Nasza fundacja zwróciła się do Prezydenta Miasta Lublin z wnioskiem o utworzenie publicznego rejestru wszystkich umów, zawieranych przez Gminę Lublin. Poniżej treść naszego listu do Prezydenta Krzysztof Żuka:
Szanowny Panie Prezydencie,
działając na podstawie art. 241 Kodeksu Postępowania Administracyjnego, zwracam się do Pana z wnioskiem o utworzenie w Urzędzie Miasta Lublin rejestru wszystkich umów zawieranych przez Gminę Lublin oraz upublicznienie tegoż w Biuletynie Informacji Publicznej.
Proponuję, aby rejestr umów zawierał poniższe elementy:
- data zawarcia,
- okres obowiązywania umowy,
- strony umowy,
- przedmiot umowy,
- wartość umowy,
Zwracam przy tym uwagę, że zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego (sprawa Jarosław Krajewski versus Miasto Stołeczne Warszawa) nazwiska i imiona osób, z którymi miasto zawiera umowy o dzieło lub zlecenia, nie są chronione ze względu na prywatność, zatem przepisy wyłączające ujawnienie tych danych nie znajdą w tym przypadku zastosowania i jednostka samorządu terytorialnego jest obowiązana te dane ujawnić.
Prowadzenie takiego rejestru przyczyni się do większej przejrzystości w realizacji zadań publicznych przez Urząd Miasta, zwiększy jawność działania administracji samorządowej oraz wpłynie na właściwe relacje na linii władza – obywatele.
Rejestry umów zawieranych przez urząd zaczęto prowadzić już w niektórych miastach wojewódzkich, np. w Szczecinie i Warszawie.
Zgodnie z przepisami KPA, prezydent ma miesiąc czas na udzielenie odpowiedzi na nasz wniosek.
Ponadto wystąpiliśmy do wszystkich spółek, w których Gmina Lublin jest większościowym udziałowcem (MPK. LPEC, MPWiK, MOSiR, Kamienice Miasta, TBS Nowy Dom, Port Lotniczy Lublin, Motor Lublin, SPR Lublin) o udostępnienie wykazu wszystkich umów, zawartych przez nie w 2013 roku. Wskazaliśmy, aby wykazy zostały zamieszczone w Biuletynach Informacji Publicznej każdej z nich.
Uważamy, że finanse Gminy Lublin oraz spółek, powołanych przez nią do wykonywania zadań publicznych powinny być jawne i przejrzyste.
Majątek gminy jest własnością jej mieszkańców. Urząd jedynie wykonuje pewne zadania na ich rzecz. Mieszkańcom jako „właścicielom” urzędu i spółek komunalnych należy się pełny wgląd w funkcjonowanie tych instytucji.
Opublikowanie wykazów umów zawartych przez urząd miasta i spółki zależne przyczyni się do zwiększenia przejrzystości i jawności działania władz samorządowych i urzędników, zainteresowania mieszkańców finansami gminy oraz poprawi relacje na linii rządzący-mieszkańcy.
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny.
O Fundacji Wolności
Naszą misją jest popularyzacja jawności i zasad dobrego rządzenia celem zwiększania wpływu mieszkańców na samorząd lokalny. Chcemy aby ludzie mieli wiedzę o samorządzie, motywację oraz bezpośredni wpływ na decyzje, władze, wydatki oraz swoje otoczenie.
Czy jesteś świadkiem przewinienia urzędników w Lublinie? A może próbujesz zdobyć ogólnodostępne informacje w urzędzie, ale są zatajane? Pomożemy Ci!
Dbamy o przejrzystość naszej strony. Wszystkie starsze wpisy odnajdziesz w archiwum aktualności.
Pingback: Wędrówka | Nie rejestrowi umów, bo ciągniemy w dół w imię „standardów”