Uwagi do budżetu obywatelskiego na rok 2019
- 21 listopada 2017
- Aktualności, Budżet obywatelski
No Comments
Poniżej publikujemy nasze uwagi do regulaminu V edycji budżetu obywatelskiego miasta Lublin.
1. Zakazanie w regulaminie zbierania pełnomocnictw do głosowania (głosowanie tylko osobiste), monitorowanie liczby głosów oddawanych z jednego IP (zakazanie wielokrotnego głosowania z jednego urządzenia).
2. Zwiększenie rozmiaru czcionki na kartach papierowych.
3. Na stronie urzędu miasta powinna się znaleźć lista punktów do głosowania (w tym internetowego), gdzie meiszkańcy powinni uzyskać pomoc w oddaniu głosu. Takie punkty powinny działać przez cały czas trwania głosowania i w każdej dzielnicy powinno być przynajmniej jedno takie miejsce.
4. Wątpliwym wydaje nam siępotrzeba zbierania adresów e‑mail oraz numerów telefonów osób głosujących dla potwierdzanie głosów. Wiele osób może nie korzystać z maila oraz nie posiadać telefonu komórkowego (np. dzieci oraz osoby starsze).
5. Czas trwania głosowania wydłużyć do północy.
6. Zaprzestanie robienia „wyjatków” dla projektów niezgodnych z zasadami budżetu obywatelskiego, dopuszczać do głosowania projekty tylko zgodne z regulminem.
7. Należy utrzymać gwarantowane środki dla dzielnic, progi kwotowe na pojedyncze projekty (małe/duże) oraz głosowanie bez minimalnego wieku. Widać, ze te zmiany się sprawdziły.
8. Wprowadzić na strnie urzędu miasta Lublin, aktualizowane przynajmniej raz na kwartał informacje o stanie realizacji projektów wybranych do realizacji.
9. Zbędne jest opiniowanie projektów przez Rady Dzielnic i Komijsę Budżetowo-Ekonomiczną Rady Miasta.
10. Nalezy wymagać od projektodawców, aby kosztorysy były dopracowane i choć trochę przemyślane (naszym zdaniem budżet powinien uczyć ile kosztuje miasto). Kosztorys projektu nie powinien sprowadzać się do jendej pozycji.
11. Zgłaszane projekty powinny być zgodne ze Strategią Rozwoju Miasta i innymi dokumentami strategicznymi.
12. Urząd powiniem organizować spotkania autorów projektów o zbliżonej tematyce. Ma to służyć zwiększeniu deliberacji oraz umożliwić tworzenie koalicji i łączenie projektów.
13. Urząd powinien przygotować dwie tury spotkań deliberacyjnych:
a) na etapie zgłaszania projektów, żeby rozmawiać o potrzebach lokalnych społeczności i tworzyć projekty,
b) na etapie głosowania, spotkania w dzielnicach dla mieszkańców, aby zaprezentować i omówić zgłoszone projekty (w organizacji spotkań mógłyby pomóc rady dzielnic).
14. Należy zastanowić się nad sensem zgłaszania co roku kolejnych etapów projektu zlokalizowanego w tym samym miejscu. Być może warto wprowadzić zakaz powtórzenia rok po roku identycznego projektu.
Prezes zarządu Fundacji Wolności. Absolwent Szkoły Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego oraz 6 edycji Programu Menedżerowie NGO. Więcej o mnie na www.krzysztofjakubowski.pl
O Fundacji Wolności
Misją Fundacji Wolności jest społeczna kontrola przestrzegania prawa i dążenie do jakościowych zmian działalności organów władzy publicznej, w interesie obywateli. Chcemy by mieszkańcy Lublina realnie decydowali o tym, co się dzieje w mieście.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.
Fundacja Wolności utworzyła portal www.jawnylublin.pl, który zawiera informacje nt. finansów miasta. Prezentuje m.in. budżet miasta z…
Przed nami etap głosowania na budżet obywatelski. W tym roku głosowanie będzie trwać od 23 wrzesnia…
Czwartkowa sesja Rady Miasta będzie zdalna. Radni będą głosować siedząc w swoich domach. Tak samo z…
Na Konstantynowie odbyła się pierwsza kawiarenka obywatelska, poświęcona tematowi funkcjonowania Rad Dzielnic w Lublinie. Do udziału…
Urząd Miasta dziś rozpoczął nabór projektów do budżetu obywatelskiego na 2019. Wejdź na stronę »obywatelski.lublin.eu«, aby dodać…
Przebieg posiedzenia Rady Dzielnicy Węglin Południowy z dnia 22 kwietnia 2015 roku: Ślubowanie osób które nie…
W odpowiedzi na nasz wniosek Rada Miasta zdecydowała, że posiedzenia komisji Rady…
Do 12 stycznia 2021 trwały konsultacje Programu Ochrony Środowiska dla miasta Lublin…
Złożyliśmy wniosek do Rady Miasta Lublin o ułatwienie mieszkańcom dostępu do obrad…
Sąd wymierzył 1000 zł grzywny dla Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki…
Budżet Obywatelski do Lublina wprowadziła Fundacja Wolności. Pilotaż w dzielnicy Rury, następnie…
Aktywni seniorzy to w ostatnim czasie ważna część Fundacji. Dlatego aktywnie włączyliśmy…
Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych to dokument strategiczny, którego celem jest rozwiązania zdiagnozowanych…
Na co dzień powinni współpracować z Radami Dzielnic. Jedni się z tego…