MPK odwołuje się od wyroku sądu. Nie chce ujawniać informacji.
- 17 lutego 2022
- Aktualności
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Lublinie złożyło skargę kasacyjną na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. Sąd nakazał spółce ujawnić informacje dotyczące okoliczności przyznania patronatu na wydarzenie, organizowane przez młodzieżówkę jednej z partii politycznych.
W czerwcu 2021 roku w Lublinie zorganizowano Forum Dialogu. Jego organizatorem było stowarzyszenie „Młodzi Demokraci” (młodzieżówka jednej z partii politycznych) a wśród uczestników dominowali politycy tej partii. Partnerem wydarzenia było Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji z Lublina, które jest spółką miejską. Sprawa partnerstwa zainteresowała Fundację Wolności.
Zapytaliśmy spółkę MPK Lublin o partnerstwo w Forum Dialogu, które odbyło się w dniach 25–27 czerwca 2021 roku w Lublinie – na czym polega bycie partnerem tej imprezy, i czy organizatorzy otrzymali wsparcie finansowe na organizację tej imprezy (jeśli tak to w jakiej wysokości, za co i na co?) Zdaniem spółki, wnioskowane informacje nie stanowią informacji publicznej, więc spółka nie musi ich ujawniać.
Innego zdania był WSA w Lublinie, który w listopadzie ub. roku nakazał miejskiej spółce rozpatrzeć wniosek fundacji oraz zwrócić 100 zł kosztów sądowych. orzeczenie sądu jest dostępne na stronie Centralnej Bazy Orzeczeń Sądów Administracyjnych pod sygnaturą II SAB/Lu 112/21. W swoim orzeczeniu sąd stwierdził m. in., że „Wsparcie finansowe różnego rodzaju imprez wiąże się ze sposobem gospodarowania środkami stanowiącymi majątek publiczny, a zatem wnioskowana informacja stanowi informację o wysokości środków pieniężnych wypłacanych z zasobów publicznych na rzecz innych podmiotów. (…)”
Spółka gra na zwłokę
Władze spółki nie zgodziły się z wyrokiem sąd I instancji i właśnie złożyły skargę kasacyjną. W swojej skardze mecenas Monika Drozd-Kowalczyk reprezentująca spółkę podaje dokładnie ten sam argument, który był podawany wcześniej – o tym, że wnioskowane informacje nie dotyczą realizacji zadań publicznych, więc nie stanowią informacji publicznej.
- Argumentacja, przedstawiona przez Organ w skardze kasacyjnej, zaskakuje lakonicznością. Trudno ocenić ją inaczej jak element taktyki procesowej, zmierzający do przedłużenia całej sprawy - ocenia radca prawny dr Bartosz Wilk z kancelarii Wilk & Wojna.
Niezależnie od postępowania sądowego, zwróciliśmy się o pomoc do miejskich radnych miasta (będących członkami Komisji Rewizyjnej). Proponujemy im skorzystania z uprawnień dostępu do informacji posiadanych przez miejskie spółki i ustalenie zasad partnerstwa i kwoty, przekazanej przez MPK.
Poniżej publikujemy treść skargi kasacyjnej
2022.02.01 Skarga kasacyjna MPK Lublin sygn. II SAB_LU 112_21Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny.
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.