Ograniczenie dostępu do posiedzeń rad gmin/powiatów w dobie koronawirusa
- 19 marca 2020
- Aktualności
W ostatnich dniach docierają do nas informacje o wprowadzaniu zakazów wstępu publiczności na sesje rad gmin. Obecnie zakazy takie nie mają żadnego umocowania prawnego!
Art. 61 Konstytucji RP gwarantuje obywatelom prawo wstępu na posiedzenia rad gmin. Prawo to obejmuje możliwość rejestracji dźwięku lub obrazu. Jednocześnie Konstytucja przewiduje ograniczenie tego prawa ale wyłącznie w określonych sytuacjach. Jedną z takich sytuacji ochrona porządku publicznego lub bezpieczeństwa. Takie ograniczenie może być wprowadzone wyłącznie ustawą.
W wielu miastach sesje odbędą się, ale bez udziału publiczności. W województwie dolnośląskim polecił tak Wojewoda. Polecił tak na podstawie uprawnienia wynikającego z art. 11 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Przepis ten stanowi, że wojewoda może wydawać polecenia obowiązujące wszystkie organy administracji rządowej działające w województwie i państwowe osoby prawne, organy samorządu terytorialnego, samorządowe osoby prawne oraz samorządowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej w związku z przeciwdziałaniem COVID-19. Polecenia podlegają natychmiastowemu wykonaniu. W tym wypadku ograniczenie naszych konstytucyjnych praw nastąpiło poleceniem wojewody. Czy była ku temu delegacja ustawowa? Naszym zdaniem nie. Zdaje się, że wojewoda jest świadomy popełnionej gafy, ponieważ polecenia nie ma na stronie urzędu (a są tam inne polecenia wydane w tym trybie) a na prośbę o udostępnienie tego polecenia spytał, czy na pewno dobrze adresujemy wniosek, bo… jesteśmy z Lublina!
W Lublinie sesja za tydzień. Prezydent zapowiedział, że odbędzie się bez udziału publiczności. W jakim trybie? Podejrzewamy, że na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego. Rozporządzenie to w § 9 zakazuje organizowania zgromadzeń w rozumieniu art. 3 ustawy Prawo o zgromadzeniach. Zakazu tego nie stosuje się, w przypadku gdy liczba uczestników zgromadzenia wynosi nie więcej niż 50 osób, wliczając w to organizatora i osoby działające w jego imieniu. Zgodnie z art. 3 Prawa o zgromadzeniach, zgromadzeniem jest zgrupowanie osób na otwartej przestrzeni dostępnej dla nieokreślonych imiennie osób w określonym miejscu w celu odbycia wspólnych obrad lub w celu wspólnego wyrażenia stanowiska w sprawach publicznych. W trakcie sesji po pierwsze nie mamy do czynienia z otwartą przestrzenią, po drugie większość uczestników jest określona imiennie, po trzecie: celem publiczności nie jest odbycie wspólnych obrad lub wyrażenie stanowiska w sprawach publicznych.
W Polsce w chwili obecnej obowiązuje stan epidemiczny. Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi ogłaszając stan epidemiczny można ustanowić (art. 46 ust. 4):
1) czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się,
2) czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,
3) czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
4) zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,
5) obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów,
6) nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi, obowiązek przeprowadzenia szczepień ochronnych, o których mowa w ust. 3, oraz grupy osób podlegające tym szczepieniom, rodzaj przeprowadzanych szczepień ochronnych.
Przepis ten sam w sobie nie stanowi przesłanki dla ograniczenia dostępu do informacji publicznej.
Na stronie Unii Metropolii Polskich imienia Pawła Adamowicza pojawiło się także stanowisko dr hab. Stefana Płażka:
Ustawa nie stawia kwestii dopuszczenia osobistej obecności publiczności na posiedzeniach rady jako warunku ważności podejmowanych uchwał. Obecność publiczności jest jednym, ale nie jedynym, gwarantem jawności działania organu i autentyczności jego uchwał. Gwarantem tym jest również elektroniczna transmisją on line.
Trudno zgodzić się z takim stanowiskiem. Uchwała zasadnicza przewiduje wprost prawo wstępu obywateli na posiedzenia rad gmin. Prawo to można ograniczyć w wyjątkowych sytuacjach i tylko w drodze ustawy. Transmisje on-line są dodatkowym narzędziem wprowadzonym przez ustawodawcę. Dodatkowo obawiamy się, że za zakazem wstępu na sesje pójdą zakazy wstępu na komisje rad gmin, które już transmitowane on-line być nie muszą. W końcu sam zakaz wstępu na sesje nie ma sensu!
Na możliwość wprowadzenia ograniczeń w dostępie do informacji publicznej zezwala Ustawa o stanie wyjątkowym w art. 21: W czasie stanu wyjątkowego mogą być wprowadzone ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela w zakresie dostępu do informacji publicznej. W Polsce (jeszcze) nie wprowadzono stanu wyjątkowego.
Jeśli w waszej miejscowości zakazano wstępu na posiedzenia rady gminy czy powiatu – poinformujcie nas o tym!
Jednocześnie apelujemy o zdrowy rozsądek. Apelujemy do mieszkańców: obecność na radzie gminy to nasze prawo, z którego nie musimy korzystać. Apelujemy do władz samorządowych: jeśli nie ma pilnej potrzeby nie zwołujcie posiedzenia organów uchwałodawczych.
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.