Nie poznamy nazwisk kandydatów na ławników sądowych

17 sierpnia na prośbę jednego z mieszkańców Lublina złożyliśmy wniosek do Prezydenta Miasta Lublin oraz Radnych Miasta Lublin o zamieszczenie w BIPie nazwisk kandydatów na ławników sądowych.

Termin zgłaszania kandydatów upłynął 30 czerwca, ale na stronie internetowej ani w BIPie Miasta Lublin nie możemy odnaleźć takiego zestawienia. Uważamy, że taki wykaz powinien się znaleźć w zakładce “Wybory ławników sądowych na kadencję 2016-2019“.

Zgodnie z ustawą prawo o ustroju sądów powszechnych, ławnicy powinni wykazywać się nieposzlakowaną opinią. Zatem obywatele powinni wcześniej znać nazwiska kandydatów, by ewentualne uwagi zgłosić do zespołu opiniującego kandydatów na ławników.

Ławnik sądowy jest instytucją zaufania publicznego. Obywatele mają prawo wiedzieć, kto chce orzekać w sądach na równych prawach z sędziami zawodowymi. Wykaz kandydatów na ławników sądowych jest zatem informacją publiczną.

Równo miesiąc po złożeniu wniosku otrzymaliśmy decyzję odmowną, podpisaną przez Prezydenta Miasta Lublin. Poniżej treść:

Lawnicy_odmowa