PGE Dystrybucja musi ujawnić informacje o samochodach służbowych
- 27 października 2022
- Aktualności
Jeszcze w 2017 roku wysłaliśmy do spółki PGE Dystrybucja wniosek z pytaniami o wykorzystanie samochodów służbowych przez członków zarządu, rady nadzorczej i osób na dyrektorskich stanowiskach. Sąd administracyjny w Lublinie nakazał spółce ujawnić informacje, ale ta szła w zaparte i złożyła skargą kasacyjną do NSA. W październiku br. NSA odrzucił skargę spółki i zobowiązał do wykonania wyroku.
Treść pytań:
1) czy zarząd, rada nadzorcza lub osoby na stanowiskach dyrektorskich w Spółce mają do dyspozycji samochody służbowe? 2) jeżeli tak to: a) jaka jest marka i rok produkcji poszczególnych samochodów; b) jakie są zasady użytkowania tych samochodów; c) jakie były koszty paliwa do tych samochodów, poniesione w 2015r., 2016r. i 2017r. do chwili rozpatrzenia wniosku (dla każdego roku oddzielnie); 3) czy któryś z samochodów służbowych, będących w dyspozycji zarządu, rady nadzorczej lub dyrektorów zostały w ciągu minionych 3 lat sprzedane? jeśli tak, to na jakich zasadach odbywała się sprzedaż, kto został nabywcą i za jaką cenę?
Spółka odmówiła odpowiedzi, twierdząc, że te informacje nie stanowią informacji publiczne. Zaskarżyliśmy sprawą do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten nie miał wątpliwości i nakazał ujawnić spółce w/w informacje (sygn. akt II SAB/Lu 4/20). Niestety tak się nie stało, bo spółka odwołała się od wyroku do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Dopiero w październiku br. zapadł prawomocny wyrok.
Skarga kasacyjna spółka została oddalona przez NSA (sygn. akt III OSK 3386/21). Ponadto państwowa spółka ma zwrócić nam 360 zł kosztów sądowych (oraz 100 zł w wyniku wyroku z I instancji).
Przypominamy, że już wcześniej spółka broniła dostępu do informacji odwołując się do NSA po wyrokach lubelskiego WSA, dot. udostępnienie informacji o nagrodach dla członków zarządu i wynajmu pow. biurowych. Po serii przegranych w sądach (w sumie przed powyższym wyrokiem spółka w latach 2017–2020 przegrała z nami 4 sprawy o dostęp do informacji w WSA w Lublinie oraz 2 sprawy w NSA) spółka zaczęła odpowiadać na wnioski o udostępnienie informacji publicznej (np. o nagrody dla członków zarządu).
Co ciekawe, konstrukcja zadanego przez nas pytania powoduje, że spółka musi udzielić informacji o wykorzystaniu samochodów nie tylko za lata 2015–2017, ale za każdy kolejny aż do dnia rozpatrzenia wniosku.
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny.
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.