Podsumowanie głosowania – czekamy na wyniki

No Comments

Zakończyło się głosowanie w lubelskim Budżecie Obywatelskim. W systemie internetowym oddano 94 985 pojedynczych głosów na projekty małe oraz 59 360 pojedynczych głosów na projekty duże. Korzystając ze strony internetowej zagłosowało łącznie blisko 27 tys. osób. Rozpoczynamy proces weryfikacji i liczenia głosów oddanych w sposób tradycyjny na papierze.

– Zainteresowanie mieszkańców Lublina głosowaniem w Budżecie Obywatelskim przerosło nasze oczekiwania. Cieszy mnie, że udało nam się odpowiedzieć trafnie na potrzebę włączenia się we współdecydowanie o własnym mieście. Niezależnie od wyniku głosowania, traktuję te głosy jako jasny sygnał o potrzebach lublinian w zakresie zmian najbliższego otoczenia oraz chęci udziału w nich. Dziękuję wszystkim osobom, które znalazły czas, aby przygotować projekty w Budżecie Obywatelskim, promować je i oddać na nie głos. Budżet Obywatelski to sukces wszystkich tych osób – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Do piątku 10 października będzie trwał proces odbioru urn z punktów do głosowania. Jednocześnie trwa liczenie głosów papierowych i wprowadzanie ich do systemu komputerowego. Każdy oddany głos jest analizowany pod kątem poprawności i kompletności danych.

Wstępna weryfikacja głosów oddanych za pomocą systemu internetowego pokazuje, że najczęstszymi błędami w tym typie głosowania było podawanie niekompletnych danych osobowych, np. zamiast pełnego adresu wpisywano tylko Lublin. Pojawiły się także głosy wskazujące jako miejsca zamieszkania instytucje publiczne, np. Ratusz czy cmentarz komunalny. Wszystkie ewidentnie fałszywe głosy, po dokładnej weryfikacji, zostaną usunięte z systemu głosowania. System komputerowy automatycznie weryfikował część danych. Teraz trwa dodatkowa weryfikacja. Tak jak w każdym tego typu głosowaniu kilka procent głosów okazuje się nieważnych – mówi Piotr Choroś z Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin, odpowiadający za Budżet Obywatelski.

Długość procesu weryfikacji i liczenia głosów jest uzależniona od ich ilości. Z dużym prawdopodobieństwem należy przyjąć, że ostateczne wyniki głosowania w pierwszym Budżecie Obywatelskim w Lublinie poznamy za ok. 2 tygodnie.

źródło: Urząd Miasta Lublin

O Fundacji Wolności

Misją Fundacji Wolności jest społeczna kontrola przestrzegania prawa i dążenie do jakościowych zmian działalności organów władzy publicznej, w interesie obywateli. Chcemy by mieszkańcy Lublina realnie decydowali o tym, co się dzieje w mieście.

Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!

Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.

Więcej nowych wpisów w aktualnościach

Zobacz wszystkie wpisy