Zobacz inne projekty:
Samorząd w rękach Seniorów
Okres realizacji projektu: 1 lipca 2024 – 31 grudnia 2024
Źródło finansowania: rządowy program wieloletni „Aktywni+” na lata 2021–2025, edycja 2024. Kwota dofinansowania wynosi 181 890 zł.
Opis:
Zadanie polega na zwiększeniu możliwości wpływu seniorów na sprawy lokalne w Lublinie. W czasie trwania realizacji projektu zaoferujemy kilka rodzajów aktywności: spotkania z osobami decyzyjnymi (urzędnicy, politycy, radni, liderzy opinii, eksperci), warsztaty dziennikarskie, wsparcie dla seniorów wybranych do rad dzielnic. Skupimy się na edukacji obywatelskiej w zakresie narzędzi wpływu mieszkańców na poziomie lokalnym (np. wnioski, petycje, rady dzielnic, spotkania z decydentami).
Głównym celem realizacji zadania jest zwiększenie wpływu seniorów na samorząd lokalny w Lublinie poprzez diagnozę problemów i potrzeb w zakresie wpływu na sprawy lokalne wśród starszych mieszkańców miasta, zdobycie wiedzy i wykorzystanie jej w praktyce przez beneficjentów zadania (przeprowadzenie monitoringu, udział w konsultacjach, opracowanie tekstów dziennikarskich, organizacja spotkań przez seniorów).
Według danych urzędu miasta na 30 czerwca br. w Lublinie mieszkały 89 324 osoby w wieku powyżej 60 lat. To ponad 29% ogółu mieszkańców. W dwa lata nastąpił wzrost o 0,5 p. procentowego, w cztery lata o 1 p. proc.
Z myślą o tych osobach Fundacja Wolności przygotowała ofertę udziału w projekcie „Samorząd w rękach Seniorów”. Skierowany jest do osób w wieku 60 i więcej lat, mieszkających w Lublinie, które chcą zdobyć wiedzę i realny wpływ na sprawy lokalne.
W ramach projektu zaplanowaliśmy:
• spotkania z ekspertami, radnymi oraz przedstawicielami lokalnych władz,
• warsztaty dziennikarskie,
• pomoc w uczestnictwie w konsultacjach i zabieraniu głosu w ważnych sprawach publicznych,
• kawiarenki obywatelskie (spotkania dyskusyjne),
• wspólny monitoring działań urzędu miasta na rzecz seniorów.
— Przygotowaliśmy ofertę dla tych mieszkańców. Zapraszamy do udziału w projekcie „Samorząd w rękach mieszkańców”. Będziemy organizować spotkania z ekspertami, samorządowcami. Chcemy przeprowadzić szkolenia dot. udziału w życiu publicznym, pisaniu petycji, udziale w konsultacjach społecznych. Chcemy wspierać tych mieszkańców, aby ich głos był słyszalny i mogli wpływać na sprawy lokalne — mówi Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności.
Jak i gdzie się zgłosić
Masz 60 lub więcej lat i mieszkasz w Lublinie?
Zgłoś się do udziału w projekcie. Wypełnij formularz zgłoszeniowy i przynieś lub wyślij go do naszego biura. »Kliknij tutaj« aby pobrać formularz zgłoszeniowy. Udział w projekcie jest bezpłatny
Biuro projektu:
Fundacja Wolności, ul. Krakowskie Przedmieście 13/5A, 20–002 Lublin
Koordynatorka: martyna.nowak@fundacjawolnosci.org
tel. 533 36 35 38
Projekt dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025