Tych drzew nie trzeba wycinać! (list otwarty do Prezydenta Lublina)
- 18 lutego 2021
- Aktualności
Przedstawiamy treść listu otwartego do Prezydenta Miasta Lublin, podpisanego przez grupę lubelskich społeczników. Dotyczy ochrony przed wycinką drzew w okolicach Dworca PKP. Autorzy listu wskazują, że co najmniej dwudziestu dużych drzew nie trzeba w ogóle wycinać.
Z naszej analizy wynika, że w większości wypadków konieczność wycinki drzew jest podyktowana kolizją z projektowanymi od linijki elementami zagospodarowania terenu. Tym samym drzewa nie zostały potraktowane ani jako wartość, ani jako przeszkody, a wyłącznie jako punkty na mapie, których przekreślenie oznacza wycinkę. W takim podejściu nie dostrzegamy troski o środowisko, w szczególności o liczne dojrzałe drzewa. Te drzewa to o wiele większa wartość niż planowane, nowe nasadzenia. Doceniamy, jednak, że takowe przewidziano, szczególnie jako kilkunastoletnie drzewa.
Naszym zdaniem zmiany są jeszcze możliwe. Wykazał się Pan wyrozumiałością w przypadku przebudowy al. Racławickich, dlatego i w tej sytuacji liczymy na ponowną, wnikliwą analizę. Przedstawiamy także listę 14 wyciętych drzew, które naszym zdaniem można było ocalić. Prosimy o szczegółowe odniesienie się do naszych propozycji. Prosimy także o szczegółowe uzasadnienie dla wskazywanych przez nas a już wyciętych drzew.
Pod listem podpisali się: Jan Kamiński, Marcin Skrzypek, Ewa Kipta, Agnieszka Ziętek, Szymon Pietrasiewicz, Magdalena Nosek (Forum Kultury Przestrzeni), Krzysztof Gorczyca i Krzysztof Kowalik (Towarzystwo dla Natury i Człowieka), Krzysztof Jakubowski (Fundacja Wolności) a także Paweł Cegiełko i Szymon Furmaniak.
Poniżej publikujemy pełną treść listu:
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny.
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.