Do 12 stycznia 2021 trwały konsultacje Programu Ochrony Środowiska dla miasta Lublin na lata 2020–2023 z perspektywą do roku 2027. Choć nie jesteśmy specami od tej tematyki postanowiliśmy się przyjrzeć dokumentowi… Jego treść była dla nas zaskoczeniem!
Z przykrością stwierdzamy, że były to kolejne konsultacje, które wpisywały się w smutną lubelską tradycję antypartycypacji. Konsultacje trwały od 23 grudnia do 12 stycznia. Inaczej mówiąc: okres świąteczno-noworoczny plus ferie. Informacja o rozpoczęciu konsultacji pojawiła się 23 grudnia przed godziną 14, choć zgodnie z Uchwałą Nr 722/XXVIII/2017 Rady Miasta Lublin z dnia 30 marca 2017 r. w sprawie trybu i zasad przeprowadzania konsultacji społecznych z Mieszkańcami Miasta Lublin ogłoszenie konsultacji powinno mieć miejsce 7 dni przed ich rozpoczęciem! Informacja o konsultacjach wcale nie pojawiła się też na stronie dedykowanej miejskim konsultacjom! W ramach konsultacji przewidziano wyłącznie udostępnienie dokumentów do wglądu (były dostępne na stronie internetowej). To zaskakuje, ponieważ jest to całkiem istotny dokument, a dla takich w ostatnim czasie organizowano spotkania konsultacyjne on-line, których największą zaletą jest ich streszczenie i możliwość szybkiego poznania czego dotyczą.
Czym jest Program Ochrony Środowiska? To jeden z podstawowych dokumentów prowadzenia polityki ochrony środowiska. Obowiązek jego przygotowania wynika z Prawa ochrony środowiska. Dokument w pierwszej części zawiera charakterystykę aktualnego stanu środowiska w Lublinie. W części drugiej określa niezbędne działania zmierzające do jego poprawy. Zapisano je w formie obszarów interwencji, dla których opisano kierunki działań, które należy podjąć. Dla kierunków przypisano szczegółowe zadania, np. Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej.
Pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy – brak określenia zadań dla kilku kierunków działań. Autorzy dostrzegli pewien obszar, dla którego należy podjąć interwencję , jednak nie przypisali do tego żadnych zadań. Oznacza to, że żadne działania w tym obszarze nie zostaną podjęte. Inaczej mówiąc: mamy problem, ale nie robimy nic by go rozwiązać. Takie zaniechanie zdziwiło nas tym bardziej, że przykładowo nie przewidziano żadnych działań dla kierunku działania mała retencja… w sytuacji, gdy w Lublinie jest realizowany program złap deszczówkę (choć w daleko nie wystarczającej skali finansowej) czy rozsczelniane są utwardzone powierzchnie (ostatnie nasadzenia na Chopina i Krakowskim Przedmieściu – ponownie na zbyt małą skalę). Możliwe do realizacji zadania opisane szczegółowo w innym miejskim dokumencie – Planie Adaptacji do zmian klimatu Miasta Lublin do roku 2030.
W dokumencie nie przewidziano zwiększenia środków na Program Ograniczania Niskiej Emisji, czyli na likwidację źródeł ogrzewania zasilanych węglem. Jak policzyliśmy w obecnym tempie likwidacja kopciuchów zajmie co najmniej 25 lat. To odległa data, stanowczo nie akceptowana przez mieszkańców Lublina. Z naszych szacunków wynika, że do wymiany jest ok. 4000 źródeł ogrzewania. Lublin dotuje wymianę tylko ok. 150 pieców rocznie… Lider w tej dziedzinie – Kraków – dopłacił do wymiany prawie 4200 pieców w 2019 roku!!! Czy Lublin nie może być jak Kraków?
W programie wpisano, że z emisją zanieczyszczeń pochodzących ze źródeł liniowych (np. transport samochodowy) Lublin będzie walczył za pomocą… budowy i remontów miejsc postojowych. Na czym konkretnie miałoby to polegać – nie wiadomo. Więcej miejsc postojowych to więcej samochodów a więcej samochodów to większe natężenie ruchu i większe zanieczyszczenie powietrza. Innym absurdem jest walka z hałasem drogowym poprzez… budowę i modernizację dróg! Działanie to owszem może przyczynić się do zmniejszenia hałasu, ale nie zawsze tak się dzieje. Na mapie hałasu z 2017 roku znaczne przekroczenia hałasu występowały także w obrębie świeżo zrealizowanych inwestycji np. ul. Zelwerowicza, Muzyczna, Kraśnicka. Na problem ten wskazują także mieszkańcy, którzy mieszkają przy modernizowanych ulicach. I choć nie zawsze ich skargi pokrywają się z przekroczeniami hałasów to pokazują, że w odczuciu mieszkańców droga wyremontowana = głośna droga.
W Programie znalazły się też naszym zdaniem nieprawdziwe stwierdzenia. Przykładowo zapisano, że najmocniejszą stroną miasta jest sukcesywne wdrażanie Programu ochrony środowiska przed hałasem miasta Lublin. Tymczasem program taki nie był wcale realizowany w latach 2014–2018, a Program na lata 2018–2022 został przyjęty dopiero w marcu 2019 roku. Nie słyszeliśmy o żadnych efektach jego wdrażania.
Realizacja programu zostanie oceniona na postawie wskaźników, które zostały przyporządkowane poszczególnym obszarom interwencji. Dla zagrożenia hałasem wskaźnikiem świadczącym o realizacji tego celu ma być… długość zmodernizowanych dróg. Nawet, jeśli modernizacja drogi podniesienie poziom hałasu, czy w dalszym ciągu będzie powodować przekroczenie norm hałasu! Z tego powodu wnieśliśmy o zastąpienie tego wskaźnikami innymi: spadkiem odsetka ludności narażonej na ponadnormatywny hałas drogowy oraz liczbę skutecznie wdrożonych działań z Programu ochrony środowiska przed hałasem miasta Lublin.
Nie zgadzamy się także z ryzykami, które zostały zapisane w Programie. Przykładowo w realizacji Programu Ograniczania Niskiej Emisji jako ryzyko dostrzeżono niskiej zainteresowania mieszkańców. Naszym zdaniem dużo większym ryzykiem jest utrzymanie aktualnych, niskich środków na realizację tego programu. W zadaniu Realizacja działań wymienionych w Programie ochrony środowiska przed hałasem miasta Lublin w rubryce ryzyka zapisano Wysoki koszt inwestycji drogowych. Zgodnie z programem działania na lata 2018–2022 oszacowano na ok. 5 mln zł, czyli ok. 1 mln zł rocznie. Ryzykiem jest raczej brak przekazania środków na to działanie.
Ostatnia zgłoszona uwaga dot. Zielonego Budżetu. Jego realizację wpisano jako zadanie do realizacji, oraz jako źródło finansowania innych zadań. Problem w tym, że Zielony Budżet został w bieżącym roku zlikwidowany… a w Programie wpisano, że w bieżącym roku zostanie na niego wydano 2 mln zł!
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.