Kompetencje Rad Dzielnic
Statut dzielnicy określa zadania i kompetencje Dzielnicy. Przede wszystkim należy pamiętać, że dzielnica to jednostka pomocnicza miasta, więc może realizować jedynie takie zadania, które są zgodne z zadaniami gminy. Np. nie może ingerować w inwestycje zlokalizowane na terenie spółdzielni mieszkaniowych.
Zgodnie ze statutem, do zadań dzielnicy należą:
• kreowanie i podejmowanie inicjatyw we wszystkich sprawach dot. potrzeb mieszkańców,
• stymulowanie rozwoju i udział w inicjatywach oświatowych, kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych,
• podejmowanie i wspieranie działań na rzecz ochrony środowiska, przyrody, zieleni i utrzymania czystości,
• wnioskowanie do organów Miasta Lublin w sprawach istotnych dla mieszkańców Dzielnicy,
Ponadto opinia rady dzielnicy jest wymagana w sprawach:
- lokalizacji, likwidacji lub łączenia przedszkoli, szkół, miejskich instytucji kultury i sportu,
- przebiegu trasy i kursów komunikacji miejskiej,
- nazewnictwa ulic i placów,
- strategii miasta i wieloletnich planów.
Organem mieszkańców dzielnicy do wykonywania tych zadań jest Rada, złożona z 15 lub 21 członków, wybieranych w wyborach przez mieszkańców dzielnicy.
Poza wyżej wymienionymi kompetencjami, każda rada dzielnicy może wskazać, na co przeznaczyć 150 tys. zł. z budżetu miasta w danym roku kalendarzowym (więcej dowiesz się na następnej stronie).
Niestety z zapisów w statutach wynika, że Rada Miasta nie przekazała Dzielnicom żadnych wyłącznych kompetencji w jakiejkolwiek sprawie. Większość ich zadań polega na opiniowaniu oraz konsultowaniu, sprowadzając rolę Rad Dzielnic do kolejnego organu konsultacyjnego przy Prezydencie miasta.
Dlatego skuteczność i wpływ na jakość życia mieszkańców danej Rady Dzielnicy w dużej mierze zależy od aktywności, determinacji i woli współpracy członków rady.
Praca dla społeczników
Rada Dzielnicy to idealne miejsce do działania dla osób z zacięciem społecznikowskim. Dla tych, którzy chcą zrobić coś dobrego dla swojego sąsiedztwa, nauczyć się tego, jak działa samorząd lokalny. Z uwagi na stosunkowo nieduże kompetencje Dzielnic, większe szanse powodzenia mają osoby, które chętnie współpracują i łatwo nawiązują kontakt z innymi mieszkańcami. W skali całego miasta w radach dzielnic pracuje 428 społeczników.
Członek Rady Dzielnicy ≠ Radny Rady Miasta
Niektórzy mylnie nazywają radnymi członków rad dzielnic. Po pierwsze statut dzielnicy mówi o „członkach” rady dzielnicy a nie o radnych dzielnicowych. Po drugie kompetencje obydwu funkcji są nieporównywalne. Radny Rady Miasta uchwala lokalne prawo, budżet i rozlicza prezydenta z jego pracy na rzecz mieszkańców.