Do 31 stycznia trwają konsultacje społeczne ws przyszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego

Propozycje zmian zostały wypracowane w grupie osób, które wcześniej zgłosiły uwagi. Dotyczą czterech kwestii:

1. Nowe progi projektów małych (25-300 tys zł.) i dużych (300-800 tys. zł).

2. Nowy podział kwoty 15 mln zł pomiędzy projekty duże i małe (9 mln zł na małe, 6 mln zł na duże).

3. Zagwarantowanie kwoty 150 000 zł dla każdej z dzielnic, na jeden, poddany pod głosowanie projekt.

W ten sposób maksymalnie 4 050 000 zł jest z góry dzielone pomiędzy 27 dzielnic, niezależnie od wyników głosowania. W praktyce oznacza to, że po głosowaniu, poza projektami które uzyskały największą liczbę głosów, do realizacji kierowane są projekty obejmujące swym zasięgiem jedną dzielnicę i których koszt nie przekracza 150 000 zł. Warunkiem jest to, że w wynikach głosowania nie ma żadnego projektu małego realizowanego na danej dzielnicy. W praktyce w ten sposób, niezależnie od wielkości dzielnicy, ilości głosujących na danym terenie osób, każda z dzielnic ma prawnie zagwarantowany jeden projekt. Może okazać się, że będą dzielnice, w których nie będzie jednak zrealizowany żaden projekt. Sytuacja ta będzie miała miejsce jeśli:
– żaden ze zgłoszonych projektów, realizowanych na danej dzielnicy, nie mieści się w kwocie 150 000 zł czyli wszystkie projekty obejmujące tą jedną dzielnice są droższe;
– nie ma zgłoszonego żadnego projektu, który obejmowałby tą jedną dzielnicę lub zgłoszone projekty obejmujące tą jedną dzielnicę, nawet jeśli są w granicy do 150 000 zł, obejmują swym zasięgiem także inną dzielnicę.
Dotychczas sprawa ta nie była poruszona w regulaminie.

4. Głosowanie odbywa się w systemie elektronicznym oraz papierowym z tym, że w systemie papierowym jedna osoba oddaje jeden głos, tylko za siebie.

Uwagi można przesyłać do 31 stycznia na adres mailowy: obywatelski@lublin.eu