Rejestr umów to narzędzie, dzięki któremu możemy dowiedzieć się z kim, na co i na jaką kwotę Miasto Lublin zawiera umowy. Okazuje się, że rejestr ten jest jednak wybrakowany. Tylko w pierwszym kwartale tego roku brakuje kilkudziesięciu pozycji…
Miasto Lublin udostępnia rejestr zawartych umów. Znajdziemy w nim umowy zawierane przez ratusz od 2014 roku. Choć to bardzo użyteczne narzędzie do weryfikowania z kim, na co i za ile urzędnicy podpisują umowy, to ma też swoje wady. Rejestr jest rzadko aktualizowany – raz w miesiącu. Na początku maja najnowsze umowy są z końca marca. Zdaniem informatyków, z którymi rozmawialiśmy, nie ma problemu, by dane te były publikowane w czasie rzeczywistym.
Rejestr nie wszystkich umów
W rejestrze nie znajdziemy wszystkich wydatków. Po pierwsze na część wydatków nie podpisuje się umów. Po drugie nie będzie tu np. umów o pracę. Po trzecie, część umów podpisywana jest w formie aktów notarialnych a te nie są udostępniane w trybie dostępu do informacji publicznej. A przynajmniej na takim stanowisku stoją sądy administracyjne w Polsce. Ich zdaniem przemawiają za tym przepisy ustawy prawa o notariacie, które pozwalają wydać akt notarialny stronom aktu lub osobom, dla których zastrzeżono w akcie prawo otrzymania wypisu. Co ciekawe z tak chronionymi aktami notarialnymi każdy obywatel może się bez problemu zapoznać np. w Krajowym Rejestrze Sądowym. To wszystko prowadzi do sytuacji, w której de facto nie wiemy, które umowy i wydatki są publikowane w rejestrze umów Urzędu Miasta Lublin, a które nie. Mimo wszystko to wciąż bardzo użyteczne i jawnościowe narzędzie…
Brakujące pozycje w rejestrze umów
Okazuje się jednak, że w rejestrze umów Urzędu Miasta Lublin nie znajdziemy wszystkich umów, które urzędnicy w nim publikują. Odkryliśmy to poszukując jednej z umów. Umowy publikowane w rejestrze mają swoje oznaczenia: (kolejna liczba)/(komórka organizacyjna)/(rok), np. 1/BRT/24 to pierwsza umowa podpisana przez Biuro Rozwoju Turystyki w 2024 roku. Sprawdzając kolejne liczby dla danych komórek organizacyjnych w danym roku łatwo można odnaleźć braki. Do tego zadania zaprzęgliśmy sztuczną inteligencję.
W pierwszym kwartale 2024 roku w rejestrze umów brakuje… kilkudziesięciu umów. Z jednej strony to dość dużo, z drugiej: w tym okresie urząd podpisał ok. 1,5 tys. umów. Każda brakująca umowa rodzi jednak podejrzenia, że ktoś próbuje coś ukryć. To zaś nie buduje pozytywnego wizerunku urzędu. Nawet jeśli brak taki ma wyjaśnienie.
Najwięcej umów brakowało dla Biura Rozwoju Turystyki. Po kilka umów brakowało w Wydziale Gospodarki Komunalnej, Wydziale Organizacji Urzędu oraz Wydziale Sportu i Turystyki. Warto zaznaczyć, że Wydział Organizacji Urzędu był zaangażowany w organizacje wyborów samorządowych. W samym marcu podpisał kilkaset umów związanych z wyborami. Kilka brakujących umów na tym tle to mały procent. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w Biurze Rozwoju Turystyki, dla którego rejestr wyświetla tylko 4 umowy, przy czym ostatnia ma numer 47. W rejestrze brakuje więc ponad 40 umów przy 4 ujawnionych! Z tego powodu pokusiliśmy się o sprawdzenie braków dla BRT w 2023 roku. Tam także brakuje kilkudziesięciu pozycji: w rejestrze umów jest 51 pozycji, przy czym największa ma wartość 163. To oznacza, że brakuje ponad 100 umów!
Poprosiliśmy urząd o ujawnienie informacji na temat brakujących umów. Po dwóch tygodniach otrzymaliśmy informację, że urząd potrzebuje na to więcej czasu. Jednocześnie Sekretarz Miasta Lublin Andrzej Wojewódzki poinformował nas, że w przypadku Wydziału Organizacji Urzędu 8 z 18 brakujących numerów umów numerów nie podpisano, w przypadku zaś Wydziału Sportu i Turystyki: 12 z 14.
Poniżej treść odpowiedzi:
Brakujące umowyDo sprawy powrócimy, jak tylko dostaniemy informacje o brakujących umowach.
Od 1 stycznia 2026 roku wszystkie jednostki sektora finansów publicznych będą musiały publikować rejestry umów. Będą w nich publikowane umowy przekraczające 5000 zł. Dane w rejestrze będą musiały być aktualizowane najpóźniej w ciągu 14 dni.
Pierwotnie obowiązek ten miał wejść w życie już w styczniu tego roku. Obowiązek obejmie ok. 50 tys. podmiotów.
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.