Za nami warsztaty wyjazdowe w Nałęczowie

No Com­ments

W dniach 15–17 listo­pa­da odby­ły się warsz­ta­ty wyjaz­do­we w malow­ni­czym Nałę­czo­wie, któ­re mia­ły na celu wzmoc­nie­nie kom­pe­ten­cji rzecz­ni­czych i oby­wa­tel­skich senio­rów oraz inte­gra­cję uczest­ni­ków. Pro­gram zapla­no­wa­no w taki spo­sób, aby uwzględ­niał potrze­by edu­ka­cyj­ne uczest­ni­ków pro­jek­tu. W wyda­rze­niu wzię­li udział senio­rzy z Lubli­na. Wyda­rze­nie zor­ga­ni­zo­wa­no w ramach pro­jek­tu pt. „Samo­rząd w rękach seniorów”.

Dzień pierw­szy – Pią­tek (15.11)

Warsz­ta­ty roz­po­czę­ły się w piąt­ko­we popo­łu­dnie wyjaz­dem z Lubli­na z Pla­cu Zam­ko­we­go. Po przy­jeź­dzie do Nałę­czo­wa i krót­kiej prze­rwie na zakwa­te­ro­wa­nie, uczest­ni­cy wzię­li udział w warsz­ta­tach pro­wa­dzo­nych przez Aga­tę Fran­kow­ską z Fun­da­cji Karu­ze­la Aktyw­no­ści. Pierw­sza część zajęć pt. „Moc słów – warsz­ta­ty z empa­tycz­nej komu­ni­ka­cji” pozwo­li­ła uczest­ni­kom zgłę­bić zasa­dy sku­tecz­ne­go i empa­tycz­ne­go poro­zu­mie­wa­nia się. Wie­czo­rem, po wspól­nej obia­do­ko­la­cji, odby­ły się ćwi­cze­nia inte­gra­cyj­ne „Poznaj­my się bli­żej”, któ­re mia­ły zapew­nić dobrą atmos­fe­rę i moty­wa­cję do dal­szych aktywności.

Dzień dru­gi – Sobo­ta (16.11)

Dzień roz­po­czął się poran­ną gim­na­sty­ką, w ramach któ­rej chęt­ni uczest­ni­czy­li w sesji jogi na krze­słach pro­wa­dzo­nej przez Mar­ty­nę Nowak. Po śnia­da­niu senio­rzy podzie­li­li się na dwie gru­py warsz­ta­to­we, aby w mniej­szych zespo­łach efek­tyw­niej pra­co­wać nad zagadnieniami:

  • Kon­tro­la oby­wa­tel­ska – kogo i jak spraw­dzać”, pro­wa­dzo­na przez Rena­tę Szymańczuk,
  • Rzecz­nic­two inte­re­sów senio­rów – jak mówić, aby nas słu­cha­no?”, pro­wa­dzo­na przez Krzysz­to­fa Jakubowskiego.

Uczest­ni­cy mie­li moż­li­wość uczest­ni­cze­nia w obu blo­kach zajęć w róż­nych porach dnia, co pozwo­li­ło na dokład­ne omó­wie­nie tema­tów i wymia­nę doświad­czeń. Po połu­dniu odby­ły się kolej­ne warsz­ta­ty oraz czas na krót­ką prze­rwę, a dzień zakoń­czo­no wspól­ną kolacją.

Dzień trze­ci – Nie­dzie­la (17.11)

Ostat­ni dzień warsz­ta­tów roz­po­czął się gim­na­sty­ką poran­ną oraz bufe­to­wym śnia­da­niem. W ramach zajęć edu­ka­cyj­nych senio­rzy pra­co­wa­li w dwóch gru­pach nad zagadnieniami:

  • Senior Chro­ni Dane: Bez­pie­czeń­stwo i Ochro­na Pry­wat­no­ści w Sie­ci”, pro­wa­dzo­na przez Agniesz­kę Niećko,
  • Zre­lak­so­wa­ny senior – warsz­ta­ty umie­jęt­no­ści radze­nia sobie ze stre­sem”, pro­wa­dzo­ne przez Klau­dię Waryszak-Lubaś.

Dzię­ki warsz­ta­tom uczest­ni­cy zyska­li prak­tycz­ną wie­dzę o ochro­nie danych oso­bo­wych oraz spo­so­bach radze­nia sobie z codzien­ny­mi wyzwa­nia­mi. Po obie­dzie gru­pa uda­ła się w podróż powrot­ną do Lublina.

Pod­su­mo­wa­nie

Wyjaz­do­we warsz­ta­ty oka­za­ły się nie­zwy­kle war­to­ścio­wym doświad­cze­niem. Uczest­ni­cy nie tyl­ko pogłę­bi­li swo­ją wie­dzę i umie­jęt­no­ści, ale rów­nież nawią­za­li nowe rela­cje i wzmoc­ni­li wię­zi gru­po­we. Warsz­ta­ty sta­no­wi­ły waż­ny krok w budo­wa­niu świa­do­mo­ści oby­wa­tel­skiej i wzmoc­nie­niu senio­rów jako aktyw­nych człon­ków społeczności.

Grupa seniorów podczas szkolenia

Aktywni+ logoPro­jekt dofi­nan­so­wa­ny ze środ­ków rzą­do­we­go pro­gra­mu wie­lo­let­nie­go na rzecz Osób Star­szych „Aktyw­ni+” na lata 2021–2025

Naszą misją jest popu­la­ry­za­cja jaw­no­ści i zasad dobre­go rzą­dze­nia celem zwięk­sza­nia wpły­wu miesz­kań­ców na samo­rząd lokalny.

O Fundacji Wolności

Naszą misją jest popu­la­ry­za­cja jaw­no­ści i zasad dobre­go rzą­dze­nia celem zwięk­sza­nia wpły­wu miesz­kań­ców na samo­rząd lokal­ny. Chce­my aby ludzie mie­li wie­dzę o samo­rzą­dzie, moty­wa­cję oraz bez­po­śred­ni wpływ na decy­zje, wła­dze, wydat­ki oraz swo­je otoczenie.

Czy jesteś świad­kiem prze­wi­nie­nia urzęd­ni­ków w Lubli­nie? A może pró­bu­jesz zdo­być ogól­no­do­stęp­ne infor­ma­cje w urzę­dzie, ale są zata­ja­ne? Pomo­że­my Ci!

Dba­my o przej­rzy­stość naszej stro­ny. Wszyst­kie star­sze wpi­sy odnaj­dziesz w archi­wum aktualności.

Więcej nowych wpisów w aktualnościach

Zobacz wszyst­kie wpisy