Pułap wieku w konsultacjach niezgodny z prawem. Petycja do Rady Miasta Chełm
- 3 listopada 2022
- Aktualności, Lubelskie pod kontrolą
Rada Miasta Chełm wykluczyła z głosowania w budżecie obywatelskim mieszkańców miasta, którzy mają mniej niż 16 lat. Takie wykluczenie jest niezgodne z ostawą o samorządzie powiatowym oraz Konstytucją RP. Złożyliśmy petycję do Rady Miasta o zniesienie tego zapisu.
Poniżej publikujemy treść petycji do Rady Miasta.
Zwracamy się z petycją w interesie publicznym o zmianę treści uchwały nr XXVI/210/20 Rady Miasta Chełm z dnia 30 kwietnia 2020 r. w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać projekt
budżetu obywatelskiego Miasta Chełm. Wnosimy o wykreślenie zapisu, który ogranicza możliwość brania udziału w konsultacjach. Zmiana o którą wnosimy to:
1) §3 ust. 1 zmienia brzmienie na:
„ W BO uczestniczą wyłącznie mieszkańcy Miasta figurujący na liście uprawnionych do
udziału w BO. Lista tworzona jest na podstawie:
1) listy mieszkańców Miasta;
2) listy osób wpisanych do rejestru wyborców w Mieście.”
Obecny regulamin Budżetu Obywatelskiego Miasta Chełm wyklucza z udziału w nim osób poniżej 16-go roku życia, przez to nie każdy z mieszkańców może wziąć udział w tych konsultacjach społecznych.
Takie wykluczenie zapisane w regulaminie jest niezgodne z prawem. Zgodnie z ustawą z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym, art. 3d. pkt. 3 „Szczególną formą konsultacji
społecznych jest budżet obywatelski”. A w konsultacjach społecznych udział wziąć może każdy mieszkaniec, bez względu na wiek. Regulamin Budżetu Obywatelskiego Miasta Chełm dodaje
(bezpodstawnie) cenzus wieku, mianowicie zgodnie z regulaminem głosować mogą tylko i wyłącznie osoby, które ukończyły 16-ty rok życia. W znacznym stopniu wyłącza on młodzież
i dzieci z życia społecznego miasta.
Dodatkowo uważamy, że takie zapisy są sprzeczne z Konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej. Obecne zapisy uchwały w sposób jawny ograniczają prawa obywatelskie, art. 31 pkt. 3 Konstytucji mówi o tym, że ograniczenie praw i wolności mogą być ustanawiane tylko i wyłącznie ustawą i tylko wtedy, kiedy istnieje realne zagrożenie bezpieczeństwa Państwa. Art. 32 pkt. 1 mówi: „ Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne”. Naszym zdaniem wprowadzone zapisy dotyczące wieku minimalnego sprawiają, że nie wszyscy obywatele są traktowani w sposób równy, a co za tym idzie zapisy te łamią Konstytucję.
Potwierdzeniem, że obecnie obowiązujące regulacje w sprawie Budżetu Obywatelskiego w Chełmie są bezprawne, jest Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z 14 czerwca 2018 roku, sygn. II SA/Op 109/18. Sąd pozytywnie rozpatrzył skargę wojewody opolskiego na uchwałę Rady Miejskiej w Ozimku, która określiła, że prawo do głosowania w budżecie obywatelskim mają osoby, które ukończyły 16 lat. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu stwierdził nieważność tej uchwały powołując się na orzecznictwo sądów administracyjnych oraz na art. 5a ust. 1 i ust. 2 Ustawy o Samorządzie Gminnym z których wynika, że uprawnieni do konsultacji społecznych są mieszkańcy gminy, czyli osoby ją zamieszkujące. Nie ma ograniczenia pod względem wieku, jeśli chodzi udział w konsultacjach społecznych.
Projekt realizowany dzięki dotacji z programu Program Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG. Całkowita kwota dofinansowania projektu wynosi 101 800 euro.
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny.
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.