Wygraliśmy w sądzie z Narodowym Instytutem Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. To precedensowy wyrok, który potwierdza, że organizacje pozarządowe mają prawo odwołać się od rozstrzygnięć konkursów w NIW, jeśli te są niezgodne z prawem.
W lutym tego roku w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym odbyły się rozprawy w sprawie dwóch skarg, jakie złożyliśmy na rozstrzygnięcia konkursów, organizowanych przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Sąd: decyzja o obniżeniu punktów nieuzasadnione, subiektywna i dowolna
W ub. roku złożyliśmy wniosek w konkursie PROO priorytet 3 – rozwój organizacji strażniczych i mediów obywatelskich. W ocenie obydwu ekspertów oceniających nasz wniosek, zasłużyliśmy na maksymalną liczbę punktów. Następnie, na posiedzeniu panelu ekspertów, jeden z jego członków, Łukasz Samborski, wnioskował o obniżenie naszej oceny. Wskazał przy tym dwa argumenty:
- wniosek powinien zostać złożony w PROO 1a, bo zadanie dotyczy kompleksowego rozwoju organizacji (wsparcie działań misyjnych, rozwój instytucjonalny, usamodzielnienie finansowe), nie zaś stricte rozwoju mediów obywatelskich lub lokalnych organizacji strażniczych,
- wnioskodawca w latach 2019–2020 korzystał z dotacji w ramach PROO 3, która powinna przyczynić się do rozwoju i uniezależnienia finansowego wnioskodawcy.
Uzasadnienie zostało zawarte w protokole z posiedzenia panelu ekspertów, którego NIW nie chciał nam udostępnić (twierdził, że to dokument wewnętrzny). Poznaliśmy je dopiero, gdy do ich przekazania instytut został wezwany przez sąd.
Argumenty przedstawione przez Samborskiego są chybione. Kryteria oceny w tym konkursie wręcz wymagały, aby wniosek przedstawiał działania odpowiadające na potrzeby w zakresie działalności misyjnej, a wzmocnienie instytucjonalne wpłynęło na skuteczność, zasięg oraz efektywność realizacji celów statutowych. Poza tym NIW wymaga, aby każdy ekspert ocenił, czy organizacja po zakończeniu realizacji zadania zwiększy niezależność finansową (Wytyczne dla ekspertów PROO edycja 2023, s. 12).
Ponadto regulamin nie zakazywał ponownego ubiegania się o dofinansowanie (po uprzednim zatwierdzeniu sprawozdania z poprzedniego projektu). W latach 2019–2023 było aż jedenaście organizacji, które dwukrotnie otrzymały dofinansowanie z programu PROO3 a jedna nawet trzykrotnie (Stowarzyszenie Scena Kultury w roku 2020, 2021 oraz właśnie w 2023).
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 lutego 2024 r., sygn. akt V SA/Wa 1472/23, dot. uchylenia wyników otwartego konkursu ofert Programu PROO 2023 w priorytecie 3, w zakresie, w jakim dotyczy Fundacji Wolności.
Sąd stwierdził, że pierwotnie zakwalifikowany do dofinansowania wniosek został oceniony ponownie przez panel ekspertów z naruszeniem art. 15 ust. 1 w zw. z art. 5 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego. Nasza oferta otrzymała maksymalną liczbę punktów od obydwu oceniających ekspertów. Zdaniem sądu, kolejna ocena naszego wniosku, dokonana przez panel ekspertów, została przeprowadzona w sposób lakoniczny i nieprzejrzysty.
Zdaniem sądu zastrzeżenia do naszego wniosku, wniesiona przez członka panelu ekspertów Łukasza Samborskiego należy uznać za nieuzasadnione, a przez to subiektywne i dowolne.
Zdaniem sądu obniżenie punktacji naszego wniosku oraz uzasadnienie tej decyzji należy uznać za niedopuszczalne, mając na uwadze przepisy ustawowe, regulamin konkursu oraz zasadę realizowania przez organ uczciwej konkurencji pomiędzy oferentami. Sąd stwierdził, że NIW-CRSO naruszył zasadę uczciwej konkurencji i równego traktowania podmiotów, a w konsekwencji niewłaściwego wydatkowania środków (publicznych).
Na koniec sąd zobowiązał NIW-CRSO do ponownego procedowania naszego wniosku z dokonaniem jego oceny wg kryteriów wynikających z obowiązującego prawa.
Niedopuszczalne jest konsolidowanie kart ocen przez NIW
Nasza druga skarga dotyczyła rozstrzygnięcia konkursu NOWE FIO edycja 2023. W tym konkursie komisja konkursowa podwyższyła do 110 punktów oceny dziewięciu organizacji, które w ten sposób wyprzedziły nasza ofertę i uzyskały dofinansowanie. Ponadto Dyrektor NIW zdecydował o zmianie alokacji środków pomiędzy poszczególnymi priorytetami, zmniejszając alokację środków w „naszym” priorytecie o ponad 60%.
W tym przypadku sąd również przyznał nam rację. Zwrócił uwagę, że rozstrzygnięcie konkursu nie zawierało uzasadnienia. Zdaniem sądu niedopuszczalne jest konsolidowanie kart ocen przez NIW, tym bardziej w okresie 30 dni po ogłoszeniu wyników konkursu.
„Doręczenie tej karty na dwa dni przed upływem terminu do wniesienia skargi jest zupełnie niezrozumiałe w kontekście twierdzeń organu, że ma ona stanowić uzasadnienie podjętego rozstrzygnięcia. Uzasadnienie jest nieodłączonym elementem rozstrzygnięcia (w tym wypadku informacji o wynikach otwartego konkursu) i powinno zostać przedstawione wraz z wydawanym aktem”.
Ponadto sąd dopatrzył się też rozbieżności pomiędzy przyznaną oceną a jej uzasadnieniem.
„Z karty oceny wynika, że łącznie za kryteria strategiczne przyznano Skarżącej 1 punkt, zaś w uzasadnieniu (zdanie 4 ostatnie) podano, że „nie przyznano punktów za kryterium strategiczne”.
Sąd badał tylko naszą indywidualną sprawę, a nie cały konkurs
Sąd stwierdził też, że w jego kompetencjach znajduje się wyłącznie zbadanie naszej indywidualnej sprawy. Nie może badać czy innym organizacjom dotacjom przyznano w sposób niezgodny z prawem:
„Sąd rozpoznając sprawę posiadał kompetencję jedynie do kontroli konkursu w zakresie oferty Fundacji jako jej indywidualnej sprawy administracyjnej, tj. prawidłowości dokonania oceny oferty złożonej wyłącznie przez Skarżącą. Mając na uwadze charakter aktu administracyjnego podlegającego kontroli sądowej, o którym mowa w art. 3 ust. 2pkt 4 p.p.s.a., musi być on adresowany do konkretnego, indywidualnie oznaczonego adresata (uczestnika konkursu). Za sprawę administracyjną w niniejszej sprawie Sąd mógł zatem uznać wyłącznie wynik konkursu w zakresie nieuwzględnienia przez organ oferty Skarżącej, a nie globalny wynik konkursu i ocenę pozostałych ofert. Fundacja posiada interes prawny jedynie zakresie oceny jej oferty”
W 2022 komisja konkursowa typowała organizacje niezgodne z polityką rządu
To nie pierwszy raz, kiedy NIW pozbawił nas dofinansowania. W 2022 roku byliśmy jedną z kilkunastu organizacji, skreślonych z listy rankingowej konkursu NOWE FIO z powodu „zgodności z polityką rządu” (pisał o tym m.in. tvn24„Konkurs Narodowego Instytutu Wolności. Jak wybrano beneficjentów „zgodnie z polityką rządu”, pisałem o tym na ngo.pl „NOWEFIO dla „zgodnych z polityką rządu”). Jak tylko się o tym dowiedzieliśmy, złożyliśmy skargę do sądu, jednak wówczas sąd stwierdził, że była ona spóźniona, bo złożona później niż 30 dni od ogłoszenia wyników konkursu.
Z protokołu z posiedzenia komisji wynikało, że jeden z członków komisji, Łukasz Samborski nie tylko nie zgłosił konfliktu interesów, ale wnioskował o podniesienie punktacji ofercie Fundacji Edukacji Przedsiębiorczości Społecznej (której prezesem jest Antonina Paplińska Boczoń a fundatorem i członkiem rady Jerzy Boczoń). Jednocześnie Samborski pracował jako dyrektor w Fundacji Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych (gdzie prezesem jest Jerzy Boczoń a wiceprezesem Antonina Paplińska Boczoń).
Zwróciliśmy na to uwagę i złożyliśmy skargę do NIW. Po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, Dyrektor NIW nałożył na Samborskiego karę finansową oraz pozbawił miejsca w komisji konkursowej NOWE FIO.
Co teraz ?
Cieszę się, że udało nam się uzyskać sądowe potwierdzenie naszych zarzutów o nieuczciwości rozstrzygnięć konkursowych w NIW. Mam nadzieję, że te wyroki definitywnie zakończą próby manipulowania wynikami konkursów dotacyjnych, a zarządzający NIWem będą mieli świadomość, że ich decyzje o wynikach konkursów muszą być rzetelnie uzasadnione. Bo ich rozstrzygnięcia są zaskarżalne do sądu.
2024.03.21 odpis wyroku z uzas. (V SA_Wa 1472_23) 2024.03.20 odpis wyroku z uzasadnieniem (V SA_Wa 1103_23)Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny.
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.