Rada Miasta może mieć wpływ na uchwalany budżet (jeśli chce). Dziś na posiedzeniu Rady Miasta Lublin dyskutowano nad petycją Fundacji Wolności ws procedowania zmian w budżecie.
W naszej petycji postulowaliśmy o dwie sprawy:
1) na wniosek radnego/radnej wskazane poprawki do budżetu miasta były głosowane oddzielnie,
2) na posiedzeniu były głosowane tylko te poprawki do budżetu, które zostały przedstawione radnym min. 14 dni przed posiedzeniem (co wynika wprost z par. 26 pkt 5 statutu Miasta Lublin). Poprawki (autopoprawki) zgłoszone później powinny trafić na kolejne posiedzenie.
Udało nam się pozyskać opinie prawną, przygotowaną przez radców prawnych z urzędu miasta Kielce. Opisuje ona, w jaki sposób radni mogą wprowadzać zmiany w projektach uchwał dot. zmian w bieżącym budżecie miasta. Z jej treści wynika, że rada może wprowadzić poprawki uzasadnione ze względu na poprawność czy efektywność regulacji proponowanej przez prezydenta. Są ograniczeni jednak zakresem treściowym projektu. Poprawki nie mogą dotyczyć zmian nieobjętych projektem.
Opinia prawna Kielce
Podczas posiedzenia komisji skarg, wniosków i petycji rady miasta, ze stanowiskiem przedstawionym w opinii prawnej prawników z Kielc zgodził się mecenas Zbigniew Dubiel z biura obsługi prawnej lubelskiego urzędu. Przyznał, że radni mogą zgłaszać poprawki do budżetu a także składać wnioski formalne o przerwę, odesłanie projektu do komisji lub o zdjęcie go z porządku obrad.
Natomiast w kwestii nie kierowania pod głosowanie zmian wprowadzanych w ostatniej chwili, w formie autopoprawek, w pisemnej opinii przekazanej przez prezydenta radzie miasta wskazano, że projekt zmian w budżecie jest przekazywany radnym na co najmniej 14 dni przed terminem sesji. Natomiast „w przeciągu tego okresu pojawiają się nowe potrzeby i okoliczności powodujące konieczność dokonywania kolejnych zmian, przy czym ich ujmowanie w formie autopoprawek ma na celu jedynie prawidłową i terminową realizację zadań, zaś nieujęcie i przeniesienie zmiany na kolejną sesję (najczęściej miesiąc później) może opóźnić, a często wręcz uniemożliwić zrealizowanie zadania (…)”.
Z powyższego wynika, że jest możliwość oddzielnego głosowania wybranych propozycji zmian do budżetu (poprzez wniesienie odpowiedniej poprawki przez radnego/radną). Warto, aby radni korzystali z tego narzędzia w sytuacji, gdy wśród zaproponowanych przez prezydenta zmian są takie, które wywołują kontrowersje.
Równocześnie, zgodnie z informacją przedstawioną na komisji, ograniczenie możliwości wprowadzania autopoprawek w okresie krótszym niż 14 dni przed terminem sesji, znacznie utrudni pracę urzędowi miasta. Natomiast trudno będzie rozstrzygnąć, które zmiany są faktycznie pilne a które mogą poczekać. Ponadto, zgodnie ze wskazaniem mecenasa Dubiela, w takich przypadkach radni mają możliwość zgłoszenia wniosku formalnego o przerwę, odesłanie zmian do komisji lub zdjęcie projektu zmian w budżecie z porządku obrad.
Wobec tego, zdecydowaliśmy się wycofać petycję. Mamy przy tym nadzieję, że radni i radne wezmą pod uwagę omówione wcześniej możliwości oddziaływania i pozwolą one na bardziej przemyślane procedowanie zmian w budżecie a tym samym efektywniejsze wykonywanie mandatu radnego i radnej.
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny.
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.