Na co wydatkowano pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości? Ministerstwo: To prywatna sprawa
- 7 października 2021
- Aktualności
Na co konkretnie wydatkowały pieniądze organizacje z województwa lubelskiego, które otrzymały środki z Funduszu Sprawiedliwości w latach 2017–2021 ? Prędko się tego nie dowiemy, bo Ministerstwo Sprawiedliwości unika odpowiedzi.
Na początku sierpnia wystąpiliśmy do Ministra Sprawiedliwości o ujawnienie informacji o tym, które organizacje z województwa lubelskiego otrzymały pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości. Zapytaliśmy też o treść ich wniosków na dofinansowanie poszczególnych projektów (działań), sprawozdania z ich realizacji oraz wyniki przeprowadzonych kontroli (jeśli były). Ministerstwo najpierw wydłużyło czas odpowiedzi do dwóch miesięcy (z uwagi na „konieczność zebrania i usystematyzowania wnioskowanych danych”).
Pod koniec września otrzymaliśmy odpowiedź. Wskazano organizacje, które w tym czasie otrzymały pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości:
- Stowarzyszenie Wspierania Aktywności „Bona Fides”,
- Stowarzyszenie Integracji Rodzin „Przystań”,
- Katolickie Stowarzyszenie Pomocy Osobom Potrzebującym „Agape”,
- Stowarzyszenie Postis,
- Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu,
- Caritas Diecezji Siedleckiej,
- Stowarzyszenie Solidarności Globalnej.
Natomiast w odpowiedzi na pozostałe pytania, ministerstwo odmówiło udzielenia informacji. Uzasadniono to tym, że „składane w trybie konkursowym wnioski o przyznanie dofinansowania, jak i dołączone do nich oferty stanowią dokumenty prywatne, które nie podlegają udostępnieniu na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej (…)” Ponadto „Harmonogramy rzeczowo-finansowe, harmonogramy realizacji projektów, karty ocen formalnych i merytorycznych, a także dokumentacja rozliczeniowa dotyczą konkretnych spraw indywidualnych (…)” I na koniec, „Dokumentacja kontrolna, z uwagi na dane wrażliwe zawarte w jej treści, również nie podlega udostępnieniu w trybie dostępu do informacji publicznej”.
Reasumując, informacja o wydatkowaniu setek tysięcy złotych przez Ministerstwo Sprawiedliwości to sprawa indywidualna i prywatna a wyniki kontroli z wydatkowania tych środków to dane wrażliwe.
Oczywiście, nie zgadzamy się z taką interpretacją sprawy. Wydatkowanie środków z Funduszu Sprawiedliwości dotyczy realizacji zadań publicznych, pochodzących ze środków publicznych, rozdysponowanych w otwartych konkursach ofert. Z pewnością treść wniosków, sprawozdań z ich realizacji i protokołów kontroli nie stanowi „dokumentów prywatnych” i nawet jeśli zawiera jakieś dane osobowe, to nie są to tylko i wyłącznie dane osobowe. W związku z tym skierujemy skargę do sądu administracyjnego na bezczynność Ministra Sprawiedliwości (nieudostępnienie informajci publicznych).
Poniżej pełna treść odpowiedzi ministerstwa:
Odpowiedź na wniosek nr DFS-III.082.28.2021Nie odpuszczamy. Sprawa trafi do sądu
W związku z powyższym chcemy złożyć skargę do sądu administracyjnego na bezczynność Ministra Sprawiedliwości. Możesz nam pomóc, dorzuć się do kosztów sądowych:
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny.
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.