Rada Miasta Lublin uznała naszą petycję za zasadną
- 15 października 2020
- Aktualności
Rada Miasta Lublin na dzisiejszym posiedzeniu bez głosu sprzeciwu (przy 1 wstrzymującym), uznała za zasadną nasza petycję. Dotyczyła zmniejszenia wymaganej liczby podpisów mieszkańców pod wnioskiem o przeprowadzenie konsultacji społecznych.
Nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym zmniejszyła wymaganą liczbę podpisów mieszkańców pod obywatelskim projektem uchwały (w przypadku Lublina z 1000 do 300). Po tej zmianie doszło do stanu, gdzie większego poparcia wymagał wniosek o konsultacje niż złożenie projektu uchwały na posiedzenie rady miasta. Przyjęcie petycji i zmniejszenie liczby podpisów mieszkańców pod wnioskiem o przeprowadzenie konsultacji społecznych do 100, ustanowi właściwe proporcje między tymi narzędziami wpływu mieszkańców na lokalne sprawy.
Zmiana uchwały w tym miejscu jest racjonalna i uzasadniona. Po pierwsze Rada Miasta Lublin uchwaliła, że do wniesienia obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej potrzeba poparcia min. 300 mieszkańców Lublina (uchwała z dnia 27 czerwca 2019 r. w sprawie szczegółowych zasad wnoszenia inicjatyw obywatelskich, tworzenia komitetów tych inicjatyw, wymogów formalnych, jakim muszą odpowiadać składane projekty oraz zasad ich promocji).
Skoro do wniesienia projektu uchwały wystarczy zebranie podpisów 300 mieszkańców, to dla samego tylko wniosku o konsultacje społeczne liczba podpisów powinna być znacznie mniejsza. Wcześniej do zgłoszenia projektu uchwały należało zebrać min. 1000 podpisów mieszkańców. Skoro wymaganą liczbę zmniejszono ponad trzykrotnie, racjonalnym wydaje się zmniejszenia wymaganej liczby podpisów pod wnioskiem o konsultacje społeczne.
Wprowadzenie zmiany będzie sprzyjać realizacji strategii rozwoju miasta, w której zapisano, ze „Stosowanie zasad partycypacji wymaga podejmowania żmudnego procesu uzgodnień, debat, konsultacji, ale bywa mniej kosztowne finansowo i politycznie niż skutki arbitralnych decyzji oprotestowywanych w trakcie realizacji”. Co widać np. na przykładzie sytuacji z wycinką drzew przy ul. Lipowej i Al. Racławickich.
Dziękujemy radnym za przyjęcie petycji i liczymy na szybkie wdrożenie zmiany w uchwale o zasadach prowadzenia konsultacji społecznych.
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny.
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.