Podsumowanie rejestracji kandydatów i kandydatek do rad dzielnic w Lublinie
- 14 lutego 2023
- Aktualności, Rady Dzielnic
Fundacja Wolności przeanalizowała dane dot. zgłoszonych kandydatek i kandydatów w wyborach do rad dzielnic w Lublinie, planowanych na 5 marca br.
Tylko 560 chętnych do pracy w radach dzielnic
Miejska Komisja Wyborcza zarejestrowała 560 kandydatów i kandydatek. Spośród nich 151 osób zostanie członkami rad dzielnic bez głosowania, a pozostałe 409 osób powalczy w wyborach o 276 mandatów. 8 miejsc w radach dzielnic nie zostanie obsadzone, z powodu braku zgłoszeń.
310 (55%) kandydatów to mężczyźni, a 250 (45%) kobiety. 240 osób było członkami rad dzielnic w poprzedniej kadencji i stara się o ponowny wybór.
Z powodu małej liczby zgłoszeń w dzielnicach Głusk, Stare Miasto i Za Cukrownią głosowanie w ogóle się nie odbędzie. Wszyscy, którzy się zgłosili, z automatu zostaną członkami rad dzielnic.
Z każdymi wyborami coraz mniej osób jest zainteresowanych kandydowaniem. W tym roku zgłosiło się 560 osób. Cztery lata temu było 608 kandydatów, w 2015 kandydowały 734 osoby a w 2011 aż 756 osób ubiegało się o wybór do rady dzielnicy.
Rady Dzielnic nie dla młodych
Przeciętny wiek kandydatów wynosi 49,5 roku i jest o 1,5 roku wyższy niż podczas poprzednich wyborów. Najmłodsza kandydatka ma 18 lat a najstarszy kandydat 84 lata.
Najmłodsi kandydaci zgłosili się w dzielnicy Stare Miasto (śr. wieku 41 lat) a najstarsi na Kalinowszczyźnie (śr. 59 lat).
Największy spadek zgłoszeń jest wśród osób młodych. W tym roku zgłosiło się 69 osób poniżej 35-go roku życia. W 2019 roku takich osób było 126. To spadek o 45%. Największy przyrost kandydatur jest w grupie wiekowej 45–54 lata (135 osób w tym roku, podczas gdy 109 przez czterema laty).
Czy to już kryzys partycypacji?
Fundacja Wolności od kilku lat proponuje rozwiązania, które zwiększą podmiotowość rad dzielnic a co za tym idzie liczbę chętnych mieszkańców do udzielania się w radach i frekwencję wyborczą. Od lat powtarzamy, że:
1. Należy zdecydowanie zwiększyć rezerwę celową.
2. Należy wprowadzić zwyczaj informowania Rad o planowanych inwestycjach.
3. Należy poprawić komunikację między Radami a urzędem i jednostkami organizacyjnymi.
4. Prezydent oraz Przewodniczący Rady Miasta powinni min. raz w roku spotkać się z Przewodniczącymi Rad i Zarządów Dzielnic.
To postulaty z I i II Forum Przewodniczących Rad i Zarządów Dzielnic, które zorganizowaliśmy w 2019 (źródło) oraz 2021 roku (źródło). Wciąż są aktualne.
20 stycznia złożyliśmy wniosek do Prezydenta, proponując podwyższenie kwoty rezerwy celowej dla dzielnic, w których będzie wysoka frekwencja wyborcza. Nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi.
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny.
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.