Czy wiesz, że tylko w urzędach podległych prezydentowi miasta Lublin (łącznie ze szkołami) przybywa co roku średnio 100 etatów (w latach 2013–2019)?
Koszty administracji stale rosną. Finansowanie pracy urzędników leży w głównej mierze na barkach przedsiębiorców. Trwająca pandemia powinna zmuszać do optymalizacji pracy (nie tylko w prywatnych firmach, ale również w urzędach).
Chcemy przeprowadzić audyt zatrudnienia w lubelskich urzędach. W ramach analizy zweryfikujemy:
- wielkość i strukturę zatrudnienia,
- zakres zadań realizowanych przez urząd i poszczególnych pracowników,
- politykę zatrudnienia (wyniki konkursów, powiązania polityczne pracowników),
- sposób rozliczania i nagradzania pracowników,
- dynamikę i uzasadnienie wzrostu zatrudnienia.
Według naszych wyliczeń w administracji samorządowej miasta jest ponad 14 tysięcy etatów! (stan na 31 grudnia 2019)
Co chcemy osiągnąć
Wyniki audytu skonsultujemy z ekspertami (np. związkami pracodawców). Opracowane rekomendacje zmian prześlemy prezydentowi miasta. Podejmiemy działania (prawne, lobbingowe, PR) aby urząd wdrożył zaproponowane rekomendacje.
Wcześniej udało nam się już doprowadzić do kilku zmian:
- publikacji rejestru umów zawieranych przez urząd miasta (link),
- wprowadzenia budżetu obywatelskiego w mieście (link),
- publikacji informacji o nagrodach wypłacanych urzędnikom (link),
Na co zbieramy
Pieniądze są nam potrzebne na zebranie i analizę danych, opracowanie wniosków i rekomendacji, koszty pocztowe, wizualizację wyników audytu.
Audyt jest działalnością niezależną i obiektywną, której celem jest wspieranie kierownika jednostki w realizacji celów i zadań przez ocenę adekwatności, skuteczności i efektywności kontroli zarządczej oraz czynności doradcze.
8000 zł to kwota jaką za audyt urzędu zapłaciła podmiejska gmina Elbląg (7,5 tys. mieszkańców) za dokonanie analizy zasobów kadrowych urzędu w zakresie doboru kard, przypisanych zakresów czynności, ilości realizowanych spraw i ich pracochłonności oraz wskazanie propozycji usprawnień.
Zbiórka jest realizowana dzięki wsparciu ze środków otrzymanych z NIW-CRSO w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018–2030.
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny.
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.