Statut
Postanowienia Ogólne
§1
Fundacja pod nazwą „Fundacja Wolności”, zwana w dalszej części Statutu „Fundacją” ustanowiona przez osoby fizyczne – Krzysztofa Jakubowskiego oraz Marcina Müllera zwanych dalej „Fundatorami” na mocy aktu notarialnego z dnia 22/05/2012, sporządzonym przez notariusza Grażynę Lewicką w kancelarii notarialnej w Lublinie, ul. Jasna 8/2. Fundacja działa na podstawie ustawy o fundacjach z dnia 6 kwietnia 1984 r. (Dz. U.91.46.203 z późn. zm.) oraz niniejszego statutu.
§2
Fundacja ma osobowość prawną.
§3
Siedzibą Fundacji jest miasto Lublin.
§4
Obszarem działania Fundacji jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej. Dla właściwego realizowania celów Fundacji, Fundacja może prowadzić działalność poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności w krajach członkowskich Unii Europejskiej, o ile będzie to zgodne z miejscowym prawem
§5
1 Fundacja jest organizacją pozarządową prowadzącą działalność pożytku publicznego w rozumieniu ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (ustawa o działalności pożytku publicznego) (Dz.U. 2003 r. Nr 96 poz. 873).
2 Działalność statutowa Fundacji może być prowadzona jako działalność nieodpłatna lub jako działalność odpłatna w rozumieniu przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego. Obie te formy działalności będą rachunkowo wyodrębnione w stopniu umożliwiającym określenie przychodów, kosztów i wyników przy uwzględnieniu przepisów dotyczących rachunkowości.
§6
Czas trwania Fundacji jest nieoznaczony.
§7
Ministrem właściwym ze względu na zakres swojej działalności oraz cele Fundacji jest Minister do spraw edukacji.
§8
1 Misją Fundacji jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny.
2 Celami fundacji są:
a Upowszechnianie i ochrona wolności i praw człowieka, oraz swobód obywatelskich, a także działania wspierające rozwój demokracji.
b Rozwój społeczeństwa obywatelskiego;
c Zwiększenie udziału obywateli w sprawowaniu władzy;
d Zwiększanie przejrzystości i jawności w życiu publicznym;
e Kontrola obywatelska instytucji publicznych oraz korzystających ze środków publicznych;
f Edukacja obywatelska i ekonomiczna dzieci, młodzieży i dorosłych;
g Promowanie i kreowanie postaw obywatelskich, w tym postaw liderskich;
h Organizowanie i animowanie działań na rzecz środowiska akademickiego;
i Rozwój zróżnicowanych form aktywności społecznej, w tym upowszechnianie wolontariatu, partycypacji w procesach decyzyjnych, w życiu społecznym, w tym udział osób starszych w kształtowaniu polityki publicznej;
j Ekologia, ochrona zwierząt i środowiska oraz ochrona dziedzictwa przyrodniczego
k Działalność na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24.04.2013 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
§9
1 Fundacja realizuje swoje cele poprzez działania:
a Prowadzenie działalności na rzecz rozwoju demokracji i społeczeństwa obywatelskiego;
b Działalność edukacyjną, w tym organizowanie i finansowanie akcji społecznych, konferencji, szkoleń, warsztatów i kursów, plebiscytów, coaching i usług doradczych;
c Prowadzenie działalności publicystycznej i informacyjnej, w tym w drodze wydawania książek, czasopism, broszur, analiz, ekspertyz, badań, programów, strategii, sondaży, raportów;
d Monitorowanie działalności organów władzy publicznej i innych podmiotów realizujących zadania publiczne,
e Monitorowanie powstawania i przestrzegania przepisów prawa oraz praktyki ich stosowania,
f Udzielanie pomocy prawnej i obywatelskiej,
g Występowanie z petycjami, wnioskami i apelami do organów władzy publicznej,
h Współpracę z instytucjami państwowymi oraz organizacjami pozarządowymi działającymi w zakresie objętym celami Fundacji oraz współpracę z krajowymi i zagranicznymi fundacjami, stowarzyszeniami oraz osobami fizycznymi;
i Prowadzenie na najwyższym poziomie merytorycznym zajęć, szkoleń i spotkań pozalekcyjnych w szkołach gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, szkołach wyższych publicznych i prywatnych;
j Współpracę z organizacjami studenckimi;
k Rozpowszechnianie i realizowanie nowatorskich programów edukacyjnych i nowatorskich form kształcenia,
l Inicjowanie postępowań lub przystępowanie do postępowań toczących się przed organami sprawującymi wymiar sprawiedliwości lub organami administracji publicznej w charakterze organizacji społecznej w sposób i na zasadach określonych w przepisach powszechnie obowiązującego prawa.
m Działania związane z analizą finansowania partii politycznych i kampanii wyborczych;
n Działania na rzecz ułatwienia funkcjonowania ośrodków miejskich poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie energii, transportu oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych, przy jednoczesnej ochronie zasobów naturalnych.
o Działania wspomagające merytorycznie, technicznie lub finansowo na rzecz organizacji pozarządowych, spółdzielni socjalnych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24.04.2013 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (z późniejszymi zmianami), w zakresie określonym w pkt 1–36.
§10
Dla osiągnięcia swoich celów Fundacja może:
1 wspierać działalność innych osób prawnych, prowadzących działalność zbieżną z celami Fundacji.
2 łączyć się z innymi fundacjami w kraju i za granicą jeśli działalność jest zbieżna z
celami statutowymi Fundacji i nie spowoduje to zmiany celów statutowych.
3 tworzyć i przystępować do spółek, fundacji i zrzeszeń.
Majątek i finanse Fundacji
§11
1 Majątek Fundacji stanowi wkład pieniężny Fundatorów oraz środki finansowe, nieruchomości i ruchomości nabyte przez Fundację w toku jej działania.
2 Realizacja celów Fundacji finansowana jest z funduszu oraz z dochodów uzyskanych przez Fundację, na zasadach przewidzianych w niniejszym statucie.
3 Dochody Fundacji pochodzą w szczególności z:
a krajowych i zagranicznych darowizn, spadków, zapisów;
b grantów dotacji, datków i subwencji;
c funduszy unijnych;
d dochodów uzyskanych z akcji promocyjnych, zbiórek i imprez publicznych,
prowadzonych przez Fundację;
e zysku z lokat w bankach i instytucjach rynku kapitałowego w kraju i za granicą;
f operacji finansowych, z wyjątkiem obrotu papierami wartościowymi;
4 Fundacja nie przyjmuje wpłat w gotówce w kwocie przekraczającej równowartość 10
tys. euro.
§12
Fundacja za swoje zobowiązania odpowiada całym swoim majątkiem.
§13
Przychody z darowizn, spadków i zapisów oraz subwencji i dotacji mogą być użyte na realizację wszystkich celów Fundacji, jeżeli ofiarodawcy nie postanowili inaczej.
Organy Fundacji
§14
1 Organami Fundacji są:
a Zgromadzenie Fundatorów;
b Zarząd Fundacji;
c Rada Fundacji;
d Rada Ekspertów.
2 Zgromadzenie Fundatorów podejmuje uchwały zwykłą większością głosów, w obecności wszystkich członków.
3 Uchwały pozostałych organów Fundacji, zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków, chyba, że niniejszy Statut przewiduje inny sposób podjęcia uchwały.
4 W przypadku równej liczby głosów, decydujący głos ma Prezes Zarządu Fundacji bądź Przewodniczący Rady Fundacji.
5 Jeżeli niniejszy statut wyraźnie nie zastrzega określonych funkcji dla innego organu, czynności w nieuregulowanych zakresach leżą w kompetencji Zarządu.
Zgromadzenie Fundatorów
§15
1 Zgromadzenie Fundatorów jest najwyższym organem Fundacji, podejmującym najważniejsze decyzje dotyczące jej funkcjonowania.
2 Do kompetencji Zgromadzenia Fundatorów należy:
a zmiana statutu Fundacji oraz zmiana celu fundacji.
b likwidacja Fundacji lub jej połączenie z inną fundacją,
c powoływanie i odwoływanie Rady Fundacji oraz poszczególnych jej członków.
3 Zgromadzenie Fundatorów podejmuje swe decyzje w formie pisemnych postanowień pod rygorem nieważności.
4 Zgromadzenie Fundatorów podejmują postanowienia na wniosek pozostałych organów fundacji lub samodzielnie.
5 W skład Zgromadzenia Fundatorów mogą być przyjęte inne osoby fizyczne lub prawne, które zadeklarują na rzecz Fundacji odpowiednią kwotę pieniężną lub inne dobra materialne oraz złożą deklarację do Zgromadzenia Fundatorów.
6 Wartość kwoty pieniężnej lub dóbr materialnych wymienionych w punkcie 5 określa każdorazowo Zgromadzenie Fundatorów, z zastrzeżeniem, że nie może być niższa niż 5000 zł.
7 O przyjęciu kandydata do Zgromadzenia Fundatorów decyduje Zgromadzenie Fundatorów na posiedzeniu w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów.
8 W przypadku śmierci Fundatora, wszelkie kompetencje danego Fundatora przechodzą, z mocy Statutu, na Pełnomocnika Fundatora. Pełnomocnika tego dany Fundator powołuje w formie pisemnej decyzji, która składana jest przez Fundatora Zarządowi oraz pozostałym Fundatorom.
9 Pełnomocnik może być przez Fundatora w każdej chwili odwołany, o czym Fundator pisemnie informuje Zarząd i pozostałych Fundatorów. Pełnomocnik może również w każdej chwili złożyć pisemne oświadczenie Fundatorowi o zrzeczeniu się swojej funkcji. Po śmierci Fundatora Pełnomocnik Fundatora może zrzec się tej funkcji w formie pisemnej z podpisem poświadczonym przez notariusza a także powołać na swojej miejsce innego Pełnomocnika Fundatora.
10 Po zrzeczeniu się funkcji przez Pełnomocnika Fundatora lub jego śmierci, bez powołania innego Pełnomocnika Fundatora, a także w razie nie wyznaczenia Pełnomocnika Fundatora przez Fundatora przed jego śmiercią, Pełnomocnika Fundatora ustanawia się w drodze uchwały powziętej na posiedzeniu przez pozostałych Fundatorów, Pełnomocników Fundatorów i członków Zarządu. Uchwała powinna zostać podjęta bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy z uprawnionych do głosowania, po zawiadomieniu ich przez Zarząd z 14 dniowym wyprzedzeniem o potrzebie podjęcia tej uchwały, miejscu i czasie posiedzenia.
Zarząd Fundacji
§16
1 Zarząd Fundacji, zwany dalej Zarządem, składa się z 1 do 5 osób i jest powoływany przez Zgromadzenie Fundatorów na czas nieoznaczony. Powołując Zarząd Zgromadzenie Fundatorów wskazuje Prezesa Zarządu.
2 Skład pierwszego Zarządu powołują fundatorzy.
3 Członkostwo Zarządu ustaje z chwilą odwołania, rezygnacji lub śmierci członka Zarządu.
4 Zgromadzenie Fundatorów może odwołać członka Zarządu w każdym czasie.
5 Członkiem Zarządu może być Fundator.
§17
Pracami Zarządu kieruje Prezes Zarządu.
§18
Zarząd Fundacji:
1 reprezentuje ją na zewnątrz,
2 sporządza sprawozdania z działalności Fundacji,
3 sprawuje zarząd nad jej majątkiem,
4 przyjmuje subwencje, darowizny, spadki i zapisy,
5 ustala wielkość zatrudnienia i wysokość środków na wynagrodzenia dla pracowników Fundacji,
6 kieruje bieżącą działalnością Fundacji, odpowiada za realizację jej celów statutowych,
7 podejmuje decyzje o przystąpieniu do spółek i fundacji,
8 występuje z wnioskiem w sprawie zmian w Statucie, połączenia oraz likwidacji
Fundacji.
§19
skreślony
§20
1 Ze względów organizacyjnych i ekonomicznych członkowie Zarządu Fundacji mogą być równocześnie pracownikami biura Fundacji, pracującymi na podstawie umów o pracę lub umów cywilno-prawnych, zawieranych na czas pełnienia przez nich funkcji członków Zarządu.
2 W umowach z członkami Zarządu Fundację reprezentuje członek Rady Fundacji, wskazany przez Radę w uchwale.
3 Wynagrodzenie członków i pracowników biura Fundacji jest wypłacane z wypracowanych środków, bez naruszania zasobów finansowych przekazywanych przez Fundatora.
§21
Oświadczenia woli w imieniu Fundacji składa Prezes albo dwóch członków Zarządu działających łącznie.
§22
Warunki pracy i płacy pracowników Fundacji określa Zarząd.
Rada Fundacji
§23
Zgromadzenie Fundatorów dla ułatwienia realizacji celów statutowych Fundacji może powołać samodzielnie lub na wniosek Zarządu Radę Fundacji.
§24
1 Rada Fundacji jest organem określającym ogólne kierunki działania Fundacji oraz sprawującym nadzór i kontrolę nad działalnością Fundacji.
2 Rada Fundacji składa się z od trzech do pięciu osób.
§25
1 Członkiem Rady Fundacji nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo popełnione umyślnie.
2 Członkowie Rady Fundacji nie mogą być jednocześnie członkami Zarządu, pozostawać z członkami Zarządu w związku małżeńskim, ani też w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości z tytułu zatrudnienia.
§26
1 Do zadań Rady Fundacji należy:
a występowanie z wnioskiem do Zgromadzenia Fundatorów o powoływanie i odwoływanie członków Zarządu,
b uchwalanie na wniosek Zarządu kierunków i programów działania Fundacji,
c sprawowanie bieżącego nadzoru i kontroli nad działalnością Fundacji,
d zatwierdzanie sprawozdania finansowego i merytorycznego Fundacji,
e opiniowanie innych spraw wnioskowanych przez Zarząd.
§27
1 Rada wybiera ze swego grona Przewodniczącego, Zastępcę Przewodniczącego i Sekretarza Rady.
2 Przewodniczący Rady zwołuje posiedzenia Rady z własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej dwóch członków Rady Fundacji.
3 W posiedzeniach Rady uczestniczy Prezes Zarządu Fundacji lub wyznaczony przez niego inny członek Zarządu.
4 Rada Fundacji zbiera się co najmniej raz w roku.
Rada Ekspertów
§28
1 Dla wspierania i promowania Fundacji Zgromadzenie Fundatorów może z własnej inicjatywy lub na wniosek Rady Fundacji lub Zarządu Fundacji, powołać Radę Ekspertów.
2 Rada Ekspertów stanowi ciało opiniodawczo-doradcze Fundacji.
3 Członków Rady Ekspertów powołuje Zarząd.
4 Członkowie Rady Ekspertów wykonują swoje zadania społecznie.
5 Celem działania Rady Ekspertów jest:
a wspieranie w każdy dozwolony sposób statutowych celów Fundacji,
b udział we współpracy z korporacjami, instytucjami publicznymi, mediami, klubami biznesowymi oraz ośrodkami akademickimi i opiniotwórczymi,
c składanie wniosków do Zarządu Fundacji o objęcie działaniem Fundacji dziedzin nie objętych zakresem działania Fundacji i wskazywanie sposobów realizacji tego działania,
d służenie doświadczeniem i wiedzą w rozwoju Fundacji i realizacji jej celów.
§29
Zabrania się
a) udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem organizacji w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie, członkowie
organów oraz pracownicy organizacji pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”,
b) przekazywania ich majątku na rzecz ich członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,
c) wykorzystywania majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego,
d) zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organizacji, członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
Zmiana statutu
§30
Decyzje w kwestii zmiany Statutu, a także w przedmiocie zmiany celów Fundacji podejmuje Zgromadzenie Fundatorów jednomyślnie, samodzielnie bądź na wniosek Zarządu.
Postanowienia końcowe
§31
1 Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została powołana, wobec wyczerpania się jej środków finansowych i majątku.
2 Śmierć Fundatora nie powoduje likwidacji Fundacji.
3 Likwidatora Fundacji wyznacza Zgromadzenie Fundatorów.
4 O likwidacji Fundacji Zarząd zawiadamia właściwego Ministra.
5 Majątek pozostały po likwidacji Fundacji zostanie w całości przeznaczony na cele zbliżone z celami Fundacji określonymi w § 8.
§32
Statut Fundacji wchodzi w życie z dniem zarejestrowania Fundacji w Krajowym Rejestrze Sądowym.
§33
Wypisy z niniejszego aktu należy wydać Fundatorowi oraz członkom organów Fundacji.
(wersja ze stycznia 2021)