Lubelska spółka miejska MPK Lublin właśnie zwróciła nam koszty sądowe w 5 sprawach sądowych. To efekt serii wyroków sądów administracyjnych, które opowiedziały się po stronie prawa do informacji publicznej.
Poszczególne sprawy dotyczyły:
1. Treść umowy zawartej z firmą AKAM, w której zawarto zapis uniemożliwiający Spółce zatrudnianie pracowników pracujących u podwykonawcy (orzeczenie sądu). Spółka odmówiła udostępnienia informacji oraz nie uwzględniła naszego pisma, podpisanego profilem zaufanym. W październiku 2021 WSA w Lublinie przyznał nam rację, jednak spółka złożyła skargę kasacyjną.
Istota sporu sprowadza się do kwestii formalnoprawnych. NSA zauważył, że w stanie prawnym obowiązującym w sprawie podania mogły być wnoszone m.in. za pomocą innych środków komunikacji elektronicznej przez elektroniczną skrzynkę podawczą organu administracji publicznej utworzoną na podstawie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (art. 63 § 1 k.p.a.). Podanie wniesione w formie dokumentu elektronicznego powinno być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, lub uwierzytelniane w sposób zapewniający możliwość potwierdzenia pochodzenia i integralności weryfikowanych danych w postaci elektronicznej (art. 63 § 3a pkt 1 k.p.a.).
NSA oddalił skargę spółki. MPK ma rozpatrzeć nasz wniosek oraz zwrócić 100 zł kosztów sądowych. Wyrok jest prawomocny.
Sprawa dot. udostępnienia treści umów, dokumentów księgowych (np. faktur) i dokumentów (np. protokołów) potwierdzających wykonanie umów pomiędzy MPK Lublin a firmą AKAM. Ponadto pytaliśmy o to, czy zawarcie umów było poprzedzone przetargiem lub zapytaniem ofertowym? W przypadku potwierdzenia Fundacja wniosła o udostępnienie treści ogłoszeń lub zapytań, informacji o tym, do kogo zostały wysłane oraz treści uzyskanych odpowiedzi
3. Obniżki czynszów w czasie koronawirusa (orzeczenie sądu).
Sprawa dot. odpowiedzi na pytania:
-Ilu podmiotom wynajmuje się pomieszczenia w 2020 roku?
‑Ilu podmiotom obniżono wymiar czynszu w 2020 roku w związku z pandemią?
‑Komu udzielono obniżenia czynszu w 2020 roku w związku z pandemią? Od kiedy i w jakim wymiarze (w procentach) obniżono ten czynsz? W przypadku, gdy był to różny wymiar obniżek w poszczególnych miesiącach, jaki był wymiar obniżki w poszczególnych czasookresach? Kiedy podpisano odpowiednie aneksy w tej sprawie?
‑Ilu podmiotom obniżono wymiar czynszu w 2020 roku w związku z pandemią?
‑Komu udzielono obniżenia czynszu w 2020 roku w związku z pandemią? Od kiedy i w jakim wymiarze (w procentach) obniżono ten czynsz? W przypadku, gdy był to różny wymiar obniżek w poszczególnych miesiącach, jaki był wymiar obniżki w poszczególnych czasookresach? Kiedy podpisano odpowiednie aneksy w tej sprawie?
4. Udział w roli partnera w wydarzeniu „Forum Dialogu” (orzeczenie sądu)
Sprawa dot. wydarzenia pn. „Forum Dialogu”, zorganizowanego w Lublinie przez młodzieżówkę jednej z partii politycznych. Wśród partnerów wydarzenia wskazano MPK Lublin. Złożyliśmy wniosek o informację publiczną z pytaniami o to, na czym polegało bycie partnerem tej imprezy i czy organizatorzy otrzymali wsparcie finansowe od miejskiej spółki na organizację tego wydarzenia. Spółka odpowiedziała, że te informacje nie stanowią informacji publicznej.
W tej sprawie MPK również złożyło skargę kasacyjną. NSA podtrzymał wyrok sądu I instancji.
5. Procedury ISO obowiązujące w spółce (orzeczenie sądu)
Sprawa dot. wniosku o udostępnienie informacji nt. stosowanych w spółce procedur Zintegrowanego Systemu Zarządzania ISO 9001:2015 i ISO 14001:2015. Spółka twierdziła, że stanowią one „dokument wewnętrzny”. Sąd I instancji oddalił naszą skargę, ale NSA uznał ją częściowo za zasadną i nakazał ponownie rozpatrzeć.
W ocenie Sądu II instancji, stanowisko WSA odnośnie do wewnętrznego charakteru tego rodzaju dokumentów jako dokumentów wewnętrznych, byłoby uzasadnione, gdyby żądane procedury stanowiły zbiór luźnych zaleceń czy instrukcji, niemających charakteru wiążącego. W przypadku jednak gdyby żądane dokumenty zobowiązywały do stosowania w Spółce określonych procedur, w tym zwłaszcza w procesie podejmowania decyzji np. związanych z wykonywaniem przez Spółkę zadań publicznych, czy gospodarowaniem majątkiem Spółki, to nie sposób uznać, że dokumenty te miałyby wyłącznie charakter wewnętrzny.
Po ponownym rozpatrzeniu WSA w Lublinie nakazał spółce udzielić odpowiedzi na nasz wniosek.
W sumie za te pięć spraw spółka musi zwrócić nam 1340 zł tytułem zwrotu kosztów sądowych. Zapewne MPK poniosło też koszty zastępstwa procesowego (co najmniej kilkaset złotych do każdej sprawy).
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny.
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.
Poniżej nagranie z pierwszego posiedzenia Rady Dzielnicy Rury, które odbyło się 19 czerwca w lubelskim ratuszu.…
22 marca w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 odbyło się kolejne spotkanie mieszkańców dzielnicy Rury, w…
We wrześniu 2020 roku napisaliśmy do Wojewody Lubelskiego o stwierdzenie wygaśnięcia mandatu radnego powiatu radzyńskiego, Jarosława…
Fundacja Wolności od nowego roku akademickiego rozpoczęła współpracę z Kołem Naukowym Zarządzania i Marketingu, działającym na…
W piątek 10 czerwca w ratuszu odbyła się publiczna prezentacja oraz dyskusja nt. wyników monitoringu rad…
30 maja rozpoczęliśmy proces przyjmowania wniosków w ramach Budżetu obywatelskiego Lublina. Na złożenie wniosku mają Państwo…
Więcej nowych wpisów w aktualnościach
Zobacz wszystkie wpisy
Niemal wszystkie obiekty sportowe zarządzane przez lubelski MOSiR, w ubiegłym roku poprawiły…
W dniach 12–14 czerwca 2025 w Krakowie odbyły się XII Międzynarodowe Senioralia…
Rada Fundacji zatwierdziła nasze sprawozdanie finansowe i merytoryczne za 2024 rok! (oba…
To jedna z najmocniejszych wypowiedzi, jakie padły podczas spotkania z cyklu „Jawność…
W dniu 27 maja tj. w rocznicę pierwszych wyborów samorządowych zorganizowaliśmy spotkanie…
Przesunięcie terminu wejścia w życie nowego sposobu naliczania opłat za odbiór odpadów…
W ub. tygodniu zauważyliśmy banery wyborcze zamieszczone w strefie ochrony konserwatorskiej, przy…
Jest już dostępne nagranie ze spotkania z naszymi dziennikarzami Agnieszką Mazuś i…