Uwagi do budżetu obywatelskiego na rok 2019

Poniżej publikujemy nasze uwagi do regulaminu V edycji budżetu obywatelskiego miasta Lublin.
1. Zakazanie w regulaminie zbierania pełnomocnictw do głosowania (głosowanie tylko osobiste), monitorowanie liczby głosów oddawanych z jednego IP (zakazanie wielokrotnego głosowania z jednego urządzenia).
2. Zwiększenie rozmiaru czcionki na kartach papierowych.
3. Na stronie urzędu miasta powinna się znaleźć lista punktów do głosowania (w tym internetowego), gdzie meiszkańcy powinni uzyskać pomoc w oddaniu głosu. Takie punkty powinny działać przez cały czas trwania głosowania i w każdej dzielnicy powinno być przynajmniej jedno takie miejsce.
4. Wątpliwym wydaje nam siępotrzeba zbierania adresów e-mail oraz numerów telefonów osób głosujących dla potwierdzanie głosów. Wiele osób może nie korzystać z maila oraz nie posiadać telefonu komórkowego (np. dzieci oraz osoby starsze).
5. Czas trwania głosowania wydłużyć do północy.
6. Zaprzestanie robienia „wyjatków” dla projektów niezgodnych z zasadami budżetu obywatelskiego, dopuszczać do głosowania projekty tylko zgodne z regulminem.
7. Należy utrzymać gwarantowane środki dla dzielnic, progi kwotowe na pojedyncze projekty (małe/duże) oraz głosowanie bez minimalnego wieku. Widać, ze te zmiany się sprawdziły.
8. Wprowadzić na strnie urzędu miasta Lublin, aktualizowane przynajmniej raz na kwartał informacje o stanie realizacji projektów wybranych do realizacji.
9. Zbędne jest opiniowanie projektów przez Rady Dzielnic i Komijsę Budżetowo-Ekonomiczną Rady Miasta.
10. Nalezy wymagać od projektodawców, aby kosztorysy były dopracowane i choć trochę przemyślane (naszym zdaniem budżet powinien uczyć ile kosztuje miasto). Kosztorys projektu nie powinien sprowadzać się do jendej pozycji.
11. Zgłaszane projekty powinny być zgodne ze Strategią Rozwoju Miasta i innymi dokumentami strategicznymi.
12. Urząd powiniem organizować spotkania autorów projektów o zbliżonej tematyce. Ma to służyć zwiększeniu deliberacji oraz umożliwić tworzenie koalicji i łączenie projektów.
13. Urząd powinien przygotować dwie tury spotkań deliberacyjnych:
a) na etapie zgłaszania projektów, żeby rozmawiać o potrzebach lokalnych społeczności i tworzyć projekty,
b) na etapie głosowania, spotkania w dzielnicach dla mieszkańców, aby zaprezentować i omówić zgłoszone projekty (w organizacji spotkań mógłyby pomóc rady dzielnic).
14. Należy zastanowić się nad sensem zgłaszania co roku kolejnych etapów projektu zlokalizowanego w tym samym miejscu. Być może warto wprowadzić zakaz powtórzenia rok po roku identycznego projektu.