Dajemy drugą szansę Wojewodzie – ponowna skarga
- 8 września 2023
- Aktualności, Dewelowatch
Wojewoda Lubelski nie uznał naszej skargi w sprawie unieważnienia Studium oraz planu miejscowego w okolicach ul. Przeskok. Pominął najważniejsze nasze argumenty, które zawarliśmy. Dlatego dajemy Wojewodzie drugą szansę. Złożyliśmy ponowną skargę.
Wojewoda aż zorganizował konferencję prasową, aby odnieść się do naszego wniosku o unieważnienie Studium w Lublinie oraz planu miejscowego w okolicach ul. Przeskok. Odpowiedź liczy 10 stron. Niestety ilość nie poszła w jakość. Wojewoda na część zarzutów wcale nie odpowiedział, miejscami (wbrew przepisom) nie uzasadnił swojej odpowiedzi merytorycznie czy prawnie, gdzie indziej uzasadnienie jest wewnętrznie sprzeczne. Jeszcze w dniu konferencji zwróciliśmy uwagę Wojewodzie, że wcale nie odniósł się do naszego najcięższego zarzutu, dot. błędnego bilansu terenów w Studium.
Przeanalizowaliśmy całość odpowiedzi. Jej zakres nie pozostawia nam innej możliwości niż ponowienie skargi – podnosimy w niej sześć argumentów. Oczekujemy, że Wojewoda stanie na wysokości zadania i rozpatrzy naszą skargę zgodnie z przepisami. Naszym zdaniem zarzuty są na tyle poważne, że musi zaskarżyć plan miejscowy. To nie jest kwestia woli a obowiązku organu.
Treść odpowiedzi Wojewody na naszą pierwszą skargę
Odpowiedź LUW na skargę – mpzp Przeskok oraz StudiumSześć zarzutów
- Wojewoda wcale nie odniósł się do zarzutów dot. błędów rachunkowych w Studium. Te są dość spore, bo zamiast dopuszczać zabudowę pod 380 tys. mieszkańców, przewidują ją na 620 tys. mieszkańców. Tym samym w Studium dopuszczono 1,5x tyle nowej powierzchni użytkowej mieszkań ile mamy obecnie!
- W odpowiedzi na skargę Wojewoda wcale nie odniósł się do zarzutu nieuwzględnienia w Studium zapisów planu zagospodarowania przestrzennego województwa w zakresie prognoz demograficznych. Plan Wojewódzki mówi, że całe województwo, w tym wszystkie miasta będą się wyludniać. Studium zaś zakłada odwrotny scenariusz.
- W zakresie podnoszonego przez nas zarzutu nieprawidłowo sporządzonej prognozy demograficznej w Studium, Wojewoda stanął na stanowisku, że organ przyjął wariant optymistyczny zakładający wzrost liczby ludności. Wojewoda nie uzasadnił, dlaczego taką wróżbę demograficzną uznał za prognozę, czyli przewidywanie oparte o dane i liczby. Na taką okoliczność wskazaliśmy Wojewodzie kilka wyroków, które wskazują, że choć prognoza demograficzna nie musi być zgodna z prognozą GUS, to musi być wiarygodna, oparta o dane i mieć uzasadnione podstawy. Lubelska wróżba demograficzna nie ma żadnego poparcia w danych. Ba! Urbaniści powołali się na paradoks – podejmowane dotychczas działania miałyby zacząć przynosić efekty odwrotne od dotychczas obserwowanych.
Wojewoda powołał się na ustawowy wyjątek, które pozwala zwiększyć wskaźniki Studium. Wojewoda nie zwrócił jednak uwagi, że wyjątek ten nie odnosi się do prognozy demograficznej. Nie zwrócił też uwagi, że wyjątek pozwala podnieść wskaźniki maksymalnie o 30%. Wojewoda nie obliczył o ile w Studium podniesiono te wskaźniki. My to zrobiliśmy i wyszło nam 300%. To dziesięciokrotne więcej niż dopuszczają przepisy. - Wojewoda odpowiadając na skargę w zakresie planu miejscowego pod halę sportową z funkcją żużlową przedstawia argumentację, która ma udowadniać, że w tym miejscu można było postawić tak wysoki obiekt. W pierwszej kolejności przywołuje dwa wyroki… które mówią o czymś przeciwnym niż pisze Wojewoda i przyznają rację argumentacji Fundacji. Po drugie Wojewoda powołuje się na możliwość przekroczenia określonych w Studium wysokości przez dominanty. Zgadzamy się, że takie zapisy znalazły się w Studium. Ale te dominanty muszą być wyraźnie określone w planie miejscowym. Tutaj nie ma takiej sytuacji. Dodatkowo wskazujemy, że Studium w kilku miejscach wskazuje na ograniczenie możliwości wysokości, czy strefy dopuszczalnej zabudowy wysokiej. Dokument składa się z różnych zakazów, nakazów, wyjątków. Trzeba na niego patrzeć całościowo. W tym zakresie Wojewoda nie raczył się do tych zapisów odnieść kompleksowo.
- Wojewoda wskazuje, że projekt plan miejscowy uzyskał pozytywne uzgodnienie ze strony Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w zakresie wysokości zabudowy. Nie jest to jednak prawdą, gdyż jak można przeczytać w uzgodnieniu Konserwator uzgodnił pozytywnie plan, gdyż nie znalazł w jego obszarze obiektów chronionych. Nie odniósł się w żaden sposób do wpływu zabudowy na panoramę. Co więcej na negatywny wpływ tego obiektu na krajobraz, oraz stworzenie w tym miejscu dominanty (nieuwzględnianej w planie) wskazywał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Do tej opinii Wojewoda winien się odnieść.
- W zakresie podniesionych przez nas zarzutów NIK dot. niezgodności planu ze Studium, Wojewoda wcale nie odniósł się merytorycznie czy prawnie. Ograniczył się do stwierdzenia, że poinformował NIK o pozytywnej weryfikacji przedmiotowej uchwały. W ponownej skardze pozwoliliśmy sobie szczegółowo opisać zarzuty, wskazując także te nieformułowane wprost przez NIK. Najcięższej wagi zarzut dotyczy uwzględnienia Strategicznej Oceny Oddziaływania na Środowisko niezgodnej z wymaganiami. Zarzut ten, choć nie wprost, sformułowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska: Nie odniesiono się zupełnie, w jaki sposób planowany sposób zagospodarowania wpłynie na zmianę stosunków wodnych w podłożu, zasilanie zasobów wód podziemnych, czy wystąpi oddziaływanie w odniesieniu do rzeki i z jakim możliwym skutkiem.
Treść ponownej skargi
2023.09.06 LUW – ponowny wniosek studiumfot. https://www.gov.pl/web/uw-lubelski/konferencja-prasowa-w-sprawie-skargi-fundacji-wolnosci
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.