Nie zgadzasz się z tym, jak prezydent lub Rada Miasta zarządzają Waszym miastem? Nie podoba Ci się, że decyzje zapadają ponad głowami mieszkańców? Masz dość czucia się bezsilnym wobec tego, co dzieje się w szkole, na ulicy, uczelni, w instytucji publicznej, w Twoim mieście? A może podoba Ci się to wszystko, ale masz swoje pomysły, jak można coś zrobić lepiej?
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych i Fundacja Instytut Myśli Obywatelskiej im. Stańczyka zapraszają związanych z organizacjami pozarządowymi działaczy i działaczki społecznych, aktywistów i aktywistki na warsztat „Weź władzę w swoje ręce”, który odbędzie się 13 marca 2019 r. od godz. 17.00 (rejestracja z przerwą kawową od 16.30) w Lublinie, w Centrum Szkoleń i Innowacji Sp. z o.o., Al. Racławickie 8/18A, II piętro (winda B), sala 5. Partnerem lokalnym spotkania jest Fundacja Wolności.
Podczas warsztatu prowadząca opowie o tym, co i jak można skutecznie zrobić, jakie mamy narzędzia prawne, jak z nich skutecznie korzystać, jak nie dać się „wysłać na drzewo”. Przypomni też o tym wszystkim, o czym zapomniano nam powiedzieć w szkole, kiedy przerabialiśmy hasło „demokracja” – a co jest naszą siłą i władzą, o której nie wiemy.
Spotkanie organizowane jest w ramach projektu „Lex pro bono communi – monitoring prawa regulującego współpracę rządu z organizacjami pozarządowymi na rzecz dobra wspólnego”, realizowany w ramach: Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Spotkania edukacyjne mają na celu wzmacnianie organizacji pozarządowych oraz osób z nimi współpracujących, w prowadzonych, w tym planowanych działaniach strażniczych, czyli aktywnościach w zakresie kontroli obywatelskiej władz publicznych.
Dodatkowo dla uczestników:
-
Wsparcie prawne dla organizacji.
Po warsztacie wszyscy uczestnicy będą mieli możliwość korzystania ze wsparcia prawnego organizacji w swoich działaniach. Wsparcia udzieli prawnik posiadający wieloletnie doświadczenie w obsłudze NGO. -
Wsparcie merytoryczne i sieciowanie.
Będzie też czas na omówienie Waszych działań, wsparcie, wymianę informacji, zsieciowanie się i wspólne zastanowienie nad możliwością współdziałania. -
Bezpłatne materiały edukacyjne i catering podczas warsztatów.
- Możliwość ubiegania się o zwrot kosztów dojazdu dla uczestników spotkania (do wartości biletu PKP/PKS).
Zapisy i pytania
Prosimy o wypełnienie krótkiego formularza zgłoszeniowego dostępnego pod adresem: https://goo.gl/forms/gHxZwyxwNVVkmiFG2
W razie pytań dotyczących spotkania i dalszego wsparcia, prosimy o kontakt: anna.cioch@stanczyk.org.pl.
Prowadząca
Swoimi doświadczeniami i działaniami oraz swoją wiedzą podzieli się Alina Czyżewska, członkini Stowarzyszenia Sieć Obywatelska – WATCHDOG POLSKA, doświadczona aktywistka, działa na rzecz praw człowieka. Nie jest prawniczką, więc opowiada o wszystkim prostym językiem. Z zawodu jest aktorką, ale to nie przeszkadza jej wygrywać w sporach administracyjnych z prezydentami czy kancelarią premiera – Wy także możecie. Interweniuje i pomaga mieszkańcom w ich działaniach. Tłumaczy przedstawicielom organów władzy, gdzie są ich granice i ich obowiązki. Prowadzi działania edukacyjne wobec uczniów w temacie kryzysu migracyjnego, polskiego uchodźstwa i praw człowieka. Prowadzi bloga (http://nicdoukrycia.strikingly.com/), pisze felietony o jawności dla e‑teatru („Jawność zarobków w teatrze” – http://www.e‑teatr.pl/pl/artykuly/271423.html) i listy do polityków (http://nicdoukrycia.strikingly.com/blog/listy-z-wakacji-do-jarka-i-beaty).
Tłumaczyła lubelskiemu radnemu Mariuszowi Kasprzakowi , na czym polega demokracja i jakie są granice jego władzy: http://lublin.wyborcza.pl/lublin/7,48724,22458898,list-otwarty-do-mariusza-kasprzaka-radnego-dzielnicy-ktory.html
WAŻNE: Warsztat odbędzie się przy minimum chętnych 15 osobach zainteresowanych. Z jednej organizacji mogą zgłosić się max. 2 osoby.
Do zobaczenia!
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.