w Lublinie
11.10.2018 r. w Legnicy
11.10.2018 r. w Poznaniu
24.10.2018 r. w Białymstoku
26.10.2018 r. w Warszawie
29.10.2018 r. w Łodzi
09.11.2018 r. w Katowicach
09.11.2018r. w Krakowie
25.11.2018 r. w Rzeszowie
12.12.2018 r. w Lublinie
13.12.2018 r. w Lublinie
19.12.2018 r. w Toruniu
Drugi etap
Drugim etapem realizacji projektu jest przygotowanie narzędzia internetowego, służącego organizacjom strażniczych w prowadzonych działaniach monitoringowych.
Przed przystąpieniem do stworzenia portalu internetowego, powstał Raport 1 (ex-ante), który będzie zawierał zebrane wyniki badań i analizy potrzeb organizacji strażniczych w zakresie stworzenia narzędzia online do monitorowania prawa krajowego.
Ankieta na temat budowy, funkcjonalności i odbiorców portalu organizacji strażniczych na temat monitorowania wdrażania prawa: https://docs.google.com/
Do pobrania:
Instrukcja Obsługi Portalu www.JawnaGmina.pl
G. Winnicki. Raport z weryfikacji wstępnie zaplanowanego we wniosku programu
G. Winnicki. Raport ON-GOING
G. Winnicki. Raport EX-POST
Red. G. Winnicki. Raport końcowy EX-POST
W projekcie zaplanowano utworzenie i testowanie portalu internetowego, który będzie narzędziem wspomagającym organizacje strażnicze w zakresie monitorowania wdrażania prawa krajowego. Platforma będzie zawierała katalogi tematyczne oraz indywidualne konta organizacji strażniczych (zalogowane będą mogły być jedynie organizacje spełniające określone warunki). Użytkownicy portalu będą mieli możliwość samodzielnego wprowadzania danych o swoich organizacjach. Bazy danych będą zawierać podstawowe informacje o organizacjach strażniczych, obszarach ich działania, jak też dane o osobach zaangażowanych w działalność tych organizacji. Informacje będą mogły być wizualizowane na mapie.
Trzeci etap
W projekcie zaplanowano realizację kampanii informacyjnej na terenie Polski, której celem będzie promowanie wdrażania narzędzia do monitorowania prawa krajowego przez organizacje strażnicze. Na potrzeby kampanii zostanie opracowana instrukcja obsługi portalu internetowego, która będzie udostępniona w wersji papierowej (nakład 600 egzemplarzy) oraz w wersji cyfrowej w Internecie.
Spotkania z organizacjami strażniczymi
W ramach prowadzonej kampanii społecznej założono zorganizowanie, co najmniej 20 spotkań z organizacjami strażniczymi w całym kraju. W tym zakresie 320 przedstawicieli organizacji pozarządowych (maksymalnie 4 osoby z jednej organizacji) zostanie objętych wsparciem w zakresie wdrażania narzędzia do monitorowania prawa na poziomie krajowym. Dla uczestników spotkań przewidziano materiały szkoleniowe zawierające instrukcję obsługi portalu, wyżywienie i zwrot kosztów dojazdu.
W projekcie zaplanowano badania i analizę funkcjonalności portalu organizacji strażniczych (m.in.: ilość wprowadzanych danych, liczbę założonych indywidualnych kont przez organizacje strażnicze). Przez cały okres wdrażania narzędzia online do monitorowania prawa będą zbierane informacje zawierające np. propozycje poprawek funkcjonowania portalu itp. Poza tym w trakcie funkcjonowania portalu zaplanowano opracowanie Raportu 2 (on-going) z wdrażania portalu przez organizacje strażnicze. Zaplanowano również, że co najmniej 32 razy zostaną wprowadzone dane przez organizację strażnicze w okresie do 4 tygodni po zakończeniu realizacji projektu.
Biuro projektu:
Związek Stowarzyszeń Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych,
ul. Krakowskie Przedmieście 53, 20–076 Lublin
Tel.: 81 533 12 17
os.flop@op.pl
Biuro otwarte od poniedziałku do piątku w godz.: 09.00–15.00
Biuro partnera projektu:
Fundacja Wolności, ul. Krakowskie Przedmieście 13/5A, 20–002 Lublin
tel.: 513 979 597; kontakt@fundacjawolnosci.org