Zbadamy to, co dzieje się na styku urząd-deweloperzy
- 4 listopada 2021
- Aktualności, Dewelowatch
Pokrycie miasta planami zagospodarowania przestrzennego rośnie w tempie śr. 1% rocznie i wynosiło 54% w 2020 (przy 45% w 2012). Do dziś nie uchwalono planu zagospodarowania przestrzennego dla okolic ulic Zelwerowicza/Koncertowej/Północnej, mimo tego, że rada miasta podjęła uchwałę w tej sprawie trzy kadencje temu (pod koniec 2014 roku). W tym tempie całe miasto zostanie pokryte planami za ponad 45 lat.
Według badan ankietowych wśród przedsiębiorców oraz wg ekspertów, brak planów zagospodarowania sprzyja korupcji. „Znacznie łatwiej jest umożliwić przeprowadzenie inwestycji budowlanej jakiemuś deweloperowi przy braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego uchwalanego przez radę gminy” twierdzi dr hab. Sebastian Kozłowski z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW (link).
Zagospodarowanie miasta wzbudza emocje
Dlaczego przygotowywanie planów idzie tak powoli? Być może uwagę i czas urzędników zajmuje wydawanie decyzji o warunkach zabudowy. Według naszych informacji tylko w zeszłym roku urząd miasta wydał ich ok. 700 (ani rada miasta ani mieszkańcy nie mają na nie żadnego wpływu). Często dochodzi też do zmiany już istniejących planów (np. w 2018 roku utworzono plan zagospodarowania w związku z budową Dworca Metropolitalnego a już rok później przystąpiono do jego zmiany. Ten plan był już kilkukrotnie zmieniany).
Wiele spraw dot. zagospodarowania przestrzennego wywołuje emocje. Chodzi np. o studium kierunków i uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego (Górki Czechowskie), budowy akademików i domów seniora, które w trakcie budowy przeistaczają się w budynki mieszkaniowe czy zmiany planów zagospodarowania przestrzennego (w ostatnich miesiącach np. dla ulicy Poznańskiej – propozycja budowy wieżowców przy domkach jednorodzinnych oraz przeznaczenie parkingu przy ul. Wallenroda na zabudowę mieszkaniową).
W ostatnich miesiącach coraz częściej zgłaszają się do nas mieszkańcy w sprawach dot. inwestycji mieszkaniowych (np. niezgodnej z prawem budowy „Domu Seniora” na LSM, wynajmu budynków przez urząd od deweloperów oraz skarg na wybrane inwestycje deweloperskie).
Rozpoczynamy monitoring
Rozpoczynamy monitoring inwestycji deweloperskich w Lublinie oraz tego, co dzieje się na styku deweloperów/inwestorów i urzędu miasta. Będziemy podejmować bieżące interwencje dot. np. zmiany planów miejscowych czy lex deweloper. Czekamy też na zgłoszenia o możliwych nieprawidłowościach od mieszkańców, jak tutaj na Czechowskiej 19A. Nasz monitoring obejmie szeroki zakres działań, m. in. zobowiązania inwestorów do realizacji inwestycji niedrogowych na tle innych miast, kontrola realizacji wymagań zawartych w planach miejscowych i warunkach zabudowy. Zamierzamy także przeprowadzić analizę kosztu wynajmów pomieszczeń biurowych przez lubelskie urzędy.
Naszym celem jest zdiagnozowanie sytuacji problemowych i wskazanie możliwych rozwiązań. Liczymy, że podjęte działania przysłużą się nie tylko mieszkańcom, ale także będą wsparciem dla urzędników.
Dlatego chcemy położyć szczególny nacisk na te kwestie. Zapraszamy osoby, które chcą się zaangażować do pomocy i wspólnego monitoringu. Kontakt poprzez email kontakt@fundacjawolnosci.org
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny.
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.