Najczęstsze nieprawidłowości związane z materiałami wyborczymi
- 26 marca 2024
- Aktualności, Monitoring wyborów
Wysyłacie do nas bardzo dużo pytań o legalność materiałów wyborczych. W związku z tym przygotowaliśmy krótki przewodnik, który wskaże najczęstsze naruszenia oraz podpowiedzi, komu je zgłosić. Poniżej przedstawiamy opis siedmiu sytuacji, wraz z wyjaśnieniem oraz przykładowym zdjęciem.
1.
Reklama kandydata lub sprawozdanie z kadencji w gminnej gazecie, na stronie urzędu lub na banerach – bez nazwy komitetu wyborczego/zachęty do głosowania.
🆗 – według wyjaśnień PKW nie jest to agitacja wyborcza. Takie działanie można oceniać jedynie pod kątem etycznym i politycznym. Możesz co najwyżej zapytać urząd o koszty takiej promocji.
2.
Udzielanie poparcia kandydatom z innego komitetu wyborczego lub powoływanie się na poparcie kandydata z innego komitetu wyborczego.
❌- kodeks wyborczy mówi, że komitety wyborcze prowadzą na zasadzie wyłączności kampanię wyborczą na rzecz kandydatów (art. 84. § 1). Proponujemy zawiadomić właściwego komisarza wyborczego, z krótkim wyjaśnieniem i wskazaniem lokalizacji (warto dołączyć zdjęcie).
3.
Brak oznaczenia źródeł finansowania lub choćby nazwy komitetu wyborczego.
❌- zgodnie z art.109 §2 kodeksu wyborczego materiały wyborcze powinny zawierać wyraźne oznaczenie komitetu wyborczego, od którego pochodzą. Zdaniem PKW brak oznaczenia jest wykroczeniem, które należy zgłosić policji.
4.
Baner wyborczy zagraża bezpieczeństwu w ruchu drogowym (np. ogranicza widoczność przy skrzyżowaniu)
❌- zgodnie z art. 110 §5 kodeksu wyborczego policja lub straż gminna ma obowiązek usuwać na koszt komitetów wyborczych materiały wyborcze, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym.
5.
Materiały wyborcze wiszą na zabytkach.
❌/🆗 – mogą być umieszczone jedynie za zgodą konserwatora zabytków, jednak rzadko zdarza się, aby wyraził zgodę. Najlepiej skontaktować się z właściwym konserwatorem zabytków z pytaniem o to, czy reklama wisi legalnie, a jeśli nie, aby zainterweniował.
6.
Materiały wyborcze na terenie szkoły lub urzędu.
❌- kodeks wyborczy zakazuje prowadzenia agitacji wyborczej na terenie urzędów administracji publicznej oraz w szkołach w stosunku do uczniów. Przez pojęcie „teren” należy rozumieć nie tylko budynek, ale całą działkę, włącznie z ogrodzeniem. W takim przypadku sugerujemy zawiadomienie zarządcy obiektu (kierownika urzędu, dyrektora szkoły) lub policji.
7.
Materiały wyborcze w pasie drogowym (przy ulicy)
❌/🆗 – mogą tam stać pod warunkiem, że zostały zgłoszone i opłacone u zarządcy drogi. Możesz to zweryfikować, pytając w urzędzie, czy w danym miejscu wydano zezwolenie wskazanemu komitetowi/kandydatowi na zajęcie pasa drogowego.
Monitoring samorządowej kampanii wyborczej jest prowadzony w ramach projektu „Uczciwsze wybory na Lubelszczyźnie”, sfinansowanego przez United States Agency for International Development i German Marshall Fund of the Unites States w ramach programu Engaging Central Europe.
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny.
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.