Budżet obywatelski w Hrubieszowie tylko dla wybranych?
- 14 września 2021
- Aktualności
Złożyliśmy wniosek do Wojewody Lubelskiego o zbadanie zgodności z prawem uchwały nr XIX/154/2020 Rady Miejskiej w Hrubieszowie z dnia 27 lutego 2020 r. w sprawie wymagań jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego dla Gminy Miejskiej Hrubieszów.
Poniżej treść uzasadnienia:
Podstawą prawną tej uchwały jest art. 5a ust. 7 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2019 r.,
poz. 506 z późn. zm. Ustawa o samorządzie gminnym nie daje podstaw do regulowania wieku osób zgłaszających projekt do budżetu obywatelskiego ani biorących udział w głosowaniu, co ma miejsce w uchwale rady miejskiej (§ 3 pkt 1 ust. 1 i 2 oraz §12 pkt 2). Przepis ten (art. 5a ust. 7) daje uprawnienia radzie do określenia wymagań, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego, w szczególności:
1) wymogi formalne, jakim powinny odpowiadać zgłaszane projekty z uwzględnieniem – o ile jest to możliwe – uniwersalnego projektowania, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2020 r. poz. 1062);
2) wymaganą liczbę podpisów mieszkańców popierających projekt, przy czym nie może być ona większa niż 0,1% mieszkańców terenu objętego pulą budżetu obywatelskiego, w którym zgłaszany jest projekt;
3) zasady oceny zgłoszonych projektów co do ich zgodności z prawem, wykonalności technicznej, spełniania przez nie wymogów formalnych oraz tryb odwołania od decyzji o niedopuszczeniu projektu do głosowania;
4) zasady przeprowadzania głosowania, ustalania wyników i podawania ich do publicznej wiadomości, biorąc pod uwagę, że zasady przeprowadzania głosowania muszą zapewniać równość i bezpośredniość głosowania.
Prawo udziału w konsultacjach społecznych mają wszyscy mieszkańcy gminy (art. 5a pkt 1 ustawy o samorządzie gminnym). Co więcej, uchwała Rady Miejskiej w Hrubieszowie w sprawie określenia zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami miasta Hrubieszowa również nie określa minimalnego wymaganego wieku do udziału w konsultacjach społecznych, a wskazuje jedynie, ze „Celem konsultacji jest uzyskanie opinii mieszkańców w sprawie będącej przedmiotem konsultacji”. Art. 16 pkt 1 Konstytucji RP wskazuje, że „ogół mieszkańców jednostek zasadniczego podziału terytorialnego stanowi z mocy prawa wspólnotę samorządową”. Nie trzeba mieć ukończone 16 lat, aby być mieszkańcem gminy.
W związku z powyższym wnoszę o zbadanie zgodności z przepisami prawa treści uchwały Rady Miejskiej w Hrubieszowie oraz uchylenie przepisów ograniczających liczbę mieszkańców mogących brać udział w konsultacjach społecznych dot. budżetu obywatelskiego.
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny.
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.