Czy wiesz, że…
Pierwszy był Hajdów
Pierwszą dzielnicą, która powstała w Lublinie był Hajdów-Zadębie. Zasługa należy do zdeterminowanych mieszkańców tamtych terenów. Ostatnią (chronologicznie) dzielnicą, która się wyodrębniła było Śródmieście. Powstało z terenów, które pozostały po ukonstytuowaniu się ościennych dzielnic. Pewnie dlatego dzielnica jest taka rozległa – od ul. Obywatelskiej na północy po ul. Muzyczną w południowej części.
Z Rady Dzielnicy do Rady Miasta
W wyborach samorządowych komitety szukają kandydatów wśród członków rad dzielnic. Wszak są tam znani i lubiani społecznicy. Po ostatnich wyborach w radzie miasta zasiadło pięcioro radnych, którzy do tej pory działali w radach dzielnic. To oznaka docenienia pracy społecznej i nobilitacja. Na poziomie Rady Miasta problemy są większe, ale i odpowiedzialność i zakres działania znacznie szerszy. To też naturalna ścieżka kariery samorządowej.
Rada Dzielnicy decyduje wspólnie z mieszkańcami
Cześć rad dzielnic zachęca mieszkańców do współudziału przy podejmowaniu decyzji, przy przy podziale pieniędzy na sfinansowanie ważnych dla mieszkańców potrzeb. Taką inicjatywę w tym roku wykazała np. Rada Dzielnicy Wrotków, która zaprosiła mieszkańców do zgłaszania propozycji zadań do sfinansowania z rezerwy celowej. Informacje społecznicy rozplakatowali na terenie dzielnicy.
Mieszkańcy nie znają swoich dzielnic
Z badań przeprowadzonych kilka lat temu przez studentów Wydziału Politologii UMCS wynika, że większość mieszkańców nie zna swojej rady dzielnicy. Są tacy, którzy nawet nie wiedzą, w jakiej dzielnicy mieszkają. Niedawno społecznicy z Rad Dzielnic wspólnie z Fundacją Wolności wystąpili z wnioskiem do Prezydenta, aby na każdym przystanku zamieścić informację o dzielnicy. Aby nie było więcej wątpliwości co do lokalizacji. Jeśli pomysł się spodoba i znajdą się pieniądze w budżecie, już w przyszłym roku odpowiednie oznakowanie pojawi się na przystankach komunikacji miejskiej.
Jeden dzielnice rosną, inne się kurczą
Węglin Południowy to najszybciej rozbudowująca się dzielnica w Lublinie. Rocznie przybywa w mniej nawet tysiąc mieszkańców. Natomiast po kilkuset mieszkańców rocznie wymeldowuje się w dzielnicach centralnych – Śródmieściu i na Rurach. W tym roku tylko do sierpnia z tych dwóch dzielnic ubyło 570 mieszkańców (według danych meldunkowych).
Rady Dzielnic informują
Świadomość mieszkańców o istnieniu Rad Dzielnic jest wciąż niewielka, co potwierdza np. Niska frekwencja w wyborach. Część Rad Dzielnic stara się wychodzić do mieszkańców. W kilku dzielnicach znajdziesz tablice informacyjne, z wiadomościami publikowanymi przez społeczników. Na zdjęciu obok jedna z takich tablic, znajdująca się na terenie dzielnicy Czuby Południowe.