Uwagi do Programu Wsparcia i Aktywizacji Społecznej Seniorów
- 4 grudnia 2020
- Aktualności
Aktywni seniorzy to w ostatnim czasie ważna część Fundacji. Dlatego aktywnie włączyliśmy się w konsultacje Programu Wsparcia i Aktywizacji Społecznej Seniorów. Poniżej uwagi przez nas zgłoszone.
W zakresie celu szczegółowego: C.2.5 Rozwój oferty edukacyjnej i kulturalnej dla osób starszych zgodnie z ich potrzebami i zainteresowaniami zgłaszamy poniższe uwagi, dotyczące sformułowanych zadań.
Zadanie 1 Realizacja działań wzmacniających aktywność społeczną osób starszych w różnych dziedzinach życia
Dostrzegamy większą potrzebę aktywizację seniorów w miejscach, w których nie będą odseparowani od społeczeństwa (kluby seniora). Trzeba odejść od często spotykanego traktowania seniorów jak dzieci i biernych odbiorców. Osoby przechodzące na emeryturę często chcą wykorzystać swój potencjał i energię, jednocześnie angażując się społecznie.
Potrzebne jest dostosowanie oferty kulturalnej do potrzeb seniorów na co zwrócono uwagę w programie – zwiększenie liczby wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych adresowanych do seniorów (także poza siecią placówek dla nich dedykowanych, czyli w bibliotekach, instytucjach kultury itd.), stworzenie i promocja dni bezpłatnego zwiedzania dla seniorów, bezpłatnych biletów dla seniorów na wydarzenia kulturalne (być może powiązanych z progiem dochodowym) itd.
Potrzebne jest dostosowanie oferty aktywności fizycznej do potrzeb seniorów (na co zwrócono uwagę w programie), przy czym działalność ta nie powinna się opierać wyłącznie na biernym uczestnictwie, a także na zachęcaniu do samoorganizacji (np. stałych ustawkach na nordic-walking). Niestety w tym celu brakuje w Lublinie np. wyznaczonych szlaków pieszych, nordic-walking, przebiegających przez tereny zielone.
Zadanie 2 Aktywizacja obywatelska seniorów
W zadaniu przewidziano wspieranie działalności Rady Seniorów. Jak wynika z audytu przeprowadzonego przez seniorów skupionych wokół Fundacji Wolności to ciało nie działa. Nie informuje o swojej działalności, nie realizuje przypisanych prawem zadań, a w dobie pandemii przestało się spotykać Nadmienić tu należy, że przed podobnym wyzwaniem stanęli seniorzy skupieni wokół Fundacji Wolności. Po przeszkoleniu spotykają się w dalszym ciągu, tyle, że on-line. Przyniosło to pozytywne efekty – aktualnie sami włączają się w zdalne spotkania w ramach konsultacji społecznych.
Naszym zdaniem należy położyć nacisk na samoorganizację seniorów i wykorzystywanie ich potencjału. Mamy w Lublinie Młodzieżowy Budżet Obywatelski, w ślad za nim powinien powstać Senioralny Budżet Obywatelski oraz senioralna inicjatywa lokalna! Należy też zwiększyć udział seniorów w konsultacjach społecznych. Postulujemy wykreślenie wskaźnik dot. Rady Seniorów. Jak wskazują seniorzy skupieni wokół Fundacji Wolności działalność Rady Seniorów jest skupiona na sobie, natomiast problemem jest aktywizacja coraz to nowych seniorów, znajdujących się „poza systemem”. Należy także dążyć do deinstytucjonalizacji działań dla seniorów, poprzez organizację systemu regrantingu dla grup seniorów na realizację interesujących ich inicjatyw.
Należy też włączać seniorów w organizowane wydarzenia, w tym poprzez możliwość dzielenia się swoim doświadczeniem, np. poprzez pokazy ginących zawodów, rzemiosła itp.
Naszym zdaniem wskaźnikami pokazującym aktywizację obywatelską seniorów powinny być: liczba seniorów biorących udział w Budżecie Obywatelskim (aktywny: zgłaszanie projektów i bierny: głosowanie) czy konsultacjach, liczba działań zorganizowanych przez seniorów dla seniorów (a może także dla innych grup? np. wnuków?).
Zadanie 3 Przeciwdziałanie marginalizacji zawodowej seniorów
Zabrakło naszym zdaniem uwzględnienia potrzeb seniorów na rynku pracy, tj. potrzeby dorobienia. Ciężko obecnie powiedzieć jak będą wyglądały kolejne lata, ale do 2019 roku tendencja wskazywała na problemy ze znalezieniem pracowników. Lukę tą można wypełnić pracownikami ze wschodu, albo seniorami zachęcając ich do dalszej pracy, np. Przez organizację banku pracy dorywczej dla seniorów, szczególnie o małym lub elastycznym wymiarze czasu.
Na koniec zwracamy uwagę, że seniorzy największe niedoskonałości dostrzegają w polityce informacyjnej urzędu. „Przydałaby się gazeta dla seniorów”, „Informacje na facebooku pojawiły się po wydarzeniu”, „Nic o tym nie wiedzieliśmy” to najczęściej pojawiające się w ustach seniorów stwierdzenia dot. działań ich dotyczących. Naszym zdaniem potrzebne jest stworzenie polityki informacyjnej, najlepiej dwóch głównych mediów, będących źródłem informacji dla seniorów. Dualizm związany jest z potrzebą dotarcia do seniorów wykluczonych cyfrowo, oraz tych żyjących w cyfrowym świecie (ich liczba będzie rosła). Wydaje się, że najlepszą formą dotarcia do seniorów będzie kwartalny biuletyn informacyjny oraz profil na facebooku lub newsletter mailowy, choć można by to poprzedzić odpowiednimi badaniami. Drugi problem wskazywany przez seniorów to „porzuceni seniorzy”. „Porzuceni seniorzy” to osoby, które nie są aktywne i nie potrafią tego braku aktywności pokonać. To w kierunku takich osób należy zacząć adresować działania, bo aktywizowanie aktywnych nie przyniesie efektu. Na pewno pierwszym krokiem powinna być poprawa dostępności informacyjnej.
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.