Budżet Obywatelski w Lublinie – nasze uwagi
- 10 grudnia 2021
- Aktualności, Budżet obywatelski
Znamy już wyniki Budżetu Obywatelskiego w Lublinie. Tradycyjnie zaraz po ich ogłoszeniu ogłaszane są konsultacje zmian w Regulaminie. Jako inicjatorzy Budżetu Obywatelskiego w Lublinie, oraz jego baczni obserwatorzy zgłosiliśmy szereg uwag. Niestety część, bez efektu, zgłaszamy od lat!
Budżet Obywatelski traci wiarygodność przez nierealizowane projekty
Budżet Obywatelski w ostatnich latach traci wiarygodność. Tegoroczna frekwencja w głosowaniu była drugą najniższą w historii budżetu obywatelskiego w Lublinie. Fatalnego wyniku nie uratowała nawet ogromna mobilizacja, niektórych wnioskodawców.
Mieszkańcy są zawiedzeni, że po głosowaniu projekty nie są realizowane i nie ma informacji co się dzieje z projektem. Zgodnie z informacją o wykonaniu budżetu miasta za I półrocze 2021 przez sześć miesięcy tego roku wydatkowano zaledwie 10,35% kwoty przeznaczonej na projekty wybrane przez mieszkańców do realizacji w ramach tegorocznej edycji. W pierwszej kolejności należałoby postawić na odbudowanie tej wiarygodności, co wydaje się stosunkowo łatwe. Proponujemy by w regulaminie zapisać, że raz na kwartał podaje się do publicznej wiadomości informacje o stanie realizacji projektów z Budżetu Obywatelskiego z danego roku. Fantastycznie, gdyby była to konferencja prasowa a nie tylko sprawozdanie zamieszczone na stronie www. Po pierwsze pozwoli to na pokazanie postępów przy realizacji projektów, po drugie będzie okazją do wyjaśnienia opóźnień. Na pewno zostanie to przez mieszkańców lepiej przyjęte niż brak, często, jakiejkolwiek informacji.
Postulujemy dodanie par. 22: Z realizacji budżetu obywatelskiego sporządza się kwartalne zestawienie wraz z informacją o stanie realizacji projektów.
Ocena formalna zmienną jest
Po raz kolejny zdarzyła się sytuacja, że po negatywnej ocenie i złożeniu przez autora odwołania urzędnicy ponownie odnosili się do projektu, podając inne argumenty niż pierwotnie. W takiej sytuacji karygodne jest uniemożliwienie autorowi poznania nowych argumentów i odniesienia się do nich.
Np. negatywnie oceniono projekt „O‑62 Gazeta „Lublin.eu” – pozytywne informacje z urzędu za Twoje podatki” z powodu tego, że „w 2022 roku planowana jest kontynuacja druku i dystrybucji informatora dla mieszkańców pn. lublin.eu wraz z zabezpieczeniem środków na ten cel w ramach wydatków bieżących na promocję miasta”. Tymczasem w odpowiedzi na odwołanie, w którym wskazano, że przecież nie ma nawet projektu budżetu na przyszły rok, wskazano zupełnie inny argument – o tym, że „Lublin.eu” nie jest gazetą tylko informatorem. I z tym (nowym) argumentem autor projektu już nie miał możliwości polemizować.
Postulujemy dodanie ust. 4 w par. 8: 4. Prace zespołu są protokołowane, a protokół udostępniany do publicznej wiadomości.
Postulujemy nowe brzmienie par. 9: Ocena zawiera syntetyczne podsumowanie przeprowadzonych w jej toku analiz i ustaleń. W przypadku oceny negatywnej wskazuje się konkretne przepisy, których projekt nie spełnia. Może ona zawierać wskazanie koniecznych modyfikacji projektu, w tym pod względem kosztów realizacji, oraz stosowne rekomendacje.
Projekty częściowo realizowane – kto ma decydować?
Uchwała dot. Budżetu Obywatelskiego powinna regulować co w sytuacji, w której projekt uzyska tylko część środków. Naszym zdaniem oczywiste jest, że na zakres realizacji projektu decydujący wpływ powinien mieć autor. W bieżącym roku doszło do sytuacji, w której o zakresie częściowej realizacji projektów decydowali urzędnicy bez żadnej konsultacji z autorami projektów. To absolutnie naganne i niedopuszczalne w procedurze partycypacyjnej.
Na Sławinku… urzędnicy zdecydowali, że drugi projekt, nie będzie częściowo realizowany wcale, gdyż ich zdaniem jest to niemożliwe. Podobna sytuacja miała miejsce na Ponikwodzie, gdzie zamiast drugiego projektu będzie realizowany trzeci. Dla takiego działania nie ma jednak podstaw w uchwale Rady Miasta.
Postulujemy dodanie ust. 10 w par. 21: W przypadku, gdy w wyniku ustalenia wyników głosowania, projekt może być zrealizowany w części, decyzję o zakresie realizacji projektu podejmuje się w uzgodnieniu z autorem/autorami.
Przeciwdziałanie fałszowaniu wyników przez urzędników
W bieżącym roku doszło do zaskakującej sytuacji. Ostatni na liście projektów ogólnomiejskich nieinwestycyjnych powinien być projekt O‑39 Neony dla Lublina z 261 głosami. Przeskoczył go jednak projekt O‑14 Nie wygłupiaj się – adoptuj!, który ma 22 głosy mniej. Choć oba projekty w Budżecie Obywatelskim były oznaczone jako nieinwestycyjne, to urzędnicy teraz uznali, że projekt O‑39 jest jednak inwestycyjny i zmienili jego kwalifikację na stronie interentowej. Dlaczego? Bo zakłada wykonanie neonów za 180 tys. zł a to inwestycja. Kwestia ta powinna być jednak wychwycona na etapie oceny formalnej projektów. Tym bardziej, że oznaczałoby to całkowitą dyskwalifikację projektu, ponieważ projekty ogólnomiejskie inwestycyjne zakładają wyłącznie działania inwestycyjne, zaś projekt O‑39 przewidywał poza wykonaniem neonów, także konkurs z nagrodami. Co ciekawe urzędnicy tłumaczą teraz, że projekt ten od początku był nieinwestycyjny… Nie potwierdzają tego jednak podsumowanie oceny formalnej projektów.
Postulujemy zmianę w par. 13: Ostateczną listę projektów, które będą poddane pod głosowanie publikuje się na stronie internetowej Urzędu Miasta Lublin. Lista ta zawiera numer projektu, tytuł, skrócony opis, wartość projektu oraz informację jakiego typu jest to projekt. Do listy dołącza się szczegółowy opis wszystkich projektów.
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.