Senator Bury proponuje dać głos Radom Dzielnic w Radzie Miasta
- 1 lutego 2022
- Rady Dzielnic
Senator Jacek Bury chce dać głos Radom Dzielnic. Przedstawił dziś propozycje zmiany Statutu Miasta oraz statutów Dzielnic. Ich celem ma być zwiększenie kompetencji Rad Dzielnic i ich znaczenia w miejskim samorządzie.
Jak czytamy w uzasadnieniu: „projektowane zmiany mają na celu zwiększenie kompetencji Rad Dzielnic, podniesienie ich znaczenia i roli w życiu miasta. Stanowią one również próbę zwiększenia frekwencji w wyborach do Rad Dzielnic. Wśród wielu analiz niskiego zainteresowania lokalnej społeczności tymi wyborami możemy wyróżnić właśnie zbyt wąski zakres kompetencji Rad Dzielnic”. Przyjrzeliśmy się wszystkim propozycjom. Choć rozumiemy intencje, jakie przyświecały ich autorom, to jednak widzimy sporo błędów, które mogą wypaczyć ich sens.
Czego dotyczą proponowane zmiany statutu miasta?
- Pierwsza propozycja dotyczy zawiadamiania wszystkich członków Rad Dzielnic o terminie, miejscu i proponowanym porządku obrad w terminie 7 dni przed terminem sesji Rady Miasta. Art. 37a ustawy o samorządzie gminnym mówi o tym, że „Przewodniczący rady gminy jest każdorazowo zobowiązany do zawiadamiania, na takich samych zasadach jak radnych, przewodniczącego organu wykonawczego jednostki pomocniczej o sesji rady gminy”. Można zatem domniemywać, że członkowie rad dzielnic otrzymują te informacje.
- Druga propozycja dotyczy wprowadzenia zapisu mówiącego o tym, że w obradach Rady Miasta i jej komisji biorą udział „Członkowie Rad Dzielnic, wyznaczeni przez Radę Dzielnicy z prawem głosu”. To sformułowanie może być niefortunne, gdyż może być interpretowane jako prawo do głosowania (którego nie można przyznać). Statut miasta w kilku miejscach mówi przecież o „udzieleniu głosu” (prawa do wypowiedzi). Ponadto statut miasta przewiduje już prawo zabierania głosu przez Przewodniczących Zarządu Dzielnicy, wymaga to jednak zgody Rady Miasta (tak jak w przypadku każdego zainteresowanego).
- Kolejna poprawka dotyczy przyznania inicjatywy uchwałodawczej każdej Radzie Dzielnicy. Tutaj sprawa jest zrozumiała.
- W projekcie są dwie różne wersje tego, kto wyznacza osobę reprezentującą Radę Dzielnicy na posiedzeniu Rady Miasta. Raz jest to Rada Dzielnicy a w innym punkcie Przewodniczący Rady Dzielnicy. Jest to oczywista niespójność.
Czego dotyczą proponowane zmiany w statutach dzielnic?
- Propozycja zmian w statutach dzielnic w znacznej mierze dotyczy procedowania inicjatywy uchwałodawczej. Senator proponuje, aby z inicjatywą mogło wyjść dwóch członków Rady Dzielnicy, ale do jej przegłosowania wymagana jest bezwzględna większość głosów (głosów za więcej niż przeciw i wstrzymujących).
- Gotowy projekt inicjatywy uchwałodawczej składa się Prezydentowi, choć wydaje się, że bardziej zasadnym byłoby jej przekazanie np. Przewodniczącemu Rady Miasta lub do Biura Rady Miasta.
- Kolejny przepis dotyczy prawa udziału członków Rady Dzielnicy w posiedzeniach komisji i sesjach Rady Miasta. przedstawiciele mieliby być wybierani „każdorazowo” przez Radę Dzielnicy. To kłóci się ze sposobem reprezentacji Rady Dzielnicy zawartym w § 14. 1 statutu dzielnic („Posiedzenia Rady nie rzadziej niż raz na kwartał zwołuje, przewodniczy jej posiedzeniom oraz reprezentuje ją na zewnątrz Przewodniczący Rady lub z jego upoważnienia Wiceprzewodniczący Rady”).
- Następny zapis wskazuje, że w posiedzeniach Rady Dzielnicy udział biorą „przedstawiciele Rady Miasta na zaproszenie Rady Dzielnicy”. Już obecnie w wielu dzielnicach Przewodniczący Rady zaprasza na posiedzenia radnych Rady Miasta. Jednak to, czy weźmie udział, to jest jego decyzja. Mamy wątpliwości czy można to nakazać.
- Ostatnia zmiana dotyczy rozszerzenia prawa członków Rady Dzielnicy do składania wniosków i zapytań również do „urzędów miejskich”, które mają 30 dni czasu na odpowiedź. Trudno będzie to wyegzekwować, bo w Lublinie nie ma wielu „urzędów miejskich”. Moim zdaniem właściwszym byłoby wpisanie tam jednostek organizacyjnych miasta. Okres 30 dni również dotyczy też organów dzielnicy (Rady i Zarządu). Dotychczas nie były związane czasem odpowiedzi.
Naszym zdaniem
Z uwagą zapoznaliśmy się z propozycjami zmian, które mają na celu wzrost znaczenia głosu Rad Dzielnic w miejskim samorządzie. Przypominamy, że już wcześniej postulowaliśmy wprowadzenie inicjatywy uchwałodawczej dla Rad Dzielnic (w sytuacji, gdy trzy rady wystąpią wspólnie w danej sprawie). Znanym jest nam też problem z uzyskiwaniem odpowiedzi od niektórych jednostek organizacyjnych miasta. Choć uważamy, ze przedstawiony projekt go nie rozwiąże.
Odsyłamy do wniosków i rekomendacji z Forum Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic, które zorganizowaliśmy we wrześniu 2021.
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny.
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.