W naszym interesie
[PROJEKT ZAKOŃCZONY]
Okres realizacji: 1 marca – 31 grudnia 2019
„W naszym interesie” to projekt mający na celu zwiększenie aktywności obywatelskiej seniorów poprzez wsparcie rzecznictwa ich interesów i rozwój sieci pomocowoinformacyjnej. Zaplanowano wiele działań, które można podzielić na kilka kategorii: organizacja kawiarenek obywatelskich, rozwój kompetencji seniorów – lokalnych liderów (warsztaty dot. partycypacji i udziału w życiu publicznym, warsztaty komputerowe) oraz wsparcie w ich działaniach (pieniądze na inicjatywę). Grupa liderów będzie miała za zadanie zorganizować min. 5 spotkań dla seniorów z przedstawicielami organów władzy. Druga kategoria działań dot. podniesienia znaczenia seniorów w życiu publicznym: funkcjonowanie biura porad prawnych i obywatelskich, interwencje w sprawach zgłaszanych przez seniorów a także kampania społeczna na rzecz włączenia osób starszych w działania publiczne na poziomie dzielnicy i miasta. Planowane działania są tym, w czym oferent się specjalizuje a z drugiej strony są odpowiedzą na problemy lubelskich seniorów zdiagnozowane w dokumentach strategicznych oraz lokalnych badaniach aktywności społecznej osób starszych. Projekt realizowany we współpracy z radą seniorów, jest skierowany do mieszkańców Lublina w wieku 60 i więcej lat i będzie odbywał się na terenie miasta.
Zobacz filmy z kawiarenek obywatelskich:
Czy w Lublinie dobrze się mieszka?
O aktywności społecznej seniorów
O aktywności społecznej a starzeniu się
Aktywni seniorzy – aktywność obywatelska
PODSUMOWANIE
W toku realizacji zadania osiągnęliśmy zamierzone cele.
1. Włączyliśmy osoby starsze w funkcjonowanie grup obywatelskich. W połowie 2019 roku zawiązała się grupa seniorów-liderów. W jej spotkaniach uczestniczyło 30 osób (z różną częstotliwością). Grupa spotykała się regularnie co dwa tygodnie, a w czasie poprzedzającym realizację inicjatywy częściej (co tydzień). Członkowie grupy uczestniczyli w warsztatach komputerowych.
2. Stworzyliśmy sieć pomocowo-informacyjną. Prowadziliśmy biuro porad obywatelskich (81 udzielonych porad i 228 godzin dyżurów), podejmowaliśmy interwencje w sprawach zgłaszanych przez seniorów (20 udokumentowanych interwencji oraz kilkanaście krótkich porad i odpowiedzi), stale czynny telefon zaufania, wydanie i kolportaż ulotki informacyjnej. Często do biura zgłaszały się osoby ze sprawami, którymi się nie zajmujemy (np. problemy z zakresu prawa konsumenckiego, karnego, cywilnego). W takich przypadkach z grzeczności również udzielaliśmy porad lub kierowaliśmy do innych instytucji (nie zostały uwzględnione w sprawozdaniu).
3. Poprawa wizerunku seniorów, jako osób angażujących się w życie społeczne. Zorganizowaliśmy 6 kawiarenek obywatelskich w różnych środowiskach, w tym w grupach szczególnie narażonych na wykluczenie społeczne. Opublikowaliśmy dodatek do największego regionalnego dziennika (z konkursem promującym aktywność obywatelską seniorów). Promowaliśmy działalność seniorów-liderów w internecie.
4. Zrealizowaliśmy kampanie społeczną na rzecz zwiększenia udziału seniorów w życiu społecznym. Opublikowaliśmy dodatek do największego regionalnego dziennika zawierający porady obywatelskie i konkurs dla seniorów. Zorganizowaliśmy warsztaty dziennikarskie dla seniorów. Część z nich wykorzystała zdobyte umiejętności, pisząc teksty dziennikarskie. Zostały one opublikowane w gazecie „Jawny Lublin”.
Projekt dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014–2020.
Napisz do nas: