Po pół roku urząd ujawnił, nieaktualną już koncepcję stadionu przy Zygmuntowskich. Projekt stadionu przy ul. Cukrowniczej ma się od niego różnić m.in. parkingiem podziemnym czy obecnością centrum konferencyjnego. Ujawniona dokumentacja wskazuje, że koncepcja nie została wykonania zgodnie z zamówieniem! Część dokumentacji została przekazana z przekroczeniem terminu. Mimo to kar nie było.
W lipcu zeszłego roku poprosiliśmy o dokumentację mającego powstać stadionu żużlowego. Urzędnicy postanowili jej nie udostępniać wskazując, że dokumentacja będzie częścią przetargu a przepisy zabraniają udostępniania takiej dokumentacji. Naszym zdaniem żaden przepis nie stoi na przeszkodzie jej udostępnienia, dlatego sprawę skierowaliśmy do sądu. Ten przyznał nam rację. Ostatecznie urząd obiecał udostępnić dokumenty do 28 lutego 2022 roku, przy okazji ogłaszania przetargu. Nie udało się to, ale postanowiliśmy cierpliwie poczekać jeszcze kilka dni. 1 marca 2022 roku dokumentacja ukazała się w BIP. Wbrew zapewnieniom Ratusza dokumentacja nie była pełna. Brakowało m.in. wizualizacji, dokumentacji parkingu wielopoziomowego czy analiz widokowych. Dlatego do sądu skierowaliśmy wniosek o wymierzenie grzywny Prezydentowi Lublina (z treścią zapoznasz się tutaj). Choć po kilku dniach uzupełniono braki to Prezydent Lublina nie wypełnił wyroku sądu. Mijał się też z prawdą, dowodząc przed sądem, że nie może udostępnić całości dokumentacji, ponieważ będzie ona częścią przetargu.
Zmiany, zmiany, zmiany
Nowy stadion, a właściwie w pełni zadaszony wielofunkcyjny obiekt sportowo – rekreacyjnego z funkcją stadionu żużlowego, rzeczywiście ma być wielofunkcyjny. Poza sportami motorowymi ma umożliwiać organizację koncertów czy gier zespołowych jak siatkówka czy koszykówka. Dodatkowo w bryle budynku ma się znaleźć centrum konferencyjne (poprzednio były to wyłącznie sale szkoleniowe). Nowy stadion ma posiadać zadaszenie pełne. Poprzednia koncepcja zakłada zadaszenie otwarte i zamykane. Aktualnie pod całym stadionem ma znajdować się parking podziemny. Dotychczas taki parking był przewidziany wyłącznie pod trybunami, oraz dalej w oddzielnym obiekcie. Do tego nowy stadion ma mieć większa pojemność niż koncepcja. Mając na uwadze te zapisy dołączona do przetargu stara koncepcja nijak będzie się miała do nowego obiektu. Tym bardziej, że nowy stadion ma posiadać atrakcyjną formę architektoniczną i wpisywać się w istniejący układ przestrzenny. Wcześniej prezentowana „arena cyrkowa” raczej nie spełnia tych wymagań. Mimo to w przetargu wpisano, że nowy stadion ma być oparty o starą koncepcję. Czy to się uda? Zobaczymy.
Niespodzianki w dokumentacji
Naszym zdaniem koncepcja nie jest zgodna z umową. Z jednej strony rozumiemy, że Prezydent Lublina rakiem wycofał się ze zlecenia, z drugiej: skoro zapłacono powinno to być zrobione dobrze i zgodnie z umową. Lista zastrzeżeń do koncepcji została opracowana przez samych urzędników i została załączona do dokumentacji przetargowej (tutaj). Zastrzeżenia dot. m.in. rozkładu pomieszczeń czy elementów konstrukcyjnych.
Opracowana koncepcja miała mieć pomiędzy 17 a 20 tys. miejsc siedzących. Z dokumentacji udostępnionej w BIP wynika, że liczba miejsc siedzących wyniosła… ok. 15 533. To 50% więcej niż istniejący stadion, ale wciąż mniej niż zapisano w zamówieniu.
W przekazanej nam pełnej dokumentacji brakuje elementów wymaganych umową (dostępna tutaj). Wykonawca zrealizował wyłącznie I etap umowy. Umowa mówi, że na tym etapie należy opracować projekt wszystkich branż, w tym w zakresie infrastruktury podziemnej i usunięcia kolizji. Tego nie ma. Braki te Zastępca Prezydenta ds. Inwestycji i Rozwoju Artur Szymczyk wytłumaczył tak: W zakresie branż infrastruktury podziemnej i usunięcia kolizji informuję, że sama koncepcja zagospodarowania terenu nie zawiera przebiegu nowo projektowanej infrastruktury, gdyż takie szczegółowe opracowania wykonuje się dopiero na etapie projektów budowlanych i wykonawczych.
W I etapie miały być też pozyskane niezbędne warunki i uzgodnienia. Etap ten miał zakończyć się w grudniu 2019 roku. W urzędzie jest nawet pokwitowanie odbioru takiej dokumentacji z datą 19.12.2019 (tutaj). Nie pokrywa się to jednak z udostępnioną nam pełną dokumentacją. Po pierwsze w opracowaniu Dokumenty formalno-prawne zawarte są dokumenty z datą późniejszą niż data przekazania! Po drugie są to wyłącznie warunki techniczne, bez uzgodnień. O warunki techniczne zaczęto występować dopiero w ostatnich dniach realizacji I etapu umowy. Same warunki techniczne zostały przekazane już po terminie przekazania dokumentacji. Jak w takiej sytuacji urzędnicy mogli potwierdzić ich otrzymanie? Inną sprawą jest czy dokumentacja w tym zakresie jest pełna. Czy nie powinno być tam warunków choćby od Zarządu Dróg i Mostów, ligi żużlowej czy służb bezpieczeństwa? Zastępca Prezydenta brak uzgodnień w przekazanej koncepcji tłumaczy tak: Na etapie tworzenia koncepcji ograniczono się do wystąpienia do dysponentów mediów o warunki przyłączenia (o takie warunki występowała Gmina Lublin na podstawie materiału przygotowanego przez projektantów, czyli danych uzyskanych i wyliczonych na podstawie przygotowanej koncepcji), a dalsze wykorzystanie uzyskanych warunków od dysponentów miało nastąpić w Programie funkcjonalno-użytkowym (PFU) od którego odstąpiono na podstawie aneksu do umowy 122/IR/19. Szkopuł w tym, że zgodnie z umową, w etapie III, przewidziano jedynie opracowanie Programu funkcjonalno-użytkowego, bez pozyskiwania jakichkolwiek dokumentów!
Z prawie trzymiesięcznym poślizgiem przekazano także inwentaryzację zieleni oraz analizę widokową (dowód tutaj). Mimo tego, urzędnicy nie potrącili żadnych kar umownych.
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.