Apelujemy o zmianę zasad wyboru przedstawicieli do RDPP WL
- 20 marca 2023
- Aktualności
Rada działalności pożytku publicznego to grono doradcze, którego rolą jest konsultowanie i opiniowanie dokumentów dla potrzeb organu jednostki administracyjnej, przy której działa. Zarząd Województwa Lubelskiego ogłosił nabór kandydatów do Rady na poziomie wojewódzkim. Zasady te w naszej opinii są niezgodne z prawem.
Po pierwsze uchwała dot. wyborów wyklucza z możliwości zgłoszenia swoich przedstawicieli wszystkie fundacje. Dlaczego? Dlatego, że zarząd wymaga by kandydat był członkiem organizacji. Fundacje nie są zaś organizacjami członkowskimi. Fundacje nie mogą więc zgłosić ani pracownika, ani wolontariusza, a nawet – swojego prezesa. Żadna z tych osób nie jest członkiem fundacji. Jest to sprzeczne z ustawowymi wymaganiami dla trybu powoływania członków Rady. Przepisy wskazują, że Rada powinna zapewniać reprezentatywności organizacji pozarządowych w zakresie form prawnych i rodzajów działalności. Jaka to reprezentatywność, skoro w Radzie ni zasiądzie żaden przedstawiciel fundacji?
Po drugie, nie zgadzamy się z narzuconymi wobec kandydatów wymaganiami. Uchwała Zarządu określa m.in. obowiązek posiadania rekomendacji min. 10 organizacji, posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych, niekaralność, posiadanie polskiego obywatelstwa oraz byciem członkiem organizacji. Naszym zdaniem takie określenie warunków nie wynika z ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Przepisy wskazują, że w uchwale można określić wyłącznie tryb powoływania członków Rady oraz terminy i sposób zgłaszania kandydatów na członków Rady Wojewódzkiej.
Podkreślić należy, że kwestionowane przez nas przepis uchwały są dyskryminujące wobec osób nie spełniających ww. warunków. Nie znajdujemy uzasadnienia, dla zakazu zgłaszania osób karanych – wszak prawo nie zabrania się zrzeszania takim osobom. Podobnie nie widzimy uzasadnienia dla nakazu posiadanie polskiego obywatelstwa. Stoi to w opozycji z gwarantowanymi przez Konstytucję Rzeczpospolitej prawami do zakazu dyskryminowania w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.
Powyższe naruszenia mogą być uznane za naruszenie kart praw podstawowych EU.
Ostatecznie należy wspomnieć, że dobrą zasadą (choć nie obowiązkiem) jest konsultowanie takich aktów z organizacjami pozarządowymi. To organizacje najlepiej wiedzą, kto będzie najlepiej reprezentował ich środowisko. Dodatkowo konsultacje ze środowiskiem NGOsów pozwoliłoby wcześniej wyłapać błędy.
Mając na uwadze powyższe przesłaliśmy do Marszałka wezwanie do wstrzymania naboru kandydatów oraz wydanie nowej uchwały w tym zakresie. Podobne wystąpienie skierowaliśmy do Wojewody, który jest organem nadzoru – może więc uchylić uchwałę Zarządu.
Optymalnie, gdyby treść nowej uchwały została skonsultowana ze środowiskiem organizacji pozarządowych, przed jej podjęciem.
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.