Po wakacjach odbyły się już trzy posiedzenia komisji rady miasta ds. statutów jednostek pomocniczych. Na jakim etapie są prace nad zmianami statutów? Kiedy zostaną zakończone? Dowiesz się z naszego opracowania.
Pierwsze, powakacyjne posiedzenie zostało zwołane na 4 września. Rozpatrywano wnioski, które wpłynęły do komisji od rad dzielnic. Za wnioskami rady dzielnicy Tatary najczęściej głosowało dwóch radnych (Wójtowicz i Ławniczak) ale przeciw byli pozostali radni (Ryfka, Margul i Orzechowska), wobec czego kolejne poprawki zostały odrzucone. Wynikiem 3–2 odrzucono m. in. wniosek o to, aby dodać ochronę środowiska do zadań dzielnicy.
Poniżej film z całości przebiegu posiedzenia:
Kto i kiedy zwoła posiedzenie rady dzielnicy, jesli nie zrobi tego najstarszy wiekiem
Kolejne posiedzenie odbyło się 11 września. W posiedzeniu udział wzięła tylko trójka z pięciorga członków komisji. Komisja na wniosek przewodniczącej przegłosowała, że nie będzie już więcej przyjmowac żadnych wniosków dot. zmian w statutach dzielnic. Na posiedzeniu dyskutowano nt. wniosków przesłanych przez Andrzeja Gołackiego, członka rady dzielnicy Rury. Dyskutowano nt. sytuacji, w której najstarszy wiekiem członek rady dzielnicy nie zwołuje posiedzenia rady (skrócenie czasu na zwołanie posiedzenia z trzech do jednego miesiąca).
Następnie rozmawiano nt. obowiązku protokołowania posiedzeń rady dzielnicy przez sekretarza zarządu dzielnicy. Kolejnym wnioskiem było, aby wraz z protokołami publikowac również listę obecności na posiedzeniu rady dzielnicy. Zgodnie z wyjaśnieniami, lista obecności jest załącznikiem do protokołu i będzie publikowana na stronie internetowej urzędu.
Radni zwrócili się o opinię do radcy prawnego w sprawie możliwości zakazania zasiadania w komisji rewizyjnej osoby spokrewnionej z członkiem zarządu dzielnicy. Postanowiono, że na kolejne posiedzenie pracownicy urzedu przygotuja wizualizacje zaproponowanych przez radę dzielnicy Konstantynów zmian jej granic.
- Statut rady dzielnicy powinien być jak najbardziej uproszczony. My działamy z doskoku – tłumaczyła Maria Dudziak, przewodnicząca zarządu dzielnicy Szerokie.
O granicach dzielnicy Konstantynów i rodzinie członków zarządu dzielnicy
18 września na komisji odbyła się dyskusja nt. zmian granic dzielnic Konstantynów i Rury. Ponadto dyrektor Monika Barczewska wyjaśniła, że nie ma możliwości zaprzysiężenia nowych członków rady dzielnicy (wchodzących w skład rady w trakcie kadencji) w sytuacji niemożności przyjęcia ślubowania przez radę dzielnicy wobec problemów z kworum. Zdaniem prawników z urzędu nie można delegować uprawnień rady dzielnicy na inne organy miasta. Ponadto wniosek rady dzielnicy Za Cukrownią dot. zakazania członkostwa w komisji rewizyjnej osób związanych rodzinnie z członkami zarządu. Zaproponowano, aby ten zapis był analogiczny do zapisu przy obwodowych komisjach wyborczych. Kandydatami do komisji rewizyjnej rady dzielnicy nie będą mogły być osoby spokrewnione z członkami zarządu (zstępni, wstępni i rodzeństwo). Wniosek został przegłosowany. Następne posiedzenie odbędzie się 23 października o godz. 13.30. – W porządku obrad będzie przyjęcie sprawozdania i całości wypracowanego dokumentu – poinformowała przewodnicząca Anna Ryfka.
Podobał Ci się artykuł? Cenisz niezależne dziennikarstwo?
Wpłać teraz:
34 1950 0001 2006 0330 1807 0002
Fundacja Wolności, ul. Peowiaków 10/8, 20–007 Lublin
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.