Weryfikujemy wypowiedzi Krzysztofa Żuka z debaty w TVP3 Lublin
- 25 marca 2024
- Aktualności
Zweryfikowaliśmy prawdziwość wypowiedzi z sobotniej debaty kandydatów na Prezydenta Lublina. Na początek przedstawiamy wynik weryfikacji trzech wypowiedzi Krzysztof Żuk.
🆗 W Lublinie nie brakuje miejsc w żłobkach i przedszkolach (prawda),
Wypowiedź urzędującego prezydenta miasta padła podczas rozmowy z kandydatami na prezydenta miasta w TVP 3 Lublin podczas sobotniego programu “Polityka i Ludzie”.
Ile jest dzieci w Lublinie w wieku przedszkolnym?
Według informacji o stanie realizacji zadań oświatowych za rok szkolny 2022/2023, liczba dzieci w wieku przedszkolnym, zameldowanych na terenie miasta Lublin wynosi 13 349.
Ile jest miejsc w przedszkolach na terenie miasta?
Zgodnie z danymi zawartymi w informacji o stanie realizacji zadań oświatowych za rok szkolny 2022/2023, miasto Lublin było organem prowadzącym dla 60 przedszkoli.
Liczba miejsc dla dzieci w wieku przedszkolnym w oświacie zarówno publicznej, jak i niepublicznej wynosiła 15 806, w tym w przedszkolach publicznych 9300, w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych 900 oraz w przedszkolach niepublicznych i punktach przedszkolnych 5 606.
W żłobkach również nie brakuje miejsc
Według najnowszego dostępnego opracowania GUS, według stanu na 31 grudnia 2022 w Lublinie było 81 placówek świadczących opiekę nad dziećmi do 3 lat, które dysponowały 3606 miejscami. Jednocześnie GUS wskazuje, że z tych usług korzystało 3126 dzieci. Placówki dysponowały 480 wolnymi miejscami.
W rankingu tygodnika Wspólnota z 2022 roku, Lublin zajął 9. miejsce w Polsce wśród miast wojewódzkich pod względem odsetka dzieci w wieku do lat 3 objętych instytucjonalnymi formami opieki (59,95%).
Podsumowując powyższe dane, należy uznać wypowiedź za prawdziwą. Na terenie Lublina jest więcej dostępnych miejsc w przedszkolach i żłobkach, niż dzieci, zameldowanych na terenie miasta. W obydwu typach placówek są wolne miejsca.
🎭 Rząd nie dofinansowuje budowy szkół (manipulacja),
Jak można sfinansować budowę szkół? Kandydaci się spierają
Kwestią, która poróżniła kandydatów była sprawa dofinansowywania budowy szkół. Robert Derewenda zasugerował, że możliwe jest to z funduszy unijnych i rządowych. Urzędujący prezydent Krzysztof Żuk zdecydowanie skontrował tę wypowiedź i podkreślił, że “nie ma na to środków rządowych” i że [poza jednym przypadkiem, dotyczącym szkoły specjalnej] “szkoły rząd nie dofinansowuje”.
Sprawdzamy, czy Krzysztof Żuk mówi prawdę w zakresie środków rządowych
Poddaliśmy weryfikacji wypowiedź Krzysztofa Żuka dotyczącą braku rządowego dofinansowania dla budowy szkół.
Sztandarowym rządowym programem dofinansowania inwestycji samorządowych jest Program Inwestycji Strategicznych: https://www.gov.pl/web/premier/program-inwestycji-strategicznych
Poszczególne jego edycje zawierały w sobie możliwość aplikowania po środki na “budowę lub modernizację infrastruktury edukacyjnej”:
- Edycja pierwsza, w ramach priorytetu 3: https://www.bgk.pl/polski-lad/edycja-pierwsza/#c2153
- Edycja druga, obszar 29: https://www.bgk.pl/polski-lad/edycja-druga/#c21587
- Edycja ósma, obszar 29: https://www.bgk.pl/polski-lad/edycja-osma/#c28850
Miasto Lublin rzeczywiście nie korzystało z rządowych dofinansowań w zakresie budowy szkół — wnioski do Programu Inwestycji Strategicznych, które składało, dotyczyło inwestycji drogowych: https://lublin.eu/lublin/przestrzen-miejska/aktualnosci/kolejne-srodki-dla-lublina-z-programu-inwestycji-strategicznych,274,2133,1.html
Sprawdzamy, czy Krzysztof Żuk mówi prawdę w zakresie środków unijnych
Dodatkowo prawdziwa jest informacja podana przez Krzysztofa Żuka, że środków europejskich na budowę szkół nie ma — Harmonogram naboru wniosków dla programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego nie zawiera działań, które można dopasować do budowy szkół. W kwestii szkół specjalnych takie dofinansowanie jest wręcz zablokowane – https://ruchochronyszkoly.pl/aktualnosci/likwidacja-szkol-specjalnych-celem-polityki-spojnosci-ue/
Podsumowanie
Podsumowując — wypowiedź Krzysztofa Żuka jest prawdziwa co do faktów — rządowy program wsparcia nie jest wykorzystywany przez Miasto Lublin w procesie budowy szkół. Natomiast tego rodzaju środki były dostępne w ramach Programu Inwestycji Strategicznych, tylko Miasto Lublin nie aplikowało po nie.
❌ Na wszystkich uczelniach w Lublinie jest logistyka (fałsz),
Jednym z poruszonych przez prowadzącą tematów była kwestia preferencji studentów podczas wyboru kierunku studiów oraz odnalezienie się na rynku pracy po tychże. Żuk zasugerował, że jedną z najmocniejszych stron Lublina jest bycie hubem logistycznym, a fakt, że każda z uczelni oferuje taki kierunek studiów sprawia, że absolwenci bez problemów znajdują pracę w firmach, które ów hub tworzą.
Czy wszędzie można studiować logistykę?
Poddając w wątpliwość, powyższe stwierdzenie, nasz fact-checking zaczęliśmy od sprawdzenia oferty 9 uczelni wyższych znajdujących się na terenie Lublina. Po naszym researchu stwierdzamy, że logistykę można studiować na:
Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnika Lubelska, Lubelska Akademia WSEI, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji
Natomiast nie ma jej w ofercie:
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Medyczny, Akademia Nauk Społecznych i Medycznych, Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola. Kontynuując weryfikacje porównaliśmy nasze wyniki z Wykazem kierunków studiów w uczelniach publicznych, co potwierdziło nasze ustalenia. Ponadto Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji, dla której nie występuje w tym rejestrze pozycja “logistyka” oferuje kierunek “Transport” którego program i sugerowane przez uczelnie kierunki kariery zawodowej są bardzo zbliżone do tego, co oferują inne uczelnie na logistyce.
Stwierdzenie, że wszystkie uczelnie oferują ten kierunek studiów jest zatem fałszywe.
Powyższe wypowiedzi zostały sprawdzone podczas Weryfikatonu, zorganizowanego w dniach 23–23 marca 2024 w Warszawie przez stowarzyszenie Demagog.
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny.
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.