Czy można łączyć członkostwo w Zarządzie z funkcją Przewodniczącego lub Wiceprzewodniczącego Rady Dzielnicy
- 7 lipca 2022
- Aktualności, Rady Dzielnic
Czy można łączyć członkostwo w Zarządzie z funkcją Przewodniczącego lub Wiceprzewodniczącego Rady Dzielnicy? Znamy treść opinii prawnej, której wykonanie zlecił prezydent Lublina.
Czy można łączyć członkostwo w Zarządzie z funkcją Przewodniczącego lub Wiceprzewodniczącego Rady Dzielnicy? Statut Dzielnic tego zakazuje. Czy słusznie? Co w sytuacji, gdy frekwencja na posiedzeniach Rady Dzielnicy jest tak niska, że brakuje osób, które można wybrać na określoną funkcję? Czy samo złożenie rezygnacji z członkostwa w zarządzie jest wystarczające, aby ubiegać się o nową funkcję w radzie? Poniżej zamieszczamy treść opinii prawnej, którą zlecił prezydent Lublina.
OPINIA PRAWNA
Zgodnie z przepisem § 15 ust. 4 Statutów Dzielnic (treść tego przepisu jest tożsama w odniesieniu do wszystkich Statutów Dzielnic Miasta Lublin) – członkostwa w Zarządzie nie można łączyć z funkcją Przewodniczącego i Wiceprzewodniczącego Rady oraz członkostwem w Komisji Rewizyjnej Rady.
Przepis powyższy stanowi o zakazie łączenia wskazanych w nim funkcji (tzw. incompabilitas) i jest „przykładem” podobnych regulacji występujących w wielu ustawach. Tytułem przykładu można wskazać na art. 18a ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2021 r. poz. 1372 z późn. zm.) – zgodnie, z którym: w skład komisji rewizyjnej wchodzą radni, w tym przedstawiciele wszystkich klubów, z wyjątkiem radnych pełniących funkcje, o których mowa w art. 19 ust. 1. (przewodniczący, wiceprzewodniczący rady gminy – dop. Z.D.). W art. 14 ust. 2 w związku z ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 528) jednoznacznie wskazano, iż radny wchodzący w skład zarządu nie może pełnić funkcji przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady powiatu.
Również kodeks spółek handlowych w przepisie art. 387 § 1 przewiduje zakaz łączenia określonych funkcji – Członek zarządu, prokurent, likwidator, kierownik oddziału lub zakładu oraz zatrudniony w spółce główny księgowy, radca prawny lub adwokat nie może być jednocześnie członkiem rady nadzorczej.
Należy obecnie rozważyć, w świetle ww. przepisu § 15 ust. 4 Statutów Dzielnic oraz całości porządku prawnego – jakie znaczenie prawne posiada przedmiotowy zakaz. W tym miejscu należy podnieść, iż w Statutach Dzielnic nie ma jakiejkolwiek normy wskazującej na dopuszczalność łączenia wskazanych w tym przepisie funkcji „przejściowo” lub do czasu złożenia skutecznej rezygnacji (odwołania) z jednej z nich. Brak takich regulacji oznacza zatem, iż nie można przyjąć, że zakaz łączenia funkcji członka Zarządu oraz Przewodniczącego Rady może być przez jakiś czas „wyłączony” lub „ograniczony”.
Bezspornie należy przyjąć, iż z chwilą dokonania wyboru do Zarządu Dzielnicy, dana osoba rozpoczyna pełnienie tej funkcji. Jeżeli zatem taka osoba zostałaby wybrana na Przewodniczącego lub Wiceprzewodniczącego Rady, dochodzi wówczas do łączenia tych dwóch funkcji. Nie ma przy tym normatywnego znaczenia czy dana osoba zrezygnuje z funkcji w Zarządzie – zaraz po wyborze (albo nawet przed wyborem ale bez podjęcia stosownej uchwały o przyjęciu rezygnacji). W chwili dokonania wyboru, jak zostało to już wskazane naruszony zostanie przedmiotowy zakaz i dojdzie do łączenia tych dwóch funkcji, wbrew ustanowionemu zakazowi.
W komentarzu do art. art. 387 § 1 Kodeksu spółek handlowych autorstwa Prof. A. Kidyby czytamy min., iż „zakaz łączenia funkcji oznacza brak możliwości wyboru tych samych osób do rady nadzorczej oraz powierzania im jednocześnie funkcji prokurenta, likwidatora, kierownika oddziału lub zakładu spółki oraz zatrudniania w spółce w charakterze głównego księgowego oraz radcy prawnego lub adwokata. Sam wybór, gdyby do niego doszło, będzie z mocy prawa nieważny. Objęcie wymienionych funkcji i stanowisk w trakcie pełnienia swoich funkcji powoduje ich wygaśnięcie. Przepis art. 387 k.s.h. ma na celu niedopuszczenie do połączenia funkcji nadzoru i zarządzania przede wszystkim z punktu widzenia rady nadzorczej. Wybór do rady nadzorczej osób wskazanych w art. 387 § 1 k.s.h. nie jest niemożliwy. Jest on możliwy jednak pod warunkiem, gdy wymienione w dyspozycji komentowanej regulacji osoby przed staniem się członkami rady nadzorczej przestaną pełnić kolidujące funkcje czy zajmować określone stanowiska”. Podobne stanowisko wyraził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 7 marca 2007 r., sygn. akt II CSK 486/06/06 (na tle określonych zakazów łączenia funkcji w Prawie spółdzielczym). Odmienność zakazów wymienionych w przepisie art. 387 § 1 Kodeksu spółek handlowych oraz regulacji zawartej w § 15 ust. 4 Statutów Dzielnic nie ma dla niniejszych rozważań istotnego znaczenia, chodzi bowiem o normatywne rozumienie zakazów łączenia określonych funkcji.
Z powyższych przepisów Statutów Dzielnic jednoznacznie wynika, że skutecznie objąć funkcję przewodniczącego albo wiceprzewodniczącego rady może osoba, która nie jest jednocześnie członkiem zarządu.
Należy podkreślić, mając na uwadze brzmienie § 15 ust. 31 i 32 Statutu Dzielnicy, że samo złożenie rezygnacji z członkostwa w zarządzie nie powoduje jednocześnie zakończenia pełnienia tej funkcji. Skutek ten następuje bowiem dopiero z momentem podjęcia przez Radę stosownej uchwały o przyjęciu rezygnacji lub upływu statutowego terminu do podjęcia takiej uchwały. Zgodnie bowiem z § 15 ust. 31 i 32 Statutu Dzielnicy – w przypadku złożenia rezygnacji z członkostwa w Zarządzie przez członka niebędącego jego Przewodniczącym, Rada podejmuje uchwałę o przyjęciu rezygnacji nie później niż w ciągu 1 miesiąca od dnia złożenia rezygnacji. Rada może podjąć uchwałę o zwolnieniu z pełnienia obowiązków członka Zarządu niebędącego jego Przewodniczącym, który złożył rezygnację z członkostwa w Zarządzie (§ 15 ust. 31). Niepodjęcie przez Radę uchwały w terminie, o którym mowa w ust. 31 jest równoznaczne z przyjęciem rezygnacji z upływem ostatniego dnia miesiąca, w którym powinna być podjęta uchwała (§ 15 ust. 32).
Powyższe regulacje oznaczają, iż dopiero z chwilą podjęcia przez Radę uchwały w sprawie przyjęcia rezygnacji z członkostwa w zarządzie, a w przypadku niepodjęcia uchwały w tej sprawie w ciągu 1 miesiąca od złożenia rezygnacji z upływem ostatniego dnia miesiąca, w którym powinna być podjęta taka uchwała – dana osoba zaprzestaje pełnienia funkcji członka Zarządu.
Jak wskazuje się w doktrynie: „Rezygnacja przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego rady gminy z pełnionej funkcji jest skuteczna dopiero w wyniku podjęcia uchwały rady o przyjęciu rezygnacji (nie – odwołaniu z tej funkcji). Samo złożenie przez przewodniczącego i/lub jego zastępcę stosownego oświadczenia woli nie powoduje takiego skutku. (…) Rezygnacja osób pełniących dotychczas funkcje przewodniczącego rady gminy i jego zastępcy powinna być przyjęta nie później niż w ciągu jednego miesiąca. Możliwe jest więc również przyjęcie ich na tej samej sesji, na której rezygnację zgłoszono (wyrok NSA z dnia 1 lipca 2008 r., II OSK 448/2008, LexisNexis nr 2217655).” (por. Chmielnicki Paweł (red.), Ustawa o samorządzie gminnym. Komentarz, LexisNexis 2013). Wprawdzie powyższa wypowiedź odnosi się do rezygnacji przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego rady gminy z pełnionej funkcji jednakże ma odpowiednie odniesienie także do rezygnacji z członkostwa w zarządzie dzielnicy. Konstrukcja oraz brzmienie postanowień statutowych są bowiem co do zasady tożsame.
Reasumując należy stwierdzić, co następuje:
1) zakaz łączenia członkostwa w Zarządzie z funkcją Przewodniczącego Rady ma charakter bezwzględny;
2) przepisy Statutów Dzielnic nie przewidują żadnych wyjątków, czy też norm kolizyjnych pozwalających w określonym czasie pełnić równocześnie te funkcje;
3) rezygnacja z funkcji członka Zarządu nie prowadzi sama w sobie do zaprzestania pełnienia tego stanowiska. Istnieje wymóg statutowy przyjęcia rezygnacji przez Radę w drodze uchwały. W przypadku niepodjęcia takiej uchwały w ciągu 1 miesiąca od złożenia rezygnacji jest to równoznaczne z przyjęciem rezygnacji z upływem ostatniego dnia miesiąca, w którym powinna być podjęta uchwała;
5) wybór osoby, która pełni (w chwili wyboru) funkcję członka Zarządu na stanowisko Przewodniczącego lub Wiceprzewodniczącego Rady oznaczać będzie naruszenie ww. zakazu,
6) od strony praktycznej – jeżeli na danym posiedzeniu Rady Dzielnicy, na którym ma być dokonany wybór przewodniczącego (odpowiednio wiceprzewodniczącego rady), zamierza kandydować na tę funkcję osoba, która pełni funkcję objętą zakazem łączenia (członka zarządu) to osoba, która zamierzają kandydować na tę funkcje powinna nie tylko uprzednio złożyć rezygnację przed przystąpieniem przez radę do wyboru ale rezygnacja ta musi uprzednio zostać przyjęta w drodze uchwały Rady Dzielnicy. Można więc postąpić następująco:
a) dana osoba, która zamierza kandydować na funkcję Przewodniczącego Rady (odpowiednio Wiceprzewodniczącego Rady) składa rezygnację z członkostwa w zarządzie;
b) Rada Dzielnicy rozszerza porządek obrad i wprowadza punkt – podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia rezygnacji z członkostwa w Zarządzie (jeśli takiego punktu nie ma już w porządku obrad przed punktem dotyczącym wyboru), a następnie podejmuje uchwałę o przyjęciu rezygnacji.
Dopiero po wykonaniu ww. czynności osoby, co do których zachodził zakaz łączenia, a których rezygnacja została przyjęta w drodze uchwały Rady, w punkcie dotyczącym wyboru na określoną funkcję składają swoją kandydaturę w konkretnym wyborze. Co prawda przepisy Statutu nie formułują zakazu kandydowania na określone stanowisko, niemniej jednak w sytuacji, kiedy Rada przystępuje do głosowania nad wyborem, po przystąpieniu do procedury wyborczej nie ma już miejsca na dokonywanie takich czynności.
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny.
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.