Wniosek o stwierdzenie wygaśnięcia mandatu radnej miasta Lublin
- 21 lipca 2022
- Aktualności
Złożyliśmy wniosek do Rady Miasta Lublin o stwierdzenie wygaśnięcia mandatu radnej Anny Ryfki. Powodem jest prowadzenie działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy. Firma radnej kupowała usługi promocyjne od spółki miejskiej.
Prawo zabrania radnym prowadzenia działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy. Zgodnie z art. 43 ustawy o samorządzie gminnym za takie mienie należy uważać też mienie gminnych osób prawnych (miasto Lublin ma 99,9% udziałów w spółce MKS Lublin).
Majątek spółki, w której gmina ma 100% udziałów jest mieniem komunalnym i należy do mienia, z którego korzystanie w celu prowadzenia działalności gospodarczej wyczerpuje znamiona „korzystania z mienia komunalnego”. Jednocześnie „wykorzystanie” mienia następuje bez względu na to, czy ma podstawę prawną, czy jest stałe, czy jednorazowe, odpłatne czy nieodpłatne (wyr. NSA z 9.5.2017 r., II OSK 784/17).
Redakcja naszej gazety „Jawny Lublin” potwierdziła informację, że spółka prawa handlowego, której prezeską jest radna Anna Ryfka kupowała świadczenia promocyjno-reklamowe w spółce MKS Lublin (spółka miejska). Nie ma tutaj znaczenia kwota, czas trwania czy częstotliwość świadczenia usług. Liczy się sam fakt. - Umowa z Venidero sp. z o.o. dotyczyła realiziwania na rzecz tej spółki świadczeń promocyjno-reklamowych za wynagrodzeniem - poinformowała Anna Dudek z klubu MKS Lublin.
Stwierdzenie wygaśnięcia mandatu w Poznaniu w lutym br.
Nasze stanowisko potwierdza orzecznictwo sądowe. W lutym br. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu stwierdził wygaśnięcie mandatu radnego, którego firma zawarła umowę ze spółką miejską (II SA/Po 927/21). Umowa dotyczyła prowadzenia czynności promocyjnych i reklamowych. Nie pomógł fakt, że firma radnego nie wykonała żadnych działań i wycofała się z tej umowy. Dla sądu znaczenie miał sam fakt zawarcia umowy między spółką miejską a firmą radnego.
Poznański sąd szczegółowo wyjaśnił, jaki jest cel ustawowego zakazu prowadzenia przez radnych działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy.
„Art. 24f ust. 1 u.s.g. ma charakter antykorupcyjny, w takim znaczeniu, że ogranicza aktywność radnego. Radny ma nie tylko nie realizować swoich prywatnych celów dzięki posiadanej władzy bądź powiązaniu z władzą, ale w ogóle nie może on wikłać się w jakiekolwiek zależności, które mogą stworzyć – choćby mylnie-wrażenie, że działa on we własnym interesie. [..] Art. 24f ust. 1 u.s.g. zapobiega także sytuacjom, w których to radni mogliby ulec pokusie wchodzenia w korzystne dla nich stosunki z gminą bądź jej jednostkami, a przez to na następstwie mogliby być szantażowani czy chociażby uzależniani ekonomicznie od podmiotów zarządzających.”
Treść wniosku do Rady Miasta
Zgodnie z art. 383 § 2 Kodeksu Wyborczego wygaśnięcie mandatu radnego z ww. przyczyn, stwierdza Rada Miasta, w drodze uchwały, w terminie miesiąca od dnia wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu. Termin ten należy liczyć od dnia naszej sygnalizacji.
Zgodnie z przepisami Rada Miasta ma miesiąc na rozpatrzenie naszego wniosku (decyzja wymaga podjęcia uchwały). Rada może uchwalić wygaśnięcie mandatu, odrzucić wniosek albo nawet nie przegłosować porządku obrad (aby uniknąć głosowania). Wtedy głos zajmie Wojewoda, który może wezwać radę do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu a jeśli radni tego nie zrobią, może wydać zarządzenie zastępcze, stwierdzające wygaśnięcie. Od tej decyzji radnej przysługuje odwołanie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Jeśli radna prawomocnie straci mandat, jej miejsce w radzie zajmie osoba, z kolejnym wynikiem wyborczym na tej samej liście.
Poniżej prezentujemy treść wniosku o stwierdzenie wygaśnięcia mandatu radnej, który dziś złożyliśmy do Rady Miasta Lublin. Czy myślicie że radni podzielą nasze argumenty, czy będą bronić radną przed utratą mandatu?
2022.07.21 Wniosek do RM Lublin o stwierdzenie wygasniecia mandatu radnej Anny Ryfki
Na koniec warto dodać, że nie ma dla nas znaczenia przynależność polityczna radnej. W tym roku złożyliśmy już kilka wniosków o stwierdzenie wygaśnięcia mandatów radnych w innych gminach województwa lubelskiego. Sprawy dotyczyły radnych z różnych opcji politycznych (np. PiS i komitetów lokalnych). Jutro w Kąkolewnicy odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Gminy, która rozpatrzy wniosek o stwierdzenie wygaśnięcia mandatu radnego Krzysztofa Grzeszyka.
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny.
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.