Uwaga! Nasze działania są niezgodne z kierunkami polityki rządu
- 1 lipca 2022
- Aktualności
Fundusz Inicjatyw Obywatelskich to największy ogólnopolski konkurs dotacyjny dla organizacji pozarządowych. W tym roku o dofinansowanie ubiegało się ponad 2100 organizacji.
My także złożyliśmy wniosek. Dotyczył wsparcia mieszkańców w procedurach planistycznych w Lublinie. Planowaliśmy opracowywać opinie do zmian planów zagospodarowania, opracować bazę wiedzy o planowaniu przestrzennym, prowadzić transmisje online wyłożeń planów, zaoferować pomoc mieszkańcom w czytaniu planów i składaniu uwag, zorganizować konsultacje i wsparcie eksperckie dla radnych miejskich i dzielnicowych.
Nasz wniosek został bardzo wysoko oceniony i miał otrzymać dotację. Jednak komisja konkursowa (której zadaniem jest zatwierdzenie wyników oceny) stwierdziła, że nasz wniosek jest „niezgodny z kierunkami polityki rządu” i zabrała nam dofinansowanie.
Wesprzyj nas, jeśli uważasz, ze nasza działalność jest „zgodna z Twoją wizją społeczeństwa obywatelskiego”. »Zbiórka na facebooku«
Z protokołu z posiedzenia komisji wynika, że na początku spotkania pan Szymon Dziubicki (członek komisji) zgłosił propozycję zmiany oceny trzydziestu ośmiu wniosków, argumentując to „stopniem wpisywania się w cele Rządowego Programu NOWEFIO oraz strategicznych kierunków polityki rządu”. Tak ogólnie sformułowany arrgument dotyczył wszystkich zgłoszonych przez niego wniosków.
1. Zgodnie z regulaminem konkursu NOWEFIO edycja 2022 Komisja konkursowa nie miała prawa do zmiany oceny ekspertów poprzez zmianę oceny pomysłu z uwagi na „stopień wpisywania się w cele programu NOWEFIO oraz kierunki polityki rządu”. Regulamin stanowi, iż „Komisja konkursowa ustala liczbę punktów oraz kwotę dotacji na podstawie propozycji ekspertów wyrażonej w trakcie oceny merytorycznej oraz własnej oceny prawidłowości sporządzenia budżetu oferty”. Z treści protokołu jasno wynika, że komisja nie miała uwag do kosztorysu. Pragnę zauważyć, że jednym z kryteriów oceny ekspertów jest „adekwatność oferty w odniesieniu do celów programu oraz celów i potrzeb jego uczestników i organizacji zaangażowanych w jego realizację”. Obaj eksperci przyznali naszemu wnioskowi maksymalną ilość punktów za to kryterium.
2. Obaj eksperci ocenili pomysł realizacji wniosku na „A” (najwyższa możliwa ocena). Komisja konkursowa zmieniła tę ocenę na „B”. Zgodnie z regulaminem ocena „B” oznacza „pomysł prawidłowy. Rekomendowany do dofinansowania w przypadku dostępności środków”. Podczas gdy pomysł niewpisujący się w cele programu powinien otrzymać ocenę „C” (najniższa możliwa ocena).
3. Regulamin wyraźnie rozdziela ocenę wniosku na ogólną ocenę pomysłu i ocenę punktową. Komisja konkursowa „ustala liczbę punktów oraz kwotę dotacji (…)”. Nie ma w regulaminie zapisu, który pozwalałby komisji na zmianę ogólnej oceny pomysłu.
4. Nawet gdyby uznać, że nasz wniosek był niezgodny z kierunkami polityki rządu, to nie mamy informacji o tym, z którymi konkretnie dokumentami/politykami był niezgodny. Głównym celem naszego projektu było zwiększenie zaangażowania mieszkańców i radnych w procesy planistyczne w mieście. Komisja nie wskazała, z których dokumentów rządowych wynika, że wzrost świadomości i zaangażowania mieszkańców w procesy planowania przestrzennego są niezgodne z polityką rządu. Sugerując się decyzją komisji konkursowej można domniemywać, że niezgodne z kierunkami polityki rządu jest, aby mieszkańcy mieli wiedzę nt. tego, jak uchwala się plany zagospodarowania przestrzennego i jak obywatele mogą na nie wpływać. Przecież rząd prowadził niedawno konsultacje społeczne nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Nowelizacja ma uprościć, ujednolicić i przyspieszyć procedury planistyczne oraz zapewnić ich transparentność.
5. Ani Program Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030, ani regulamin tegorocznej edycji nie zawiera informacji o tym, że realizowane wnioski mają być „zgodne z kierunkami polityki rządu”. Celem programu jest wsparcie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Choćby z samej definicji społeczeństwo obywatelskiego nie jest od tego, aby realizować „kierunki polityki rządu”.
6. Komisja konkursowa zdecydowała o obniżeniu oceny dla wniosku nr 45141 „Akademia Seniora”. Z protokołu wynika, że komisja nie zbadała zgodności wniosku nr 41919 „Akademia Smart Seniora!”, który w ocenie ekspertów uzyskał dofinansowanie, z celami programu NOWEFIO oraz kierunkami polityki rządu.
7. Protokół z posiedzenia komisji konkursowej zawiera oczywiste braki, bo przy każdym wniosku, któremu komisja zmieniła ocenę powinno być indywidualnie i konkretnie napisane, dlaczego mimo wysokiej oceny eksperckiej komisja uznała go za nie „wpisujący się” lub „wpisujący się”, co w każdym konkretnym projekcie o tym zadecydowało. Ocena powinna być zindywidualizowana i wyjaśniająca, dlaczego komisja konkursowa podważa ocenę ekspertów. Nad każdym wnioskiem powinno być oddzielne głosowanie.
8. Komisja konkursowa stwierdziła, że nasz wniosek nie zasługuje na dofinansowanie z uwagi na poziom „wpisywania się w cele programu NOWEFIO”. Regulamin konkursu zakłada możliwość otrzymania dodatkowych punktów za kryteria strategiczne, po to aby „zapewnić realizację celów szczegółowych Programu NOWEFIO oraz realizacji bieżących polityk publicznych” (pkt. VII ust. 3 regulaminu konkursu). W tym kryterium nasz wniosek otrzymał 6 punktów (za spełnienie łącznie dwóch kryteriów), co potwierdza zgodność z celami programu NOWEFIO oraz politykami publicznymi.
9. Komisja bezrefleksyjnie zgodziła się z propozycją pana Dziubickiego (bez ogłoszenia choćby przerwy na zapoznania się z treściami wniosków). Jestem przekonany, że członkowie komisji nie znali na pamięć treści wszystkich wniosków (i nie pamiętali ich po numerach), aby móc orzec, że właśnie tych siedemnaście nie wpisuje się w cele programu oraz kierunki polityki rządu a kolejnych kilkanaście tak bardzo się wpisuje, że należy je dofinansować.
10. Po zmianie oceny przez komisję konkursową, wnioski, które komisja uznała za niewpisujące się w cele programu NOWEFIO oraz w kierunki polityki rządu, znalazły się na liście rezerwowej. Zgodnie z regulaminem na liście rezerwowej znajdują się wnioski, które otrzymały mniej punktów w ocenie merytorycznej, ale Dyrektor NIW-CRSO może przyznać im dofinansowanie w razie uwolnienia środków (pkt. IX ust. 8 regulaminu). Wnioski, które nie mogą uzyskać dofinansowania, powinny znaleźć się na liście wniosków odrzuconych w ocenie merytorycznej. Tymczasem komisja zdecydowała o umieszczeniu naszego wniosku na liście rezerwowej a nie liście wniosków odrzuconych, uznając jednocześnie, że nie wpisuje się on w cele programu oraz strategiczne kierunki polityki rządu.
Więcej informacji uzyskasz z poniższego artykułu:
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny.
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.